[Łódź] Rewolucja taborowa w Łodzi czyli SU18 III

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
OZZY

[Łódź] Rewolucja taborowa w Łodzi czyli SU18 III

Post autor: OZZY »

Od początku. Kilka miesięcy temu MPK Łódź rozpisało przetarg na 25 w pełni niskopodłogowych przegubowych autobusów. Przetarg zapowiadał się bez żadnych rewelacji: Mercedes chociaż niektóre kręgi na fali plotki o sprzedaży Volv B10LA sugerowały najnowsze przegubowce Volvo dla uzupełnienia stanu zajezdni na Limanowskiego. Tym bardziej zaskakujące jest rozstrzygnięcie przetargu, które możecie zobaczyć TUTAJ.

A to się ppln ucieszy ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Nie tylko ppln. Ja też się cieszę, chociaż w życiu nie byłem w Łodzi. Teraz widać jaką głupotą była sprzedaż tych kilku solarek na początku roku :rotfl:

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Gratuluje Łodzi Solarisów Urbino 18 :) . Do nas do Bydgoszczy też przyjdą :) ale w ilośći 27 sztuk :P .

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Lopez pisze:Teraz widać jaką głupotą była sprzedaż tych kilku solarek na początku roku :rotfl:
Gdyby nie ta sprzedaż, to dalej nie wiedziałbym jak to jest jeździć sobie SU 12 :P

A tak a propo, zastanawiają mnie wyniki przetargu, tj. 75/20/5/100%
Odnoszę wrażenie, że albo Solaris dał łapówkę za ustawienie przetargu :o: , albo po prostu wykonał doskonałą serię Urbino, którą MPK jednak z czasem doceniło.
Ostatnio zmieniony 2007-12-13, 21:56 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Kędzior pisze:że albo SU18 dał łapówkę
Eee… SU18?
Kędzior pisze:po prostu wykonał doskonałą serię Urbino, którą MPK jednak z czasem doceniło.
IMHO to raczej smarowanie. Nie wierzę już w cuda i przypadki.

Lopez

Post autor: Lopez »

Kędzior pisze:A tak a propo, zastanawiają mnie wyniki przetargu, tj. 75/20/5/100%
W polskich przetargach kryteria są tak ogóle, że wszystko pasi jeśli tylko ma odpowiednią ilość kół, albo pasuje tylko jeden oferent pod którego jest przetarg, a więc uzyskanie maxa w punktacji generalnej nie stanowi takiego wyczynu.
plocmaster pisze:IMHO to raczej smarowanie. Nie wierzę już w cuda i przypadki.
A Ty byś posmarował? Trochę powagi.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Lopez pisze:A Ty byś posmarował?
A co ja im mogę posmarować, kromkę chleba Delmą do kanapek za 1,99 zł? A może chcesz mi powiedzieć, że przy zakupach autobusów przez państwowych przewoźników korupcja nie występuje? Tu jest Polska.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

plocmaster pisze:Eee… SU18?
Oj to przez to pisanie na szybko ;) Już poprawiłem ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

plocmaster pisze:Eee… SU18?
Nowoczesne polskie autobusy w przeciwieństwie do zachodnich potrafią wręczać łapówki. Solaris pracuje również nad autobusami, które będą próbowały z mizernym skutkiem same się naprawiać oraz jeździć na wódce i bigosie. Ot - to by była promocja Polski w świecie, taki swojski, Polski autobus :retard:
Lopez pisze:W polskich przetargach kryteria są tak ogóle, że wszystko pasi jeśli tylko ma odpowiednią ilość kół, albo pasuje tylko jeden oferent pod którego jest przetarg, a więc uzyskanie maxa w punktacji generalnej nie stanowi takiego wyczynu.
Sugerujesz więc, że tylko Solaris zgłosił się do przetargu? Wątpliwe. Zapewne ktoś chciał mieć Solarki w Łodzi (to już nie jest kwestia tego, czy za odpowiednią opłatą, czy po prostu darmową rekomendacją) i ustawił pod nie przetarg. Każdy przetarg, do którego zgłasza się więcej niż jedna firma, a tylko jedna uzyskuje aż 100 punktów na 100, jest podejrzany i to właśnie takimi sprawami powinno się zajmować CBA. Co nie znaczy, że nie odpowiadają mi wyniki przetargu - gratuluję Łodzi Solarisów ;)

ppln

Post autor: ppln »

Smarowania to chyba nie było bo i żadnej innej oferty nie było.

100% punktów było dlatego, że Solaris zaoferował swój produkt jako jedyny, przy okazji spełniając wymogi SIWZ w zakresie ekologii. Kryteria były stosunkowo ogólnikowe, ale haczykiem był serwis. MPK być może chciało właśnie zamówić nową markę i dlatego wzięło wozy z serwisem.

Oby nie było protestów, to w przyszłym roku może kupią więcej (może będą się chcieli pozbyć choć części B10L)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

ppln pisze:przy okazji spełniając wymogi SIWZ w zakresie ekologii.
Znaczy się jakieś Euro V albo EEV kupiliście?

ppln

Post autor: ppln »

KKS pisze: Znaczy się jakieś Euro V albo EEV kupiliście?
EEV na pewno nie, ale możliwe, że Euro5

OZZY

Post autor: OZZY »

Wątpię żeby Solaris był jedynym uczestnikiem przetargu, po prostu nikt nie pomyślał/nie chciał udziwniać przetargu żeby nie doszło do takiej sytuacji jak podczas kupowania 69 nówek.
100%? Dlaczego nie, tyle dostał zwycięzca, inni odpowiednio mniej.
Jeśli np. planowano zakup V7700A to SU18 przebija go ceną i uzyskuje w tym kryterium więcej punktów. Ekologia? Co z tego że Volvo od razu spełnia normy Euro 5 skoro w tym punkcie zwraca się także uwagę na parametry funkcjonalne i tu Solaris może się wybić niższą ceną części zamiennych itp.
O terminie dostawy nie będę nawet wspominał, bo Solaris produkuje i dostarcza autobusy w tempie ekspresowym ;)

ppln

Post autor: ppln »

OZZY pisze:Co z tego że Volvo od razu spełnia normy Euro 5 skoro w tym punkcie zwraca się także uwagę na parametry funkcjonalne i tu Solaris może się wybić niższą ceną części zamiennych itp.
A od razu? Solarisy z Euro5 też są dostępne, ZTCW Olsztyn ma takie.

Lopez

Post autor: Lopez »

KKS pisze:Sugerujesz więc, że tylko Solaris zgłosił się do przetargu? Wątpliwe.
Nie wiem bo czytałem tylko ogłoszenie wyników, ale możliwe, że...
OZZY pisze:po prostu nikt nie pomyślał/nie chciał udziwniać przetargu żeby nie doszło do takiej sytuacji jak podczas kupowania 69 nówek
czyli po prostu przetarg został napisany dość ogólnie. Trzeba sobie też zdać sprawę, że tak naprawdę autobusy znane z polskich miast są do siebie dość podobne.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops. Coś mój post ktoś wziął i wyciął :chytry:

No dobrze. To kiedy te nowe "osiemnastki" przyjadą do Łodzi ? ;)

ppln

Post autor: ppln »

Ja bym się ich spodziewał na koniec lutego albo w marcu, ale zawsze mogą być szybciej. Standardem (w ogóle) są 3 miesiące od podpisania umowy, więc to też zależy od tego, kiedy to się uda. A Solaris jest nieco szybszy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:Ja bym się ich spodziewał na koniec lutego albo w marcu, ale zawsze mogą być szybciej. Standardem (w ogóle) są 3 miesiące od podpisania umowy, więc to też zależy od tego, kiedy to się uda. A Solaris jest nieco szybszy
Ppln, jak Zarząd MPK się "rozkręci" z tymi Solarisami, to może w końcu kupią również SU10... czyli Twój podpis stanie się nieaktualny :mruga:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

J-31 pisze:Ooops. Coś mój post ktoś wziął i wyciął
Komuchy? :P
J-31 pisze:Ppln, jak Zarząd MPK się "rozkręci" z tymi Solarisami, to może w końcu kupią również SU10... czyli Twój podpis stanie się nieaktualny
W opisie jest mowa o Solarisie z "tego roku", a w "tym roku" SU10 już nie zdążą kupić :P Chyba, że kolejny rok też będzie "tym" :P

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze: Ppln, jak Zarząd MPK się "rozkręci" z tymi Solarisami, to może w końcu kupią również SU10...
Nie kupią bo za bardzo nie ma na razie takiej potrzeby. Ale pewnej ilości U18 (20-60) możemy się spodziewać już w najbliższym okresie - Ikarusy trzeba powoli wycofywać, a ponoć mają docelowo trafić na Limanowskiego (tam gdzie wg. naszych przypuszczeń Solarisy)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”