Nowe Solarisy Urbino III 12 w MZK Bielsko-Biała

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Paweł

Nowe Solarisy Urbino III 12 w MZK Bielsko-Biała

Post autor: Paweł »

Dziś nad ranem dotarło do Bielska-Białej 10 zamówionych przez MZK Solarisów. Autobusy zostały oczywiście pomalowane w nowe bielskie barwy. Co ciekawe z zewnątrz nowe autobusy wygladają jak wersja na rynek skandynawski, za sprawą zewnętrznego oświetlenia wejść oraz ogrzewanej szyby w świetliku przedniego wyświetlacza.
Wewnątrz od dotychczas eksploatowanych Urbino II rożnią się przede wszystkim innym układem siedzeń (same siedzenia są identyczne), żółtymi poręczami oraz lepiej zabudowaną kabiną kierowcy.
Pierwsze zdjęcia: http://www.beskidzkie-autobusy.com/bfk/ ... ?cat_id=20

Egon

Post autor: Egon »

Masz może jakieś zdjęcie wnętrza? Czy mają (i ew. ile) te beznadziejne półtorówki?

Paweł

Post autor: Paweł »

Zdjęcia wnętrza będą w późniejszym terminie. W autobusie są dwa półtoraki, przodem do kierunku jazdy, na przednich nadkolach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Gratulacje. Piękne Solarki. A jak jest z ich silnikiem. Czy w autobusie jest głośno ? :)

Paweł

Post autor: Paweł »

Trudno powiedzieć, bo nie jechałem jeszcze żadnym, ale podejrzewam, że będą cichsze od tych z silnikiem Mana.

marcin_1099

Post autor: marcin_1099 »

Faktycznie, te Solarisy są bardzo ciche. Jechałem prawie cały czas z maksymalną predkością (82km/h) i wcale nie było głośno.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A ja mam pytanie do Pawła. Czy to zewnętrzne oświetlenie wejść zapala się automatycznie po otwarciu drzwi, czy też jest ono włączane/wyłączane przez kierowcę ? ;)

Paweł

Post autor: Paweł »

Zapala się po otwarciu drzwi, pod warunkiem, że włączone są światła pozycyjne lub mijania.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Rozumiem, w sumie słusznie. Założenie jest takie, że oświetlenie ma działać wtedy gdy jest ciemno. A gdy jest ciemno, kierowca zapala światła drogowe. :P

Paweł, a moje drugie pytanie związane jest z kabiną kierowcy. Ona jest całkowicie zamknięta ? :)

Dziwny

Post autor: Dziwny »

U nas w Krakowie wejścia byłyby cały czas podświetlone, bo pojazdy KM jeżdżą na światłach niezależnie od pory dnia i roku :/

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Dziwny pisze:U nas w Krakowie wejścia byłyby cały czas podświetlone
A nie są :?: Przecież oświetlenie stopni (klasyczne) działa w ten sam sposób.

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Nie, to podświetlenie wejść w postaci lampek nad drzwiami włącza się tylko, gdy drzwi są otwarte a nie wtedy, gdy są włączone światła mijania :chytry:

Paweł

Post autor: Paweł »

J-31 pisze:Rozumiem, w sumie słusznie. Założenie jest takie, że oświetlenie ma działać wtedy gdy jest ciemno. A gdy jest ciemno, kierowca zapala światła drogowe. :P

Paweł, a moje drugie pytanie związane jest z kabiną kierowcy. Ona jest całkowicie zamknięta ? :)
Zależy co rozumieć przez całkowicie zamknięta... Jak na to, co oferuje Solaris tak. Jej zabudowa sięga niemal do przedniej szyby i niemal do sufitu. Niestety nie zdecydowano się na kabinę sięgającą do połowy drzwi :(

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Paweł pisze:Zależy co rozumieć przez całkowicie zamknięta... Jak na to, co oferuje Solaris tak. Jej zabudowa sięga niemal do przedniej szyby i niemal do sufitu. Niestety nie zdecydowano się na kabinę sięgającą do połowy drzwi
Czy bezpieczeństwo kierowców w Bielsko Białej jest aż tak zagrożone, że zdecydowano się na takie zamknięcie kabiny ? :roll:

Paweł

Post autor: Paweł »

J-31 pisze:Czy bezpieczeństwo kierowców w Bielsko Białej jest aż tak zagrożone, że zdecydowano się na takie zamknięcie kabiny ? :roll:
W Bielsku-Białej :)
Zdarzały się napaday na kierowców, jak w każdym mieście. Tutaj jednak przede wszytkim chodzi o komfort, zwłaszcza termiczny. Im szczelniej kabina zabudowana tym łatwiej ją nagrzać lub schłodzić, zwłaszcza to drugie.

Milenium

Post autor: Milenium »

Po tych Solarisach mam jedno pytanie-czy będą kasacje w waszym mieście?

Michał

Post autor: Michał »

Widzę, że okolice Bielska inwestują w Solarisy. ¯ywiec też kupił chyba 2 niedawno :)

Paweł

Post autor: Paweł »

Milenium pisze:Po tych Solarisach mam jedno pytanie-czy będą kasacje w waszym mieście?
Oczywiście. Jeszcze zostanie skasowanych 10-13 autobusów z pośród 13 M11, 8 PR110M i 2 MB O305.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Paweł, czy jeszcze na chwilę moglibyśmy wrocić do tego zewnętrznego oświetlenia stopni. Otóż, w naszych Solarisach, które są eksploatowane w pozostałych miastach polskich, oświetlenie jest umiejscowione w sposób klasyczny. Tzn. Lampka na podsufitce tuż nad drzwiami, w środku pojazdu. :roll:

A zatem, czy to zewnętrzne oświetlenie stopni dubluje się z tym "klasycznym". Czy po prostu tamto klasyczne zostało wyniesione na zewnątrz ? ;)

Paweł

Post autor: Paweł »

Dopiero patrząc na zdjęcie zwróciłem na to uwagę. Ze zdjęcia wynika, że nie ma takiego oświetlenia wewnątrz, chyba że zabudowano je w okolicach prowadnic drzwi, wzorem sygnalizacji zamykania drzwi w IK405. A propos optycznej sygnalizacji zamykania drzwi, wydawało mi się, że jest w nowych Solarisach seryjna, natomiast bielskie jej nie mają.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”