Wrocławska karta miejska URBANCARD

Przewoźnicy, bilety, pasażerowie, problemy i codzienność KM
bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

A tymczasem we Wrocławiu ruszyła Karta Miejska: http://urbancard.pl/

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Super, wreszcie :) Z tego, co jest napisane na tej stronie wynika, że karty nie trzeba "aktywować", tak, jak to się robi w Warszawie (przyłożyć do kasownika [piip] i cześć)... Chyba pomyślę o sprawieniu sobie takiej karty - mimo, że rzadko bywam we Wrocławiu na dłużej niż kilka dni, bilet siedmiodniowy (w przypadku biletu za 13 zł na 7 dni na linie w mieście na dzień wychodzi 1,86 PLN, super) zakodowany na czymś, co jest wielorazowego użytku i dodatkowo będącym raczej trudnym do zgubienia będzie dużym ułatwieniem w czasie wybierania się na fotki w np. wakacje czy dłuższe przerwy :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No tak, ale brak możliwości aktywacji karty miejskiej w kasowniku. To w sumie będzie mało korzystne. ;)

Ponieważ w Warszawie, możesz sobie dzisiaj zakodować kartę, a aktywować np. za miesiąc. Natomiast we Wrocławiu - przynajmniej z tego co zrozumiałem - dzisiaj Ładujesz kartę i od dzisiaj jest ona aktywna. ;)

No i kolejny minus - miałem się zresztą o to zapytać wczoraj, ale zrobię to dzisiaj - jeśli żaden z kasowników MPK nie jest przygotowany do obsługi Karty Miejskiej. To w jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój zakodowany bilet 90-cio dniowy wciąż jest ważny ? :cool:

W jaki sposób posiadacz wrocławskiej Karty Miejskiej, może sprawdzić ważność zakodowanego biletu ? :mruga:

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Na pewno warto sobie gdzieś to zapisać. Ja poczekam do wakacji, nie podoba mi się (ogólnie) ta karta... A ta nazwa?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

A czy organizator komunikacji miejskiej we Wrocławiu zamierza wymienić kasowniki w przyszłości ? Tzn. na takie, które by odczytywałyby bilet zapisany na KM ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:To w jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój zakodowany bilet 90-cio dniowy wciąż jest ważny ?
Z tego, co piszą na tej stronie wynika, że wystarczy wsadzić ją do biletomatu lub poprosić sprzedawcę w kiosku o sprawdzenie terminu ważności. Niby więc da się jakoś sprawdzić ważność bez konieczności jej zapisywania...
9507 pisze:A ta nazwa?
Wrocławska Karta Miejska to prawie jak Warszawska Karta Miejska, więc musieli ją nazwać jakoś inaczej. Mogło być gorzej...
J-31 pisze:A czy organizator komunikacji miejskiej we Wrocławiu zamierza wymienić kasowniki w przyszłości ?
Byłoby bardzo dobrze, gdyby tak zrobili...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeszcze jedno pytanie. Czy nowe biletomaty będą obsługiwać Karty Miejskie ? Czy będzie w nim można zakodować sobie bilet, sprawdzić jego ważność albo przedłużyć go ? ;)

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze:To w jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój zakodowany bilet 90-cio dniowy wciąż jest ważny ?
Kosztem zmniejszenia wytrzymałości kart i minimalnego wzrostu kosztu wytworzenia można zrobić karty z wyświetlaczami (podobnymi jak na kalkulatorach albo z tzw. e-papieru), które by to mogły podawać. Kiedyś ktoś sprzedawał pendrive'y z wyświetlaczem informującym o wolnym miejscu.
Oczywiście takie coś działa też bez napięcia, więc po prostu tekst aktualizowałby się co doładowanie.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

PAFAWAG pisze:Wrocławska Karta Miejska to prawie jak Warszawska Karta Miejska, więc musieli ją nazwać jakoś inaczej. Mogło być gorzej...
@9507 chodziło raczej o nazwę "Urban Card", która podobno pochodzi od nazwiska skarbnika miejskiego.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Lub od urbanizacji... Tak czy siak, nie podoba mi się ta nazwa, a konieczność wyrobienia sobie karty - nie spotkałem nikogo, komu by to pasowało. Ale cóż, trzeba iść do przodu... Dobrze, że bank WBK mam 50 metrów od domu :diabeł:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pytałem wczoraj, czy nowe automaty biletowe obsługują Karty Miejskie. I już dokopałem się, że jednak obsługują. Co ciekawe można w tych, nowych biletomatach płacić kartą płatniczą. Co jest naprawdę sporym udogodnieniem ;)

Pytanie jeszcze jest takie - jak dużo jest tych nowych automatów we Wrocławiu ? ;)

Przy okazji automatów i możliwości zaprogramowania sobie w nich karty. Przypomniała mi się Warszawa. Jeszcze do niedawna byłem świadkiem kolejki ludzi, jaka ustawiała się na pocztach - by naładować WKM-kę... a tuż obok stał sobie - osamotniony, pozbawiony całkowicie zainteresowania - automat, gdzie można było szybko i bez kolejki naładować kartę. Minęło parę lat i ludzie zaczynają z tych automatów korzystać coraz chętniej. :cool:

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

J-31 pisze:Pytanie jeszcze jest takie - jak dużo jest tych nowych automatów we Wrocławiu ?
Póki co "na mieście" nie stoi ani jeden.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Skoda 16T pisze:Póki co "na mieście" nie stoi ani jeden.
Ooops... no to gratuluję władzom Wrocławia. Mają nową kartę... ale nie mają nawet infrastruktury, która by z tym wynalazkiem współpracowała :o:

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

9507 pisze:a konieczność wyrobienia sobie karty - nie spotkałem nikogo, komu by to pasowało.
W Warszawie raczej nikt na to nie narzeka - fakt, że nie jest to wygodne (bo trzeba się pofatygować, trochę w kolejce postać...), ale jeśli się chce do woli jeździć z przesiadkami na bilecie długoterminowym, to nie ma wyjścia. Zresztą samo wyrobienie karty zajmuje bardzo mało czasu (kilka minut), i nie należy się tym tak zniechęcać - o wiele gorsze są kolejki do okienka, więc jeśli jeszcze ich nie ma, to trzeba koorzystać z okazji :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie nikt nie narzeka, bo ta sama karta - zresztą bardzo wygodna w użyciu - nie tylko otwiera bramkę w metrze, ale również może być wygodnym sposobem opłaty za parkowanie. A po za tym wszystkie kasowniki mają możliwość aktywacji WKM-ki, czy sprawdzenia jej ważności.

Dodatkowo studenci mają własną legitymację elektroniczną - w formie karty. Ta karta nie tylko umożliwia skorzystanie np. z biblioteki na uczelni, ale również jest biletem komunikacji miejskiej, czy czymś w rodzaju WKM-ki - którą można wszędzie łatwo oprogramować ;)

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

J-31 pisze:A czy organizator komunikacji miejskiej we Wrocławiu zamierza wymienić kasowniki w przyszłości ? Tzn. na takie, które by odczytywałyby bilet zapisany na KM ;)
Tak, w przyszłości na kartę będzie można także wgrywać bilety jednorazowe i czasowe.

Natomiast oficjalnie karta rusza dopiero 1 czerwca i wówczas mają się pojawiać pierwsze automaty do sprzedaży na mieście. Jednak bilety sprzedaje się już dziś, a kontrolerzy nie mają jeszcze terminali do sprawdzania ważności karty ;) Warto też napisać, że automaty pojawią się również w pojazdach KM.
J-31 pisze: Natomiast we Wrocławiu - przynajmniej z tego co zrozumiałem - dzisiaj Ładujesz kartę i od dzisiaj jest ona aktywna.
Nie. Kartę można naładować od dowolnego dnia, tylko trzeba o tym poinformować sprzedawcę lub w przyszłości wybrać odpowiedni dzień w automacie.

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

9507 pisze:Lub od urbanizacji... Tak czy siak, nie podoba mi się ta nazwa, a konieczność wyrobienia sobie karty - nie spotkałem nikogo, komu by to pasowało. Ale cóż, trzeba iść do przodu... Dobrze, że bank WBK mam 50 metrów od domu :diabeł:
To pomyśl o pasażerach PKSów, którzy żeby wyrobić sobie EM kartę mają do wyboru zazwyczaj jeden punkt na całe miasto.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Akurat na brak punktów składania wniosków/odbioru nie mogę narzekać - wnioski można składać w bankach WBK, kótre są na dużej części wrocławskich osiedli peryferyjnych, chodzi mi o samą konieczność wyrobienia karty. Ale komu w dzisiejszych czasach się cokolwiek chce? :diabeł:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

9507 pisze:Akurat na brak punktów składania wniosków/odbioru nie mogę narzekać
No w mojej okolicy nie będzie ani jednego, w przeciwieństwie do punktów kupna biletów papierowych. A jeśli i je (bilety papierowe) zlikwidują, to będzie trza drałować z buta na Psie Pole, albo w Koleje Dolnośląskie.

Tymczasem od soboty 29 maja, znów zamykają dla tramwajów pl. Bema, tym razem na niecały miesiąc; będzie przyłączenie torowiska do sieci, oraz wykończenie nowozlokalizowanych zgodnie z wrocławską modą, za skrzyżowania, przystanków.

W zeszłą sobotę, oddano do eksploatacji nowo zreorganizowany kraniec (lub jak kto woli, przystanek węzłowy, lub pętlę) Litewska. Jest jednak pewien chaos z jej lokalizacją.
Problem opisał dokładniej "ojciec TWB" na blogu: http://matomi.blogspot.com/2010/05/czy- ... pilot.html

EDIT: Poprawione zgodnie z uwagą kol. 9507.
Ostatnio zmieniony 2010-05-19, 00:26 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... count=8826
Skąd ja znam tego typu biletomat? :chytry:
(Jeśli jest jakis temat o km w Lublinie, to proszę o przeniesienie, szukałem i nie znalazłem)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”