MAN Lion's City

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Man...
Grzesiek

MAN Lion's City

Post autor: Grzesiek »

Zaczniemy od małego cytatu:
Przegubowiec.com pisze:Wczoraj na Stalową przyjechały z fabryki w Sadach 3 nowe autobusy MAN LionsCity G z partii wyprodukowanej dla Gdańska. Otrzymają numery 3382-3384. Na razie pomalowane są w gdańskie biało-czerwone barwy. Wyjazd na linie planowany jest już na piątek.
Zdjęcia tu:
http://przegubowiec.com/galeria/display ... at=0&pos=0
http://przegubowiec.com/galeria/display ... 44&pos=117

beni na forum WAWKOM pisze: Firma MAN nie zamierza dawać za wygraną w przetargu na nowe gdańskie autobusy.

Przetarg na 33 nowe autobusy niskopodłogowe ( 25 szt solo , 8 szt przegubów ) w Gdańsku ma już długą historię. Pierwszy raz odbył się na jesieni ub.r.. Stanęły do niego MAN, Mercedes, Solaris i Volvo. Wygrał MAN, ale Solaris się odwołał i gdański Zakład Komunikacji Miejskiej zadecydował o powtórzeniu całej procedury.

Na przełomie roku 2005 / 2006 "Gazeta" ujawniła, że MAN wyprodukował pojazdy na zapas. W grudniu ub.r. w jego podpoznańskiej fabryce stało już kilkanaście autobusów "w gdańskim malowaniu". Miesiąc temu otwarto koperty z ofertami. Okazało się, że najtańszy jest Solaris, który za 33 sztuki chce 28 milionów złotych. Man był droższy o 700 tysięcy złotych, ale miał tańsze koszty przeglądów okresowych. Z tego powodu sprawa była nierozstrzygnięta, gdyż poza ceną zakupu dla ZKM liczyły się też koszty eksploatacji.

W środę rzecznik ZKM ujawniła nam zwycięzcę. - Wygrał Solaris, bo miał najtańszą ofertę - powiedziała Izabela Kozicka-Prus.

Nie oznacza to jednak, że w najbliższych tygodniach nowe pojazdy wyjadą na miasto.

- Niestety, MAN się odwołał, a sprawa najprawdopodobniej wyląduje w arbitrażu przy Urzędzie Zamówień Publicznych - mówi Kozicka-Prus.

Arbitrzy stwierdzili że wygrała firma Solaris.

MAN DLA GDANSKA

Ponad 20 autobusów w barwach gdańskiej komunikacji miejskiej stoi na placu firmy MAN w Sadach pod Poznaniem. Tyle że przetarg wygrał Solaris .
Co wy na to? MZA ma nowe autobusy - MANy NG313 Lion's City G! A nie spodziewaliśmy się takowych w Warszawie... I uwaga: to nie ma związku z żadnym przetagiem.

Podi

Post autor: Podi »

No cóż, trudno nie okazać ździwienia.
Niestety, wszyscy powszechnie wiemy, iż te kilka Manów to tylko kropla w morzu potrzeb.
Many pewnie były zakupione bo jakiejś "okazyjnej" cenie.
Dziwota bierze, że nasze Mpk nie kupiło takich wozów, przydałoby się kilka...

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Wg. mnie zakup tych Lionsów jest całkiem dobrą decyzją. Może nie jest to jeszcze to, ale na pewno w jakimś tam stopniu zakup ten odbije się pozytywnie dla MZA. Zastanawia mnie tylko wewnętrze wyposażenie, które na pewno w jakimś tam stopniu różni się choć trochę od MAN-ów z ITS-u. Tak więc życzę MZA udanej eksploatacji tych autobusów (oby ich zbyt szybko nie zajechali). A co do piątku-wiadomo już może, na jakich liniach mają pojawić się Lionsy? :).

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Adrian_ pisze: A co do piątku-wiadomo już może, na jakich liniach mają pojawić się Lionsy?
Znając życie pewnie to będą dowolnie wybrane niskopodłogowe brygady z grafiku. Nie ma jeszcze żadnych informacji co do linii na których będą kursowały.

Grzesiek

Post autor: Grzesiek »

Podi pisze:Dziwota bierze, że nasze Mpk nie kupiło takich wozów, przydałoby się kilka...
A tu się mylisz! MPK kupiło 10 sztuk "gdańskich" Lions'ów 12m ;)

ppln

Post autor: ppln »

Pewnie gdyby MPK Łódź nie miało takich doświadczeń z MANami to by się po naszych ulicach kilka rozbijało

Podi

Post autor: Podi »

Grzesiek pisze:A tu się mylisz! MPK kupiło 10 sztuk "gdańskich" Lions'ów 12m ;)
Heh, trudno, żebym o tym nie wiedział. Chodziło mi o przeguby ;)

Siecool

Post autor: Siecool »

Piotrek_2274 pisze:
Adrian_ pisze: A co do piątku-wiadomo już może, na jakich liniach mają pojawić się Lionsy?
Znając życie pewnie to będą dowolnie wybrane niskopodłogowe brygady z grafiku. Nie ma jeszcze żadnych informacji co do linii na których będą kursowały.
Osobiście bardzo delikatnie stawiałbym na 175 - będzie 100% klimatyzowana linia w Warszawie. ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Siecool pisze:Osobiście bardzo delikatnie stawiałbym na 175 - będzie 100% klimatyzowana linia w Warszawie. ;)
Bardzo przyda się na ochłodzenie emocji po nieprzewidzianej utracie portfela/komórki/czegoś w tym stylu :D

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Ja bym proponował 134 albo coś w tym stylu - również by była w pełni klimatyzowana :D

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Piotrek_2274 pisze:Ja bym proponował 134 albo coś w tym stylu - również by była w pełni klimatyzowana
Na 134? :nuts: bez przesady. Linia 134 jest w większości obsługiwana krótkimi MAN-ami NM223.3, więc nie widzę sensu puszczania przeguba na tą linię.
Siecool pisze:Osobiście bardzo delikatnie stawiałbym na 175 - będzie 100% klimatyzowana linia w Warszawie.
Nie tyle będzie to linia klimatyzowana, co po prostu jest w 100% obsadzana niskopodłogowcami i ma strategiczne znaczenie dla Warszawy, więc Lion's City G to odpowiedni autobus dla linii 175 :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No cóż ja stawiam na linię 175, a poza tym obok mojego budynku codziennie przejeżdżają autobusy linii 160 (widuję je przez okno), i jest również obsługiwana MAN-ami NG 313 ze "Stalowej". Zatem, na wszelki wypadek wejzmę ze sobą cyfrówkę. ;)

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Adrian_ pisze:Na 134? bez przesady. Linia 134 jest w większości obsługiwana krótkimi MAN-ami NM223.3, więc nie widzę sensu puszczania przeguba na tą linię.
Adrianie to była ironia :P Chodziło o to że nowych Manów starczyłoby na obsadę 134 tak by była w pełni klimatyzowana.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nowe MAN-y stają się powoli sensacją medialną.

Mówi się o niej w radiu Eska - które właśnie słucham.

A tutaj macie link do artykułu w Gazecie.pl :strzałka: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34864,3740748.html

Jadąc dzisiaj rano do pracy nigdzie nie zauważyłem naszych nowych nabytków, jadąc samochodem jadę wzdłuż linii 522 i 524, przecinam 192 i 175. A teraz siedzę przy oknie z którego mam widok na linię 160. A to są linie na których pojawiają się przegubowe MAN-y ze "Stalowej".

Na linii 160 na pewno nie ma - przynajmniej rano - najnowszych Lion'sów. Stawiam jednak na linię 175, wg. mnie to jest raczej pewnik :roll:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

I tak, jak zapowiadano w piątek doszło do premiery liniowej MAN-ów Lion's City z MZA :). W tym dniu na ulicach Warszawy można było ujrzeć m.in. MAN-a Lion's City G o nr. taborowym 3383 na linii 517 (niestety, nie wiem na jakich liniach jeździł wówczas 3382 i 3384). Muszę przyznać, iż MAN-y te prezentują się wyśmienicie i mam nadzieję, że nie zostaną dosyć szybko zajechane, jak MAN-y NG313 starszych roczników :). Dziś natomiast 3383 jeździ na linii 156 :). Oto zdjęcie wyżej wspomnianego 3383:
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-122527.html
Wnętrze tych Lionsów charakteryzuje się m.in. rozkładanymi siedzeniami w rzeźni oraz brak ekranu od kamer w 2. i 3. drzwiach. Opróćz tego MAN-y te jutro otrzymają ekrany LCD, w których mają sie wyświetlać reklamy (niestety nie wiem jakie) :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No proszę a ja stawiałem na linię 175... a tutaj misz-masz :strzałka: 517 :mruga:

Miałem na nie popolować w piątek, ale potężna awaria energetyczna (o godz. 14.30, trwała godzinę) skutecznie mi to uniemożliwiła. Dzisiaj też nie znajdę czasu, więc pewnie jutro, pojutrze. Na wszelki wypadek trzymam przy sobie cyfrówkę, tak więc jak tylko któryś pojawi się na linii 160 (widzę autobusy przez okno), to natychmiast focę.

Coś z mediów. Nowe MAN-y Lion's City stały się sensacją - lokalnie w Warszawie. Radio Eska co chwila o nich gada. W piątek podałem Wam link do Gazety, a dzisiaj "Metropol" poświęcił im całą stronę :mruga:

Na uwagę zasługują trzy cytaty - "Metropol" nr. 204 (1405), artykuł pt. "Busy Neptuna", autor Michał Wójcicki:
Metropol pisze: (...) Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się na zakup trzech pojazdów (MAN LC, przyp. J-31), które kursują od piątku po Śródmieściu
:rotfl: A od kiedy to ZTM kupuje autobusy :nuts:
Metropol pisze: Może te przegubowce były jakimiś podwalinami rodzącej się przyjaźni warszawsko-gdańskiej ?
I jeszcze jeden cytat. Autor artykułu prosił o wypowiedź mieszkającą i pracującą w Warszawie gdańszczankę - p. Barbarę Garnek...
Barbara Garnek pisze: - W stolicy mieszka dużo osób pochodzących spoza niej. Byłoby sympatycznie, gdyby każde większe miasto miało tu swoje "przedstawicielstwo" w postaci autobusów z charakterystycznymi dla niego emblematami. Taki żart może dostarczyć energii w pochmurne dni - dodaje gdańszczanka
Komentarz pozostawiam Wam. :mruga:

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Hmm no niewątpliwie takie zróżnicowane malowanie autobusów byłoby bardzo ciekawe, jednak wolę pozostać przy tradycyjnym warszawskim, które jest według mnie bardzo ładne :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Piotrek_2274 pisze:no niewątpliwie takie zróżnicowane malowanie autobusów byłoby bardzo ciekawe,
Właśnie w tym sęk, że nie. W ten sposób wśród malowań autobusów w Warszawie (konkretnie w MZA) powstałby dosyć spory chaos. Tak więc również jestem za tym, by Warszawa pozostała przy swoim malowaniu (ewentualnie mogła by lekko zmienić jeden kolor, by nie upodabniać się do malowania MPK Rzeszów ;) ). A tak przy okazji: drodzy koledzy z Warszawy, czy wiecie może na jakiej linii pojawia się teraz Lionsy o nr. taborowych 3382 oraz 3384? pytam, ponieważ nie widziałem jeszcze zdjęć na TWB, na których autobusy te byłyby w ruchu miejskim (zwłaszcza, że nie ma tam nawet zdjęć 3384). Więc jak wygląda sprawa obsługi liniowej przez 2 w/w Lionsy? :).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Komentarz pozostawiam Wam. :mruga:
Już widzę płocki akcent w warszawskiej KM — Ikarus 280.26, wymiana atrapy na kapenowski plastik, przemalowanie, zrobienie całopojazdowej reklamy LG i zerwanie przyklejanych elementów reklamy :D

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Adrian_ pisze:(ewentualnie mogła by lekko zmienić jeden kolor, by nie upodabniać się do malowania MPK Rzeszów ).
ZTCW Warszawa miała to malowanie jako pierwsza, więc to Rzeszów się upodabnia a nie Warszawa, <b>pozatym</b> zółty i czerwony to kolory Warszawy wieć nie widze sensu zmiany malowania autobusów...
na razie na linii kursował jedynie 3383 jako 4/517 w piatek i 1/156 w sobotę. Pozostałe chyba jeszcze nie wyjechały.

ODPOWIEDZ