SD 202

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Man...
spider

SD 202

Post autor: spider »

Czy Piętrusa(chodzi mi o ZTM Warszawa) wyprodukował MAN? bo ja to troszke niewtajemniczony jestem...

voy

Post autor: voy »

No chyba tak, w końcu nazywa się MAN SD202.

spider

Post autor: spider »

Hmm a nie wiesz czy w wawie jeździ piętrus? bo z tego co słyszałem to tylko na lini turystycznej

voy

Post autor: voy »

Jeździ, chyba na 400 a kiedyś jeździł na 100.

spider

Post autor: spider »

Ale wydaje mi się że już nie jeździ. Bo to była linia turystyczna [wakacyjna]

51

Post autor: 51 »

spider pisze:Ale wydaje mi się że już nie jeździ. Bo to była linia turystyczna [wakacyjna]
400 jeździ w wakacje, 100 w pozostałe weekendy roku

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Warszawski piętrus to wynik kooperacji kilku niemieckich firm. A dokładniej firm Adtranz+MAN.
W Berlinie dawno, dawno temu powstała firma, która się nazywa Waggon union". Jest to producent autobusów piętrowych, na podwoziu innych producentów.
I takim własnie autobusem jest warszawski piętrus - powstał on na podwoziu autobusu MAN SD202.
Niegdyś, kiedy jeszcze istniało NRD, Berlin, jak wiecie, był podzielony na Wschodni i Zachodni. We wschodnim KM obsługiwały wyłącznie węgierskie Ikarusy, natomiast Berlin Zachodni eksploatował piętrusy własnej produkcji - właśnie z lokalnej firmy Waggon union". Było to związane z tym, że Berlin Zach. był zamknięty od świata i odgrodzony wysokim murem - to było państwo w państwie... Utrudnione były wtedy wszelkie dostawy czegokolwiek...

Ja, nie chwaląc się miałem okazję zwiedzać Berlin Wschodni oraz część NRD jako nastolatek, było to bodajże w 1985 roku - miałem wtedy 15 lat. Pamiętam wizytę na wieży telewizyjnej. Tam, wysoko, w kopule, znajduje się restauracja, a sam kopuła obraca się. Widziałem wtedy kawałek Berlina zachodniego i po raz pierwszy, jeżdżące tam, żółte piętrusy.

Obecnie BVG zleca produkcję autobusów piętrowych innym producentom. Ostatnio zorganizowano nawet przetarg, notabene do tego przetargu wystartował nawet nasz Solaris... Przegrał z firmą MAN...

Pojazd, który trafił do Warszawy został wyremontowany przez MAN POLSKA...
Jest eksploatowany przede wszystkim w lato, a czasami pojawia się z jakishś tam okazji.
Turystyczna linia 400 istniała tylko w lato. A obiecnie jej funkcję przejęła spowrotem 100 - pojawiają się jednak na niej Jelcze M121M...
Dlaczego ? Ponieważ urzędnicy Warszawy nie mogą się porozumieć - i wyszło na to, że autobus jest za wysoki o ... 6 cm. Z tego powodu MZA musi płacić za każdy jeden kurs ZDM-owi. Nie pamiętam jakie to są kwoty, ale pamiętam, że w sumie wychodzi sporo...

Miałem przyjemność jechać tym autobusem wielokrotnie, zrobiłem mu nawet kilka zdjęć. Jest to jeden z najpiękniejszych autobusów KM w Warszawie - prawdziwa "żółta dama", lub jak kto woli "żółty książę". Ze względu na swoją wielkość porusza napradę bardzo dostojnie... :)

Niestety został już wielokrotnie zdemolowany. Ma porysowane szyby... :o:

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Ja wiem tylko tyle o nim ,że jeździ w Wejcherowie i w Rumi na lini J

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja wiem tylko tyle o nim ,że jeździ w Wejcherowie i w Rumi na lini J
Co to jest za linia ? Czy jest to jakaś linia turystyczna, czy ma innych charakter :)

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

To jest linia pospieszna z granicą taryfową .

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A jak się sprawuje gdyński Piętrus ?
Czy to jest jedyn piętrus w KM Gdyni ? :)

voy

Post autor: voy »

Nie było problemów z jego wysokością jak na przykład w Warszawie?

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Ten MAN to jedyny piętrus w Gdyni dziwi mnie to ,że bez zarzutów przejeźdza w tunelach

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No właśnie. Czy Gdyński Zarząd Dróg (Sorry, nie znam dokładnej nazwy) nie "kłóci się" o wysokość autobusu. Pytam, ponieważ warszwski ZDM (Zarząd Dróg Miejskich) stwierdził, że piętrus jest za wysoki o ... 6 cm. W związku z tym MZA, za każdy jeden kurs tego autobusu, ma zapłacić ZDM-owi. I są to nie małe pieniądze... :|

Jak jest z tym w Gdyni ? :)

51

Post autor: 51 »

J-31 pisze:No właśnie. Czy Gdyński Zarząd Dróg (Sorry, nie znam dokładnej nazwy) nie "kłóci się" o wysokość autobusu. Pytam, ponieważ warszwski ZDM (Zarząd Dróg Miejskich) stwierdził, że piętrus jest za wysoki o ... 6 cm. W związku z tym MZA, za każdy jeden kurs tego autobusu, ma zapłacić ZDM-owi. I są to nie małe pieniądze... :|

Jak jest z tym w Gdyni ? :)
z tego co ja wiem to w całej Polsce obowiązuje przepis o tym, że nadwymiarowe są pojazdy o wysokości wiekszej niż 400 cm, w Warszawie podano wymiary rzeczywiste i są kłopoty,a w immych miastach zarejestrowano bus jako 399 cm..

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak pamiętam, że ten problem był wynikiem nie porozumień stołecznych urzędników. Tylko komu to służy :cry: ? Przecież to jest kasa wyciągana z jednej szufladki państwowej i wkładana do innej, też państwowej... :|

Hannibal

Post autor: Hannibal »

No ładnie sie prezentuje ten wasz warszawski piętrus :cool:
Naprawde ciekawy okaz ;)
Zdjęcie z naszego albumu , autor J-31
http://www.km-forum.pnth.net/album_pic.php?pic_id=73

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki. Rzeczywiście jest to jeden z najpiękniejszych autobusów MZA. :)

PS. Bardzo trudno mi go było sfotografować w tym miejscu. Tam wszędzie w koło są różne słupki samochody i inne elementy. Dlatego wybrałem to zdjęcie do albumu. Jest ono stosunkowo chyba najlepsze...

spider

Post autor: spider »

tak zdjęcie jest dobre.

Tomi

Post autor: Tomi »

PKM Jaworzno posiada jeden SD 200 i niezliczoną (przeze mnie) ilość SD 202. Obsługuja linie: 302, 321 oraz pospieszne linie do Katowic E i A.

ODPOWIEDZ