Linia kolejowa 292 Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce

Wieści z dolnośląskich szlaków kolejowych
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5115
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Linia kolejowa 292 Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce

Post autor: Przemek » 2018-06-04, 00:22

https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/inf ... lcza-3768/
ODNOWA PODWROCŁAWSKIEJ TRASY KOLEJOWEJ DO JELCZA

Za dwa lata będzie gotowa dla pociągów pasażerskich trasa z Wrocławia do Jelcza, przez Swojczyce, Wojnów, Nadolice. Wygodny dojazd z tych okolic do centrum miasta – do stacji Wrocław Nadodrze, Wrocław Mikołajów i Wrocław Główny, będzie możliwy z pominięciem zatłoczonych dróg i ulic.


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dla rewitalizacji linii kolejowej nr 292, na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice. Inwestycja składa się z dwóch części: części A – kolejowej – która zostanie podpisana przez PLK oraz części C – podpisanej przez Gminę Czernica.

W części kolejowej zrewitalizowany zostanie 21- kilometrowy odcinek Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce. Planowana jest wymiana torów, rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz elementów sieci trakcyjnej. Wykonane prace torowe pozwolą na prowadzenie ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h. Stacje i przystanki, wraz z drogami dojścia, zostaną dostosowane do obecnie obowiązujących standardów, umożliwiających dostęp podróżnymo ograniczonej mobilności. Dla zwiększenia przepustowości odcinka przewidziano budowę na tej trasie nowej mijanki oraz przebudowę układu torowego na stacji Wrocław Swojczyce. Głównym efektem rewitalizacji będzie podniesienie stanu technicznego tej linii, w stopniu zapewniającym wprowadzenie dogodnej pasażerskiej komunikacji kolejowej.

Druga część zamówienia (część C), podpisana przez Gminę Czernica, dotyczy budowy parkingów i wiat rowerowych przy przystankach osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych i Dobrzykowicach Wrocławskich.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5115
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Linia kolejowa 292 Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce

Post autor: Przemek » 2018-10-06, 11:27

https://investmap.pl/aglomeracja-wrocla ... cz.a143691
Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły 2 października obie części przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i rewitalizację linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz-Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice.

Do realizacji części A (kolejowej) zgłosiło się ośmiu chętnych, jednak inwestor odrzucił pięciu z nich. Wszyscy zapewnili pięcioletnią gwarancję. Najtańsza zaakceptowana propozycja, złożona przez konsorcjum firm ETF Polska Sp. z o.o. i ETF S.A.S., wyniosła 92 mln 330 tys. zł brutto. Konsorcjum spółek Track Tec Construction Sp. z o.o. oraz Infrakol Sp z o.o. Sp. k. oczekiwało 98 mln 39 tys. zł, a firma Alusta S.A. – 105 mln 6 tys. zł. Inwestor chciał przeznaczyć na ten cel 67 mln 201 tys. zł, ale zdecydował się wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Cześć C (infrastruktura w rejonie przystanków na terenie gminy Czernica) chciało zrealizować wyłącznie konsorcjum firm Track Tec Construction oraz Infrakol. Zaoferowało wykonanie zadania za 2 mln 131 tys. zł brutto, przy czym PKP PLK, w imieniu gminy Czernica, zamierzały wydać 1 mln 417 tys. zł. Mimo to podpiszą umowę z tym wykonawcą.

W obu przypadkach wykonawcy będą mieć czas do 30 września 2019 roku, by zakończyć inwestycje.

Pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h

Część A obejmuje m.in. wymianę na modernizowanym odcinku nawierzchni, urządzeń telekomunikacyjnych oraz elementów sieci trakcyjnej, przystosowanie peronów do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się i budowę nowej mijanki, posiadającej dwa tory główne i dwie krawędzie peronowe. Inwestycja pozwoli pociągom pasażerskim jeździć z prędkością minimum 100 km/h, a maksymalnie 120 km/h. Wykonawca opracuje wpierw dokumentację projektową.

W przypadku części C, w zakresie gminy Czernica, zwycięska firma zajmie się utworzeniem infrastruktury w rejonie przystanków osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych oraz w Dobrzykowicach Wrocławskich. Wybuduje parkingi na 20 miejsc postojowych (w Dobrzykowicach Wrocławskich na 30) wraz z dojściami do peronów i skomunikowaniem z obecnym układem drogowym, a także wiaty rowerowe.

Projekt jest realizowany z unijnym dofinansowaniem, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
A od nowego rozkładu jazdy w grudniu przerwa w ruchu pociągów KD na odcinku Wrocław Sołtysowice - Wrocław Wojnów.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5115
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Linia kolejowa 292 Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce

Post autor: Przemek » 2018-11-14, 23:52

Umowa na modernizację odcinka Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce podpisana.
https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ko ... 89465.html
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy odnowie kolejowej trasy z Wrocławia do Jelcza. Wartość inwestycji wyniesie ponad 75 mln zł. Za rok z Wrocławia Sołtysowic przez Swojczyce, Wojnów, Nadolice do Jelcza Miłoszyc pojadą pasażerowie.
Zrewitalizowany będzie 21-kilometrowy odcinek linii, od stacji Wrocław Sołtysowice do Jelcza Miłoszyc. Stacje i przystanki, wraz z drogami dojścia, zostaną dostosowane do obecnie obowiązujących standardów, umożliwiając dostęp do kolei podróżnym o ograniczonej mobilności. Pięć nowych przystanków: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała ułatwi dostęp do kolejowej komunikacji. Planowana jest wymiana torów, rozjazdów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz elementów sieci trakcyjnej. Dla zwiększenia przepustowości linii zbudowana będzie mijanka oraz przebudowany układ torowy na stacji Wrocław Swojczyce. Po robotach pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h.
Obrazek
Realizację umowy przewidziano do końca września 2019 r

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29293
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Linia kolejowa 292 Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce

Post autor: J-31 » 2018-11-15, 11:40

Idea jest fajna, dobrze, że zaczyna się coś dziać na tej linii, ale ciekawy jestem jaka będzie oferta przewozowa na tym odcinku :)

ODPOWIEDZ