SOR NB12 SorCity

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki SOR...
Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Marcin Torz w Gazecie Wrocławskiej pisze:Nowy autobus na ulicach Wrocławia
ObrazekMarcin Torz 2011-10-13 15:28:43, aktualizacja: 2011-10-13 15:28:43

Obrazek
(© MPK)

Po Wrocławiu (linia 107) jeździ nowy autobus SOR NB 12. - Jest u nas na testach i będzie jeździł też na liniach 114 i 133 - mówi Janusz Krzeszowski z biura prasowego MPK.
Zdaniem pasażerów, autobus jest dobrze wykonany. Ma składane siedzenia w środkowej części pojazdu. Ludzie przy dużym tłoku wstają, przez co przestrzeni pasażerskiej jest większa.

Cztery komplety drzwi w krótkim autobusie powodują, ze wsiadanie i wysiadanie jest szybsze. Siedzenia są wytrzymałe, a nad drzwiami zamontowano oświetlenie, idealne dla linii nocnych.

Jednak MPK i tak nie kupi tego pojazdu. Prezes Władysław Smyk zapowiedział, że w najbliższych latach nie będzie żadnych inwestycji w nowy tabor...
:strzałka: http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/ ... ,t,nk.html

Autobus kursuje po Wrocławiu od 10 października b.r.
Ostatnio zmieniony 2011-10-16, 22:35 przez Skoda 16T, łącznie zmieniany 2 razy.

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Gorszego numeru nie mogli dać. Zwraca uwagę też wypunktowanie siedzeń i oświetlenia - w DW nie ma w żadnym wozie oświetlenia nad drzwiami, a siedzenia rozlatują się na potęgę? :nuts:

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

mrozard pisze: w DW nie ma w żadnym wozie oświetlenia nad drzwiami, a siedzenia rozlatują się na potęgę?
Oświetlenia zewnętrznego nie ma żaden wóz, siedzenia rozkładane też jakoś specjalnie nie występują, więc wiesz... :D

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

Jeżeli chodzi o siedzenia, to mówię ogólnie, nie odnosząc się do rozkładanych. :P

lukmek

Post autor: lukmek »

Jaki jest sens testowania SORa, skoro MPK i tak go nie kupi. Do tej pory wymagano miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi (nie licząc rozkładanych siedzeń SOR nie ma takowych) oraz producent autobusu=producent silnika.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Bardzo mi się SOR spodobał, także rozkładane siedzenia zrobiły na mnie dobre wrażenie. Ogólnie autobus na "+".

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

lukmek pisze:Jaki jest sens testowania SORa, skoro MPK i tak go nie kupi.
To chyba nie jest kontrargument ? W żadnym innym autobusie klasy MAXI liniowo jeżdżącym we Wrocławiu nie ma zastosowanych czworo drzwi, a tutaj jest idealna okazja by sprawdzić to rozwiązanie w praktyce.

Co do tego, że MPK nad Odrą nie będzie kupować nowych autobusów w ciągu najbliszych kilku lat, to już wiadomo było po tym, jak podpisano umowę na Skody i Mercedesy.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Nie tak dawno (ex)prezes wciskał kit o szykującym się przetargu na 99 autobusów ;)

Awatar użytkownika
Biały
Posty: 276
Rejestracja: 2011-10-26, 01:22
Lokalizacja: Piła

Post autor: Biały »

Po raz pierwszy widzę, że miłośnik KM tak dobrze wypowiada się o SORach, a w dodatku mówi, że są lepsze od Solarisów :o:

Czy tak jest na prawdę będę musiał sprawdzić sam testując jakiegoś SORa.
Czy w WLKP jeżdżą jakieś SORy na liniach miejskich :?:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Biały pisze:w dodatku mówi, że są lepsze od Solarisów
Dla niektórych (niekoniecznie w tym przypadku) wszystko jest lepsze od Solarisa

Awatar użytkownika
zegarmistrz
Posty: 45
Rejestracja: 2009-12-01, 12:37
Lokalizacja: Radymno

Post autor: zegarmistrz »

Potwierdzam SOR to świetny autobus praktycznie bezusterkowy :D

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Ano usterek też odnotowano niewiele :P

Awatar użytkownika
Jack the Ripper
Posty: 1037
Rejestracja: 2011-07-10, 21:41
Lokalizacja: Radom - Lublin
Kontakt:

Post autor: Jack the Ripper »

zegarmistrz pisze:Potwierdzam SOR to świetny autobus praktycznie bezusterkowy :D
Szkoda, że nie widzieliście co się dzieje z praskimi SORami ;)

Janusz_K

Post autor: Janusz_K »

Jack the Ripper pisze:Szkoda, że nie widzieliście co się dzieje z praskimi SORami
Czy możesz trochę rozwinąć temat.
SORy to ja znam z autopsji :cry: i na ich temat w którymś wątku już swoje powiedziałem.
Na pewno na ich korzyść przemawia:
- niska cena w stosunku do konkurencji
- dość niskie spalanie
- przyzwoita jakość wykonania czy jak kto woli montażu (po ok 10 latach produkcji można elementy dobrze spasować ze sobą)
Więcej grzechów (plusów) nie pamiętam i proszę o rozgrzeszenie.
Abstrahując od wyglądu bo i ten garbaty kształt może się po kilku latach opatrzeć, jako autobus miejski ma kilka wad:
- drzwi odskokowe (dla mnie to minus)
- dostępność siedzeń z niskiej podłogi - praktycznie tylko siedzenia rozkładane na lewej burcie
- wysokie stopnie do tylnej części pojazdu, tak w środku jak i wejściowe
- pojedyncze drzwi przednie (w autobusie 12 m to porażka)
- niesymetryczny okład drzwi 1-długo, długo nic -2-2 (wóz 12-metrowy)
- fatalne usytuowanie kasownika przy 1-szych drzwiach - jak czytam to nie tylko u nas

A co do trwałości to pożyjemy, zobaczymy. Przypuszczam, że przy intensywnej eksploatacji (tak jak w Pradze) po 3 latach SOR okaże się produktem nietrwały i mało wytrzymałym.
SOR jest chyba wystarczającym wozem dla małych miejscowości, gdzie nie ma dużych potoków pasażerów i nie jest w tam 100% wypełnienie autobusu. :mruga:

Generalnie jestem na nie w stosunku do tego autobusu.

Awatar użytkownika
Jack the Ripper
Posty: 1037
Rejestracja: 2011-07-10, 21:41
Lokalizacja: Radom - Lublin
Kontakt:

Post autor: Jack the Ripper »

Janusz_K pisze:Czy możesz trochę rozwinąć temat.
Enjoy !

Janusz_K

Post autor: Janusz_K »

Jack the Ripper pisze: Enjoy !
Dzięki. Właśnie tego należało się spodziewać po SOR-ze.
I nikt mi nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne. I tyle wtym temacie.

M11
Posty: 68
Rejestracja: 2011-09-01, 23:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: M11 »

Enjoy !
Ojtam, otjam! :diabeł: Połamał się troszkę :diabeł:

A tak na poważnie: nie jestem w stanie pojąć, dlaczego MZK zdecydowało się na zakup akurat SORów, mając "za miedzą" Autosana. Sądzę, że M09LE było by lepszym rozwiązaniem.
Bywam kilka razy do roku w Jarosławiu i faktycznie zbyt dużych napełnień nie zaobserwowałem. Więc może SORy nie rozpadną się tak szybko.
Aby wyrobić sobie opinię skusiłem się na przejażdżkę tym wynalazkiem. I jestem zdecydowanie na NIE:
- długi czas zamykania i otwierania drzwi (ale odskoki tak już mają)
- beznadziejne rozplanowanie wnętrza,
- koszmarnie wysokie schody,
- design wnętrza (lata 80/90)
- design zewnętrzny... Hmmm... Patrząc na SORa przychodzi mi na myśl bajka "Sąsiedzi". Oni również budowali podobne konstrukcje :mruga:
Ogólnie ten autobus przeraża mnie brakiem pomysłu: nawet konstruktorzy z Jelcza projektując M121 na początku lat 90 wykazali się większą finezją i pomysłem.
Ciekawy też jestem kosztów napraw:
- aby wymienić szyby w drzwiach (podwójnych) należy mieć zmagazynowane 4rodzaje tafli licząc przednie mamy już 6..
- olbrzymia nie dzielona przednia szyba...
- naprawa zawieszenia wielowahaczowego też do tanich nie należy, a patrząc na stan dróg...

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Dzięki. Właśnie tego należało się spodziewać po SOR-ze.
Generalizowanie - jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

@M11: Zerówka i "9" ma zawsze dość duże napełnienie. M09LE podobno na testach bardzo dużo palił i był za mały na niektóre linie, cennikowo też świetnie nie wypadł.

Awatar użytkownika
Jack the Ripper
Posty: 1037
Rejestracja: 2011-07-10, 21:41
Lokalizacja: Radom - Lublin
Kontakt:

Post autor: Jack the Ripper »

M11 pisze:Ojtam, otjam! :diabeł: Połamał się troszkę :diabeł:
Ale nie w takich miejscach i to po niespełna 1,5 roku regularnej eksploatacji...
Kędzior pisze:Generalizowanie - jedna jaskółka wiosny nie czyni.
To nie jest jednostkowy przypadek. Dlatego też Praga jak tylko może stara się wywinąć od tej umowy.
Ponadto mam informacje iż w paru czeskich wozach z serii BN dzieją się podobne rzeczy.

ODPOWIEDZ