Solaris Urbino 12 III (Mobilis Warszawa)

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Solaris Urbino 12 III (Mobilis Warszawa)

Post autor: J-31 »

Otwieram nowy temat. Później połączę go z wcześniejszym, o Solarisach IIIG w W-wie.

A zatem...
Przegubowiec pisze:22-06-2007 • Do zajezdni w Ursusie dotarł już pierwszy Solaris Urbino 12 dla realizacji kontraktu na 50 wozów w ruchu. Od 1.07 Mobilis ma wyjechać na pierwszych 10 brygad. Mobilisowe Solarisy w odróżnienia od tych z MZA mają miękkie siedzenia oraz wyświetlacze Pixela. Otrzymają numery od A101 wzwyż.
Małe zaskoczenie dla mnie. Wcześniej słyszałem, że "Mobilis" rusza ze swoimi Solarisami 1-szego września. No, a tutaj niespodzianka. Już w lipcu wyjeżdżąją pierwsze - 10 sztuk. :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

One będą wyposażone w klimatyzacje i duże przesuwane okna ?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Tak, ale nie tak duże jak MZA-owskie

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Już gdzieś słyszałem, że w Mobilis będzie musiał znaleźć nową lokalizacje, gdyż w zakładzie przy ul. Posag 7 panien jest za ciasno na cały tabor posiadany przez firmę. Na razie to tylko plotka, więc nie jestem w stanie jej zweryfikować.
Jeśli chodzi o trasy, na które mają wyjechać nowe Solarisy to polecam uważną lekturę "Przegubowca" i forum Wawkom.

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

Hmm nowe Solarisy prezentują się bardzo ładnie link do zdjęcia. http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-168144.html zauważyłem też, że maja mniejsze szyby do otwierania.
Jak na razie według TWB na zajezdni są juz dwa Solarisy. :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

TLG pisze:Już gdzieś słyszałem, że w Mobilis będzie musiał znaleźć nową lokalizacje, gdyż w zakładzie przy ul. Posag 7 panien jest za ciasno na cały tabor posiadany przez firmę. Na razie to tylko plotka, więc nie jestem w stanie jej zweryfikować.
Przecież tam tych hal poursusowskich jest w pytę i z pewnością można dokupić/wynająć jeszcze kawałek.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

plocmaster pisze:Przecież tam tych hal poursusowskich jest w pytę i z pewnością można dokupić/wynająć jeszcze kawałek.
Niektóre są pozjamowane przez inne firmy. Ponadto brak jest infrastruktury do obsługi takiej ilości taboru. Dlatego ta plotka ma pewne pokrycue w faktach. Okaże się w trakcie realizacji.

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

No proszę, Warszawa robi się istnym miastem Solarisów ;)

Tak swoją drogą bardzo ładnie się prezentuje, pomysł z mniejszymi oknami i klimatyzacją nie jest wcale taki głupi. Z tego co pamiętam to podobnej wielkości okna mają Irisbusy jeżdżące po Atenach... W mniej upalne dni są wystarczające ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak jak dokładnie przyglądałem się temu zdjęciu, to wychodzi na to, że ten Solaris ma okna odsuwane z jednej strony. A pełne po drugiej, aczokolwiek pewnie też kilka okien może być odsuwanych. ;)

Ogólnie rzecz biorąc ciekawy jestem ich SU12 III, aż nie mogę się doczekać na ich premierę 1-szego lipca :razz:

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

J-31 pisze:Ogólnie rzecz biorąc ciekawy jestem ich SU12 III, aż nie mogę się doczekać na ich premierę 1-szego lipca
Na pewno będzie to coś lepszego i ciekawszego od Scanii... ;) Ciekawe czy Mobilis szykuje jakąś "oficjalną" pokazówkę :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

B.A. Baracus pisze:Na pewno będzie to coś lepszego i ciekawszego od Scanii... ;)
Spoko. Póki co, Scania nie jest taka zła... potem zobaczymy :D
B.A. Baracus pisze:Ciekawe czy Mobilis szykuje jakąś "oficjalną" pokazówkę :?:
Nie wiem, ale znając "Mobilisa", to raczej wątpię. Po prostu wyjadą na ulice, by obsługiwać linię. W "oficjalną pokazówkę" raczej nie wierzę :roll:

TJ

Post autor: TJ »

TLG pisze:Już gdzieś słyszałem, że w Mobilis będzie musiał znaleźć nową lokalizacje, gdyż w zakładzie przy ul. Posag 7 panien jest za ciasno na cały tabor posiadany przez firmę. Na razie to tylko plotka, więc nie jestem w stanie jej zweryfikować.
Na placu Mobilis nie ma miejsca już teraz. Jedną część hali jeszcze mają w miare pustą. Z tego co wiem, to firma przymierza sie do montażu nowej myjni w tym samym miejscu. Co do zapecza to jeden kanał i kilka podnośników dostawnych trudno tak nazwać

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:Nie wiem, ale znając "Mobilisa", to raczej wątpię. Po prostu wyjadą na ulice, by obsługiwać linię. W "oficjalną pokazówkę" raczej nie wierzę
No, ale chyba jakaś prezentacja władzom miasta będzie zrobiona ? ;)

drentwy

Post autor: drentwy »

No to dojechało mu 12 kolegów ;)
Przegubowiec pisze:27-06-2007 • Dziś wieczorem do zajezdni w Ursusie dojechało z fabryki 12 kolejnych Solarisów U12. Od 1.07 wyjadą na 10 brygad, które Mobilis dostanie w ramach 10-letniej umowy na obsługę linii. W pierwszym rzucie Mobilisowi przypadną w obsłudze linie 180 194 i 197.
Na Przegubowcu można też obejrzeć trochę więcej zdjęć pierwszego egzemplarza - we wnętrzu widać całkiem sporo zmian w porównaniu do Solarek z MZA - żółte poręcze, inna kabina, kamery (w SU12 MZA mimo zapowiedzi dalej ich nie ma...) no i wyświetlacz wewnętrzny w ciekawym miejscu ;)

TJ

Post autor: TJ »

drentwy pisze:inna kabina
Kabina taka sama.

drentwy

Post autor: drentwy »

^ Ano właśnie, dzięki - nawet nie wiem skąd mi to przyszło do głowy :lol:

nolem

Post autor: nolem »

Witam.
Tradycyjnie chciałbym przedstawić swój mały reportaż o pierwszym dniu użytkowania wozów.
Wybrałem się tym razem na linię 197, ponieważ wszystkie brygady obsługuje Mobilis nowymi wozami. Dziś na 1/197 A109, na 2/197 A111, zaś na 3/197 A106.
Jak Solaris wygląda każdy wie... ;) Więc nie ma sensu się rozpisywać.
Wspomnę tylko o różnicach w stosunku do Solarisów MZA.
Solarisy Mobilisu wyposażono w silnik DAF-a (prawdopodobnie taki sam jak U12 dla MZA), ale współpracuje on z 4. biegową skrzynią VOITH-a. Mam wrażenie, że dzięki niej autobus jest żwawszy w porównaniu do 6. biegowego ZF-a (rzadsze zmiany biegów, które nie powodują zmniejszenia przyśpieszenia. Przełożenia też dobrze dobrane. Z resztą takie same jak w U18). Z tym, że silnik znacznie częściej osiągał obroty powyżej 1500 obr./min. podczas przyśpieszania z gazem wciśniętym trochę ponad połowę.
Tak jak wspomniał kol. Drentwy w Solarisach dla Mobilisu zamontowano „żółte poręcze, kamery (w SU12 MZA mimo zapowiedzi dalej ich nie ma...) no i wyświetlacz wewnętrzny w ciekawym miejscu”. Zmieniono także ilość i wielkość otwieranych okien, zamontowany inny fotel kierowcy (taki jak w Urbinetkach, czyli o model czy dwa niższy/gorszy), za to zgodnie z wymogami przetargu doczekaliśmy się wreszcie miękkich siedzeń w Solarisach... :D
Zamontowano także klimatyzator innego producenta (Carrier Suetrak) oraz system nagłośnienia przestrzeni pasażerskiej. Natomiast poskąpiono na radio dla kierowcy. Kabina jest podobnie zabudowana jak w Urbino 18 MZA, czyli mniej schowków nad głową kierowcy (biały profilowany „laminat”). Kierowca narzekał na ich brak oraz na śliską kierownicę, natomiast chwalił żwawość wozu.
Po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu za każdym razem pojawiała się informacja o jakimś błędzie. A to sterowania układu silnika, a to EBS-u lub układu chłodzenia. Jednak po włączeniu silnika i upływie około minuty komunikaty te znikały. Ogólnie Solarisy te zrobiły na mnie dobre wrażenie. Ładnie dobrana kolorystyka (wolę żółte poręcze), nie trzeszczą tak jak Scania (chociaż tak bardzo mi to w Scanii nie przeszkadza).
Teraz pora na kilka zdjęć... :P
Jako, że nie mam chwilowo czasu, aby zdjęcia pojedynczo opisywać i linkować podam link ogólny... :cool:
http://komunikacjawbarcelonie.fotopic.net/c1315922.html

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Jaki odcień jest tej tapicerki na siedzeniach niebieski czy zielony ?

O i widzę, że w tych SU12 III dla Mobilisa zastosowano listwy na progach w kolorze żółtym, a nie szarym jak to nas Solaris zdążył do tego przyzwyczaić ;)

nolem

Post autor: nolem »

MKM Shadow pisze:Jaki odcień jest tej tapicerki na siedzeniach niebieski czy zielony ?
Jak najbardziej niebieski.... Nie wiem dlaczego pomyślałeś o zieleni... :shocked:
MKM Shadow pisze: O i widzę, że w tych SU12 III dla Mobilisa zastosowano listwy na progach w kolorze żółtym, a nie szarym jak to nas Solaris zdążył do tego przyzwyczaić ;)
Oj to już nie pierwszy raz. ¯ółte listwy, jak to określasz, występowały już zarówno w Urbino 12 jak i Urbino 18 z ostatnich dostw dla MZA. Na potwierdzenie zdjęcie. :strzałka: Wnętrze Urbino 12 MZA

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

nolem pisze:Jak najbardziej niebieski.... Nie wiem dlaczego pomyślałeś o zieleni...

Wybacz nie zwróciłem uwagi na pozostałe zdjęcia ;)

A tak na marginesie to właśnie PKM Tychy ma w swoich Solarisach U12 i U15 taką właśnie zieloną tapicerkę ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”