Rozróżnianie generacji

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

IMHO nieprędko doczekamy się 4-tej generacji Solarisa

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

IMHO nieprędko doczekamy się 4-tej generacji Solarisa
Też tak sądzę, ponieważ w obecnej III generacji prócz tam jakiś drobnych zabiegów kosmetycznych praktycznie nie ma co poprawiać.

Mibars

Post autor: Mibars »

Atobusy to nie osobówki, co wymagają zmian kosmetycznych co roku, oraz wyglądają na przestarzałe po pięciu latach :)

Zderzak - drobna zmiana... Może podyktowana np poprawieniem aerodynamiki? Autobus w końcu to jedna wielka ściana pchająca przed sobą masę powietrza, może taki drobiazg coś poprawia?

Ja tam bardziej, niż na kolejną generację czekam na wyposażenie mniejszych autobusów w napęd hybrydowy...

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

I kto to kupi? Hybryda jest na dzień dzisiejszy tak droga, że jak już się takową kupuje, to od razu dużą i porządną, a nie 9-metrową pszczółkę.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

I tak nieprędko ktoś to u nas kupi w większej ilości.
W sumie do autobusów to nie byłby taki zły napęd, tylko że miejsce zajmuje

Mibars

Post autor: Mibars »

No cóż, nie myślałem o wsadzaniu podwójnego napędu do Alpino, tylko do zwykłego SU12.

Czy cały układ zajmuje dużo miejsca? To zależy. Mniejszy i lżejszy o ładnych parę ton autobus nie musi posiadać tak mocnego napędu jak egzemplarz 18-metrowy - dlatego calość moze być mniejsza.
Inną sprawą jest to, że sam silnik elektryczny może bez problemu mieć rozmiar zbliżony do sprzęgła - jak w Civicu Hybrid. Bateria akumulatorów, przetwornica na dach i po problemie.

Poza tym SU18H ma przełożony napęd do pierwszego członu (mniejsze ryzyko poślizgu), przez co rozkład miejsca tak trochę kuleje. W pojazdach jednoczłonowych ten problem odpada...

Dlatego jestem za rozszerzeniem oferty autobusów hybrydowych, niż za tworzeniem kolejnej generacji Solarek.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Mibars pisze:Mniejszy i lżejszy o ładnych parę ton autobus nie musi posiadać tak mocnego napędu jak egzemplarz 18-metrowy
A jaki by miał? ¯eby w U12 miało to sens musiałby być o połowę mniejszy, a tak się tego zrobić nie da.
Mibars pisze:Dlatego jestem za rozszerzeniem oferty autobusów hybrydowych, niż za tworzeniem kolejnej generacji Solarek.
A czy jedno drugie wyklucza?

Mibars

Post autor: Mibars »

Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...

A napęd hybrydowy da się zrobić każdej (no... racjonalnej) wielkości. Wspomniany Civic ma bodajże 20KM silnik-generator elektryczny.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Mibars pisze:Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...
To nie Jelcz.
Mibars pisze:A napęd hybrydowy da się zrobić każdej (no... racjonalnej) wielkości. Wspomniany Civic ma bodajże 20KM silnik-generator elektryczny.
Civic jest trochę mniejszy od Solarisa.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Mibars pisze:Pod kątem finansowym tak trochę 2 kosztowne projekty naraz...
Ale chyba zrobienie 12-metrowej hybrydy mając 18-metrową nie jest aż takie trudne i kosztowne. Zresztą to nowa technologia i dorzucić się mogą kupujący

ppln

Post autor: ppln »

Pytaniem pozostaje gdzie pójdzie zmieścić olbrzymią część elektryczną. Bo o ile w przegubie opłaca się zabudować coś takiego, o tyle w krótkim może braknąć miejsca. No chyba, że w U12LE.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Przeglądając zdjęcia, natrafiłem na oznaczenie 12 metrowego Solarisa jako "Solaris Urbino 12 E3". Czym się różni wersja E3 od zwykłej?

Lopez

Post autor: Lopez »

Zapodasz link do tego zdjęcia?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Zapewne chodziło o to, że spełnia normę czystości spalin Euro 3

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

plocmaster pisze:Zapewne chodziło
Zapewne nie. Bo wersji jest mnóstwo. Jest jeszcze na przykład W2 czy inne. Czym się one różnią to ja nie wiem...

Awatar użytkownika
MADE IN HUNGARY
Kierowca
Kierowca
Posty: 166
Rejestracja: 2008-04-26, 15:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: MADE IN HUNGARY »

My mamy BB Solarisy Urbino 12, w wersjach E3 (rocznik 2002) i W2 (rocznik 2006). Typologia była gdzieś na forum TWB podana. Chodzi głównie o silniki, skrzynie itp.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Mam:
Paweł na forum TWB pisze:¯eby nie było, że nie wiadomo co dany symbol oznacza ;)
Typologia Solarisów U12 III generacji:
:arrow: silnik DAF 9,2l moc 188 kW: W1, W2, W9, W13, W24, W25, W28
:arrow: silnik DAF 9,2l moc 231 kW: W5, W6, W7, W8, W16
:arrow: silnik MAN 6,9l moc 162 kW: W3
:arrow: silnik MAN 6,9l moc 206 kW: W4
:arrow: silnik MAN 12l moc 228 kW: W10, W11
:arrow: silnik CNG 7,8l moc 162 kW: W12, W14.
Wersje różnią się pomiędzy sobą głównie zastosowaną skrzynią biegów.
Typologia drugiej generacji jest dość podobna, tylko zamiast litery W występuje litera E.

timtheenchanter

Post autor: timtheenchanter »

J-31 pisze:Nie wiem, czy czy Zauważyliście, ale u najnowszych Solarisów Urbino pojawiły się charakterystyczne wcięcia w przednim zderzaku.

Jak myślicie, jest to tylko mało znaczący detal, czy cichy początek do kolejnej, nowej generacji Solarisów ? ;)
Podcięcia na zderzaku mają zapobiegać zahaczaniu o krawężnik.

Awatar użytkownika
O530
Posty: 741
Rejestracja: 2010-06-15, 18:32
Lokalizacja: Kielce

Post autor: O530 »

Toć się obudził po 4 latach z nowiną :D

Daniel

Post autor: Daniel »

Chciałbym zwrócić uwagę, że cytowana informacja pojawiła się na forum 2008-01-03 więc zalecam więcej uwagi podczas czytania forum.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”