Škoda 14Tr i 15 Tr

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach marki Škoda
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Škoda 14Tr i 15 Tr

Post autor: J-31 »

Miałem okazję pojeździć tymi trolejbusami po Varnie przez tydzień we wrześniu br.

Varna to 300-tysięczne, portowe miasto położone tuż przy brzegu Morza Czarnego w Bułgarii. Jest to często "przystanek" dla turystów, ze względu na lokalne lotnisko oraz na wiele okolicznych kurortów turystycznych (m.in Złote Piaski, Ałbena, Bałczik).

Komunikacja miejska w Varnie, to kilkadziesiąt linii autobusowych oraz tylko cztery trolejbusowe, przy czym kiedy ja byłem, jedną z linii (nr. 83) obsługiwały autobusy. Niestety nie wiem czemu.
Stan sieci trakcyjnej oraz ulic w tym mieście jest makabryczny, a mimo to trolejbusy są tam bardzo szybkie, ciche i sprawne. Są to pojazdy wysokopodłogowe i stopnie są w nich dosyć wysokie. Sam tabor jest w Varnie w dobrym stanie, pojazdy są remontowane...

Trolebusy Skody są o wiele szybsze i cichsze niż np. ZIU-9. Nigdy (korzystałem przez tydzień), nie spotkałem się z przypadkiem utraty styczności pałąków z siecią, czyli tzw wykolejenia się pałąków. Skody w Varnie, nie są zawalidrogami. Wielokrotnie, na prostej, wręcz "ścigały" się z ... samochodami osobowymi...

Najciekawsze dla mnie były przegubowe 15Tr. Nigdy nie jeździłem przegubowymi trolejbusami. Byłem i nadal jestem pod ogromnym i pozytywny wrażeniem tych pojazdów...

Zdjęcia tych trolejbusów możecie zobaczyć w Albumie. Zapraszam.

A co wy sądzicie. Czy ktoś z Was miał styczność z tymi trolejbusami. Zachęcam do wymiany poglądów :)

voy

Post autor: voy »

Ja kiedyś byłem w Presovie na Słowacji i chciałem jechać przegubową Skodą trolejbus ale w międzyczasie spodobała mi się dieslowa Karosa B961 i ją się przejechałem. Chciałem jeszcze się przejechać Renault Karosa CityBus ale no nie starczyło czasu :(

Wiśnia

Post autor: Wiśnia »

Nie jechałem nimi, nawet nie wiem jak wyglądają.

Inspektor

Post autor: Inspektor »

Te z Varny nie wyglądają tak źle,nieco lakieru i jak nowe ;)

51

Post autor: 51 »

Jechałem 14Tr w Wilnie i było całkiem nieźle, jeżeli miałbym je z czymkolwiek prównywać to przypominją Jelcze PR110E i wczesne M120E

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Inspektor pisze:Te z Varny nie wyglądają tak źle,nieco lakieru i jak nowe ;)
I mam wrażenie, że oni je po prostu, wielokrotnie malowali... :)

Skoda9Tr

Post autor: Skoda9Tr »

Przejechałem się kiedyś Skodą 14Tr we Lwowie. Okropieństwo. Brak niektórych szyb w drzwiach (dykta zamiast nich). Wlecze się toto niemiłosiernie (ale to raczej z winy stanu sieci i dróg) i trzęsie jakby zaraz się miało rozlecieć. Stan pojazdów zły (kupione z tzw. trzeciej ręki) więc i wrażenia niebardzo.
Skody 14Tr i 15Tr jeszcze widziałem w ruchu w Mariańskich Łaźniach (Czechy), ¯ilinie(Słowacja) i Koszycach(Słowacja). Nie miałem okazji przejechać się, ale po ulicach śmigały dość szybko, ale wcale nie tak cicho (chociaż ciszej niż ZiU-9)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Skoda9Tr pisze:Przejechałem się kiedyś Skodą 14Tr we Lwowie. Okropieństwo. (...)
Wydaje mi się, że po prostu źle Trafiłeś jeśli chodzi o stan techniczny i szybkość. Oczywiście im bardziej dziurawa jezdnia tym bardziej pojazd trzęsie co robi jeszcze bardziej przygnębiające wrażenie. Natomiast te w Varnie są bardzo szybkie, kierowcy ich nie oszczędzają, pomimo nierównych dróg i "zapuszczonej" górnej sieci jezdnej . :)

Trolejbusek7Tr

Post autor: Trolejbusek7Tr »

Was sometimes testing trolleybus Škoda 15 Tr? Where?

Czy trolejbus Škoda 15 Tr był kiedyś testowany? Gdzie? (za PTG u2w)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Trolejbusek7Tr pisze:Was sometimes testing trolleybus Škoda 15 Tr? Where?
I'm not sure. But if I good remember, then in Poland trolleybus Skoda 15Tr wasn't tested no where... :cry:

But I finded this trolleys in Varna (Bulgaria), at September, year ago. Theirs "Gradskij Transport - EAD, Varna" exploit two 15 Tr... I drived by them, and they are very nice and fast... ;)

Regards J-31 :)

(PL)
Nie jestem pewny. Jednak, o ile dobrze pamiętam, w Polsce trolejbusy Skoda 15Tr nie były testowane nigdzie...

Ale ja znalazłem te trolejbusy w Varnie, we wrześniu rok temu. Ich "Gradskij Transport - EAD, Varna", eksploatuje dwa 15Tr. Jechałem jednym z nich i są to bardzo fajne i szybkie trolejbusy...

Trolejbusek7Tr

Post autor: Trolejbusek7Tr »

In Czech Republic are these trolleybuses wery fast too.

PL. W Republice Czeskiej te trolejbusy też sa bardzo szybkie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Trolejbusek7Tr pisze:In Czech Republic are these trolleybuses wery fast too.
Yes. But in Czech Republic roads are smooth, but in Bulgaria in roads is many holes :mruga:

(PL)
Tak, ale w Czeskiej Republice drogi są gładkie, natomiast w Bułgarii w drogach jest wiele dziur :mruga:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Ie that these trolleybuses are very durable.

PL. Tzn, że te trolejbusy są bardzo trwałe.

Trolejbusek7Tr

Post autor: Trolejbusek7Tr »

u2w pisze:Ie that these trolleybuses are very durable.

PL. Tzn, że te trolejbusy są bardzo trwałe.
Yes. These trolleybuses are the durablest joint Czech trolleybuses.

(PL)
Tak. Te trolejbusy są najtrwalsze ze wszystkich trolejbusów z Czech

Dziwny

Post autor: Dziwny »

Wczoraj wieczorem w Ústí nad Labem spłonął trolejbus ©koda 15Tr #534.
Link do fotek
http://www.hcusti.cz/data/Stefi/trolejbus/

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

:wow: Rzadki widok - takie pożary w Gdyni miały miejsce kilka ładnych lat temu. Pierwsza "kapenowska" peerka #10125 i sporo póżniej #ex dębicka 45-ka, ale ta już nie tak mocno. BTW żadnemu pojazdowi tego nie życzę

chudy5d

Post autor: chudy5d »

Nie chcę na to patrzeć... :( Niesamowity ogień, ciekawe czy Poznański NL202 też tak się fajczył, ale ogień naprawdę duży... :(
Ostatnio zmieniony 2006-08-25, 22:29 przez chudy5d, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ooops. Ostro się palił :cry:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Škoda”