Solaris (częściowo) wygrał przetarg na autobusy dla Dubaju

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
drentwy

Solaris (częściowo) wygrał przetarg na autobusy dla Dubaju

Post autor: drentwy »

No proszę, cytowałem niedawno artykuł, w którym mowa była o chęci startu SB&C w dwóch dużych zagranicznych przetargach, ale nie sądziłem, że się uda :)

Obrazek
Autobusy Solarisa pojadą do Dubaju

225 autobusów dostarczy Solaris do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Za produkcję i serwis fabryka z podpoznańskiego Bolechowa otrzyma 112 milionów Euro.

Solaris Bus & Coach wygrał przetarg, który zorganizował Zarząd Dróg i Transportu w Dubaju (Dubai Roads & Transport Authority - RTA). Wprawdzie przetarg miał wyłonić dostawcę 620 miejskich autobusów, ale RTA podzieliło zamówienie pomiędzy dwie firmy. Solaris dostarczy więc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich łącznie 225 autobusów. Będą to dwa modele: 150 przegubowych Solarisów Urbino 18 i 75 sztuk Solarisów Urbino 12. Ich dostawa rozpocznie się już w listopadzie tego roku i zakończy się w połowie 2008 roku. Łączna wartość kontraktu to 500 milionów dirhamów, czyli ponad 112 mln euro.

Autobusy będą nieco inne niż te, którymi jeździmy na co dzień w Poznaniu. Zostanie w nich wydzielona tzw. przestrzeń rodzinna. Będzie to nic innego jak przedzielony szklaną ścianką osobny przedział dla kobiet i dzieci. Autobusy będą też wyposażone w telewizory LCD, na których wyświetlane będą komunikaty w języku angielskim i arabskim. Dodatkowo silniki pojazdów zostaną wyposażone w specjalne zabezpieczenia na wypadek burzy piaskowej.

RTA planuje w Dubaju budowę nowej zajezdni. Tak więc oprócz zakupu autobusów, podpisany kontrakt obejmuje serwis pojazdów przez pięć najbliższych lat. Stacja serwisowa autobusów marki Solaris będzie się mieścić na terenie zajezdni w Dubaju. Do czasu zatrudnienia miejscowych pracowników, szkolenia i serwis w Emiratach Arabskich prowadzić będzie grupa pracowników Solaris Bus & Coach z Polski.

gut
:D

Teraz czas na Ateny :mruga:

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Ciekawi mnie kto wziął pozostałą część, pewnie M.A.N.... Ale to jest mniej ważne, dobrze, że Solaris atakuje kolejne kraje, jeżeli Solaris się sprawdzi w tamtych warunkach to lada moment, kolejne przetargi też będą dla nich :)

drentwy

Post autor: drentwy »

^ Dogrzebałem się do komunikatu prasowego na stronie RTA - faktycznie w tekście cały czas mowa jest o MANie, ale wizualki dołączone do ww. pokazują Neoplany w wersjach 12m, 18m i piętrowej -> http://www.rta.gov.ae/news002.asp?newsid=854

W sumie to to samo...

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Czytając tą notkę na stronie RTA, doszedłem do tego, że: zamawiają 170 piętrusów, 300 przegubowców i 150 solówek.

W sumie widać, że chcieli przetarg podzielić równo, bo Solaris jak i zapewne NEOMAN dostarczą po tyle samo solówek i przegubowców. Niestety pech polega na tym, że Solaris nie robi piętrusów, a szkoda bo po przetargu dla Berlina powinni o nich pomyśleć, a tak sporo ilość bo 85 sztuk przeszła koło nosa... :/

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Rzeczywiście szkoda, że Solaris nie produkuje autobusów piętrowych, mieliby większe zamówienie, ale i tak pięknie - 225 sztuk pojazdów. Piękny wynik. Gratulacje dla Solarisa. :)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Rzeczywiście szkoda, że Solaris nie produkuje autobusów piętrowych, mieliby większe zamówienie, ale i tak pięknie - 225 sztuk pojazdów. Piękny wynik. Gratulacje dla Solarisa.
Gratulacje tym większe, że to jest całkowicie nowy kraj w którym znajda się Solarisy i dobrze to wróży na przyszłość :)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ja myślę, że Solaris powinien się zastanowić nad wyprodukowaniem testera Doublino, czy jak to się tam miało nazywać jak tylko pojawią się informacje o planowanym przetargu ;)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

KKS pisze:Ja myślę, że Solaris powinien się zastanowić nad wyprodukowaniem testera Doublino, czy jak to się tam miało nazywać jak tylko pojawią się informacje o planowanym przetargu
Kto wie, może ten przetarg skłoni ich do tego, aby stworzyć choć jeden prototypowy model i puścić go w świat na testy- szczególnie do Azji oraz Wyspy Brytyjskie. Zresztą prędzej czy później będzie potrzebny taki wehikuł, być może pokuszą się przy IV generacji Urbino ;) Czas pokaże...

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Nasz Solaris wyrasta za wzorzec dla polskich producentów autobusów co widze :) . Marzy mi sie Solaris w Anglii .

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Z tym testerem do Anglii to byłby problem, musiałby mieć drzwi z obu stron :diabeł:

ppln

Post autor: ppln »

Gratulacje dla Solarisa, ładne zamówienie :)

Miejmy nadzieję, że wygrają też w Atenach, będą mieli najlepszy wskaźnik eksportu.

A te MANy będą robione w Polsce czy gdzieś indziej?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:A te MANy będą robione w Polsce czy gdzieś indziej?
Możliwe, że w Sadach ;)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Jak widać marka Solaris nie długo będzie już znana w całej Europie. Gratulacja dla Solarisa. BTW: bardzo podobają mi się pomysły tych przeróbek na potrzeby tamtego przewoźnika ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Solaris wymiata bez dwóch zdań :D
Swoją drogą ciekawe mają potrzeby Arabowie, jeśli chodzi o transport publiczny -> klatki dla kobiet i dzieci.
Szkoda trochę piętrusa, ale może teraz się zdecydują żeby go zrobić :chytry:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

MKM Shadow pisze:Jak widać marka Solaris nie długo będzie już znana w całej europie.
I nawet nie tylko, bo w końcu Dubaj poza Europą leży :mruga:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

I kto by w 1999 roku jeszcze pod wodzą Neoplana pomyślał, że Solaris w 2007 roku przyjdzie mu zamówienie na 250 autobusów dla kraju Arabskiego ;) Liczę, że zanim opuści Bolechowo zobaczymy jakieś fotografie na TWB :chytry:

PS. Ciekawe skąd Arabowie dowiedzieli się o naszym produkcie ? :P

Michał

Post autor: Michał »

MKM Shadow pisze: PS. Ciekawe skąd Arabowie dowiedzieli się o naszym produkcie ? :P
Stąd, że Solaris zgłosił swoją propozycję do przetargu...

Mibars

Post autor: Mibars »

No i bajer - Solaris coraz bardziej światowy się robi :)

Swoją drogą ciekawe jak Solarisy zniosą tamtejsze warunki - wszędzie pył i okropny upał - dadzą większe chłodnice? Uszczelnią co się da?

No bo Solariski to są znane z tego, że czasem dają popalić... ekhm... spalić... się...


Ciekawe jak tam się sprawdzi klima w jakieś mega upały? :)

Swoją drogą zbudować autobus piętrowy... NIE, nie będe robił offtopicu, założe kolejny temat w Technicznym :P

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Mibars pisze:No bo Solariski to są znane z tego, że czasem dają popalić... ekhm... spalić... się...
Jak każdy inny, chciałbym zauważyć ;)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Mibars pisze:Swoją drogą ciekawe jak Solarisy zniosą tamtejsze warunki - wszędzie pył i okropny upał - dadzą większe chłodnice? Uszczelnią co się da?
Spokojnie, na takie kraje są już specjalne patenty, które zapewne dokładnie sprecyzuje zamawiający.

Mibars pisze:Ciekawe jak tam się sprawdzi klima w jakieś mega upały?
Tam ta klimatyzacja jest naprawdę potrzebna i się świetnie sprawdza. Nie to co u nas... W Polsce klima nie jest potrzebna, wystarczyłyby porządne rozsuwane okna tak jak w warszawskich Solarisach...

BTW: Zastanawiam się czy Solarisy będą produkowane w Polsce czy też w Turcji...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”