Automatyczne zapowiedzi przystanków w nowych Solarisach

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

ppln pisze:Bo prawdziwą 405N-ką nie jechałeś. Wóz nie do zdarcia...
No nie jechałem, jak się przejadę to zdam relację :P

Lopez

Post autor: Lopez »

Wracając nieco do tematu: mercsedes, melcz czy solaris - ja bym w każdym razie nie chciał żeby funkcjonowały reklamy dzwiękowe. Może jestem jakiś dziwny, ale jak jadę autobusem to chcę mieć ciszę. Tłok w 501 jest dostateczną niedogodnością.
Jeśli chodzi o dzwiękowe zapowiadanie przystanków to też nie przepadam (np. w warszawskich tramwajach...), ale rozumiem, że dla osób słabo widzących to jest cenna informacja. ¯eby tylko jeszcze informacja była rzetelna i w odpowiednim momencie :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Powracając do reklam w autobusach to ostatnio jadąc tyskim DABem zauważyłem, że na wyświetlaczu pojawiała się reklama Fiata :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Powracając do reklam w autobusach to ostatnio jadąc tyskim DABem zauważyłem, że na wyświetlaczu pojawiała się reklama Fiata
A numer taborowy pamiętasz ? ;) Hehe oni zawsze reklamowali, a w zasadzie ostrzegali przed kieszonkowcami :P

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

MKM Shadow pisze:
Powracając do reklam w autobusach to ostatnio jadąc tyskim DABem zauważyłem, że na wyświetlaczu pojawiała się reklama Fiata
A numer taborowy pamiętasz ? ;) Hehe oni zawsze reklamowali, a w zasadzie ostrzegali przed kieszonkowcami :P
I jeszcze: okaż szacunek - ustąp miejsca starszym czy jakoś tak ;)

Niestety numery nie pamiętam :? Nie umiem sobie nawet przypomnieć czy był żółty czy żółto zielony :D

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Amalio pisze:I jeszcze: okaż szacunek - ustąp miejsca starszym czy jakoś tak
"Daj przykład- ustąp miejsca starszym" ;) EOT.

marekJG

Post autor: marekJG »

Jeżeli chodzi o rzeszowskie Urbino III CNG to oczywiście mają one zainstalowany system głosowej informacji pasazerskiej, podobnie jak wszystkie nowe autobusy kupowane przez MPK. Niestety nie jest on włączany, mimo tego iż zapowiedzi przystanków są nagrane. W pojedynczych Solarisach Urbino starego typu jeżdżących po Rzeszowie da się usłyszec zapowiedzi przystanków, lecz są bardzo ciche, lektorka ma bardzo złą dykcję. Niedawno w prasie po raz kolejny pojawiły się utyskiwania, że system wciąż nie działa. MPK obiecało że niebawem zostanie uruchomiony system we wszystkich wozach wyposażonych w takową funkcję, miały zostac nagrane przystanki od początku i wyraźniej. Minęło prawie pół roku i nic. jedynym pocieszeniem jest to, że trasa i następny przystanek mogą by przecież wyświetlane ne wew. displayach, lecz jak na razie taka funkcja włączona jest tylko w Manach. Zastanawia mnie dlaczego nie można tego uruchomic w Solniczkach i vecto. To chyba nic trudnego.

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

W Bielsku podczas remontów Ikarusów 280.26 w nie, których wozach Kapena montowała też głośniki informacji pasażerskiej niestety nic przez nie słychać. Wyobrażacie sobie na przystanek podjeżdża Ikarus 280.26 i nagle bin bong przystanek ul.Warszawska. To był by klimat. :D Powracając do wypowiedzi kol.marekJG to nie jest nowością w Bielsku też tak jest też kierowca wyłącza zapowiedz. :|

ppln

Post autor: ppln »

marekJG pisze:Zastanawia mnie dlaczego nie można tego uruchomic w Solniczkach i vecto
Bo kierowcom nie chce się pisać poprawnych kodów (z brygadą i kursem). Albo ewentualnie mogą nie mieć tzw. modułu drogi zliczającego kilometry i przestawiającego przystanki (a nikomu się nie chce co przystanek sięgać do sterownika)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Razor 688 pisze:W Bielsku podczas remontów Ikarusów 280.26 w nie, których wozach Kapena montowała też głośniki informacji pasażerskiej niestety nic przez nie słychać. Wyobrażacie sobie na przystanek podjeżdża Ikarus 280.26 i nagle bin bong przystanek ul.Warszawska. To był by klimat.
O kurcze, myślałem, że po zainstalowaniu wyświetlaczy wewnętrznych w Ikarusach już mnie nic nie zaskoczy, a jednak :chytry:
A na dzień dzisiejszy jeszcze działają te głośniki w Waszych Ikarusach ?

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

Hmm chyba działają, ale tak jak napisałem nic nie słychać. Postaram się Wam pokazać na fotce jak to wygląda, ale nie obiecuje. :)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

W Poznaniu znaleziono na to radę - wprowadzono taryfę przystankową, tj. bilety do 10 i powyżej 10 przystanków. W związku z tym, w każdym autobusie włączone jest wyświetlanie następnego przystanku, a co za tym idzie również zapowiedzi głosowe. Głosowych zapowiedzi nie ma jednak w Ikarusach, chyba, że są one tak ciche, że ich nie słychać :P Nie wiem też, czy jakiekolwiek wyświetlacze zamontowane są w Jelczach M11 (choć skoro zamontowali im wyświetlacze zewnętrzne, to pewnie i wewnętrzne są).





Inna sprawa, że z tej taryfy przystankowej praktycznie nikt nie korzysta : P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wróćmy do tematu "Automatyczne zapowiedzi przystanków w nowych Solarisach". ;)

Byłem 30 kwietna w Krakowie. I przez przypadek - zresztą dzięki kol. M_Szymkowiakowi, którego serdecznie pozdrawiam - trafiliśmy na najnowszego SU18 III MPK Kraków. :)

I oczywiście zwróciłem uwagę na informację pasażerską. Wg. mnie trochę nie najlepiej to rozwiązano. Oczywiście nie było innego wyjścia. MPK preferowało monitory LCD - są w obu członach (pojawia się na nich reklama).

Natomiast elektroniczna tablica informacyjna jest tylko w pierwszym członie. Na kabinie kierowcy. Nie jest ona dobrze widoczna. W zasadzie trudno na niej cokolwiek zobaczyć - szczególnie, jeżeli autobus jest lekko zatłoczony. :]

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:Nie jest ona dobrze widoczna.
To fakt. Ale MPK Kraków (że znów po nich trochę pojeżdżę :diabeł: ) nie zdecydowało się nawet na tablice z koljenymi przystnkami jakie są w Warszawie i (!) krakowskich tramwajach...
Więc lepiej dobrze się rozglądać jadą autobusem ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A mnie przyznam szczerze zmartwiła inna rzecz - związana z informacją elektroniczną w Solarisach. Podobnie jak warszawskie SU18 III - krakowskie mają również pewne problemy ze sterownikiem. Jednakże w przypadku SU18 III MZA (i SU12 III) kierowcy mają dyktowe tablice z numerem linii - spadek po Ikarusach.

A zatem w Warszawie kiedy tylko kierowca ma problem ze sterownikiem - natychmiast wyłącza elektronikę i za przednią (a czasami za tylną również) wkłada dyktę z numerem linii.

A w Krakowie...

Obaj z kol. M_Szymkowiakiem staliśmy na przystanku autobusowym na ul. gen Okulickiego. Czekaliśmy na 152. I w pewnym momencie przyjechał Ikarus 280 linii 501. A zaraz za nim... SU18 III też linii 501. Jednocześnie nie przyjechał autobus linii 172.

M_Szymkowiak podsunął mi myśl, iż wielce prawdopodobne jest, że ten "drugi" 501 to był 172, tylko kierowcy nie udało się uporać ze sterownikiem

A zatem mam pytanie, czy takie przypadki są jakimś standardem w Krakowie ? :roll:

Lopez

Post autor: Lopez »

M_Szymkowiak podsunął mi myśl, iż wielce prawdopodobne jest, że ten "drugi" 501 to był 172, tylko kierowcy nie udało się uporać ze sterownikiem
Nie możliwe. Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Za to zdarzają się opóźnienia na linich które jeżdżą przez Mogilskie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Lopez pisze:Nie możliwe. Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Za to zdarzają się opóźnienia na linich które jeżdżą przez Mogilskie.
Ufff. To mnie trochę uspokoiłeś, bo już chciałem się obawiać. A przy okazji. Jakie są procedury w krakowskim MPK - na wypadek awarii sterownika. Co w takiej sytuacji ma zrobić kierowca, jeśli nie uda mu się "zaprogramować" wyświetlaczy autobusu ?

Lopez

Post autor: Lopez »

J-31 pisze:Ufff. To mnie trochę uspokoiłeś, bo już chciałem się obawiać. A przy okazji. Jakie są procedury w krakowskim MPK - na wypadek awarii sterownika. Co w takiej sytuacji ma zrobić kierowca, jeśli nie uda mu się "zaprogramować" wyświetlaczy autobusu ?
Spytam przy najbliższej okazji jakiegoś kierowcę. Co prawda awarie są na porządku dziennym i widziałem ich już dziesiątki, ale nigdy takiej żeby siadł wyświetlacz :mruga:
Podejrzewam, że takie coś się może zdarzyć tylko w zajezdni i wtedy walczą z tym do oporu. A tablic zastępczych użyć się nie da, bo ich wcale nie ma. Ew. "autobus rezerwowy" i tyle.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Lopez pisze:A tablic zastępczych użyć się nie da, bo ich wcale nie ma. Ew. "autobus rezerwowy" i tyle.
A to może wysłać jakiś rezerwowy autobus z działającymi wyświetlaczami ?

Lopez

Post autor: Lopez »

MKM Shadow pisze:A to może wysłać jakiś rezerwowy autobus z działającymi wyświetlaczami ?
Jeśli jest taka potrzeba to pewnie tak zrobią.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”