Wypożyczalnie skuterów, hulajnóg

Przewoźnicy, bilety, pasażerowie, problemy i codzienność KM
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 4825
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Wypożyczalnie skuterów, hulajnóg

Post autor: Przemek » 2019-01-09, 13:08

Transport-sharing we Wrocławiu: Niemal 1,8 tys. pojazdów do wypożyczenia. To piąta pod względem wielkości sieć w Polsce, jednak z największym, bo aż 46-proc. udziałem pojazdów elektrycznych, wynika z raportu DataArt „Transport-sharing w Polsce”.

Usługę transport-sharingu (wynajmowanie na krótki czas, udostępnianie na krótkie terminy) oferuje we Wrocławiu siedmiu dostawców, a mieszkańcy mogą na co dzień korzystać z siedmiu rodzajów komunikacji, to m.in. rowery, hulajnogi i skutery. Autorzy raportu DataArt „Transport-sharing w Polsce. Analiza dostępności usług transport-sharingu w największych ośrodkach miejskich w Polsce na koniec 2018 roku” podkreślają, że wrocławianie mają dostęp do 1782 pojazdów w ramach transport-sharingu. To piąta pod względem liczebności sieć w Polsce. sieć w Polsce.
Wrocław z dużą ofertą wypożyczalni na minuty

Zdaniem autorów raportu „Transport-sharing w Polsce” wrocławska flota jest jedną z najbardziej zróżnicowanych pod względem napędu. Największą grupę stanowią pojazdy elektrycznie, 46 proc. łącznej liczby. Dla porównania, średnia w pozostałych polskich miastach wyniosła 14 proc. Drugą największą grupą są pojazdy napędzane siłą mięśni i wynoszą również 46 proc. Pojazdy spalinowe stanowią niewiele ponad 8 proc.
Obrazek
Wrocławska flota ustępuje liczebnością warszawskiej (8459 sztuk), poznańskiej (2176), krakowskiej (2017) i łódzkiej (1885). Jest za to większa od trójmiejskiej (756) i dostępnej w ramach wybranych miast aglomeracji górnośląskiej (1239). Na 100 mieszkańców Wrocławia przypada 0,3 pojazdu, zaś na kilometr kwadratowy miasta 6,1 pojazdu.

Jednym z pierwszych, który zdecydował się na biznes związany z sharingiem we Wrocławiu był Piotr Szwed – współzałożyciel firmy GoScooter i jeden z laureatów rankingu organizowanego przez portal www.wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2018”. Zrobić coś fajnego i użytecznego dla wrocławian, ale nie namawiać do kupna i… na tym zarabiać? To był jego pomysł na wypożyczalnię skuterów elektrycznych.

– Sharing to jest przyszłość, choć na razie Polacy preferują inny model: kupno i własność – podkreśla Piotr Szwed, który 5 maja 2018 r. wystartował z GoScooter, największą we Wrocławiu wypożyczalnią skuterów elektrycznych.

Od 2018 r. we Wrocławiu działa wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych firmy Lime. To amerykański startup, wspierany przez Google i Ubera, pozwalający na wypożyczanie elektrycznych hulajnóg w kilku miastach, m.in. w San Francisco, Los Angeles, Madrycie, Paryżu oraz w Pradze.

ODPOWIEDZ