O530K

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Mercedes i Setra...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wow, to nawet nie wiedziałem :shocked:

A czy wszystkie Citara mają ten bajer, czy tylko te najnowsze, czy może tylko Citaro K ? :razz:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

J-31 pisze:Wow, to nawet nie wiedziałem :shocked:

A czy wszystkie Citara mają ten bajer, czy tylko te najnowsze, czy może tylko Citaro K ? :razz:
Wszystkie za które ktoś $$$$ypnął zapewne.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

O — elektryczne szyby, jeszcze centralny zamek by się przydał :diabeł:

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze:A czy wszystkie Citara mają ten bajer, czy tylko te najnowsze, czy może tylko Citaro K ?
Te z pełną kabiną. Łódzkie 12-metrowe z kabiną tylko częściowo zabudowaną mają nieodsuwaną szybę.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ale po co na przycisk? Nie można ręcznie tego odsuwać? A alufelgi, alarm i radio z mp3 to Citaro też ma?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Co dziwnego w radiu z mp3? :P
A na poważnie — a w furze nie masz elektrycznych szyb? A nie możesz sobie korbką pokręcić? No? Po co ci to? Właśnie po to.

Polonezy też miały elektryczne szyby, i możesz mieć jeszcze jakiś :P

Paweł

Post autor: Paweł »

ppln pisze:Ale w takim razie po co startują z czymś takim na Polskę?
Małe obciążenia są tylko na liniach podmiejskich (niektórych), ale tam drogi są w takim stanie, że delikatny MB nie wytrzyma tam nawet roku czy dwóch.
Na takie linie potrzebna jest solidna konstrukcja LE, jak Libero.
A dlaczego nie startować z czymś na co jest zbyt? Pokaż mi jakiś inny autobus, którego 10 sztuk zamówiono jeszcze przed krajową premierą.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

plocmaster pisze:A na poważnie — a w furze nie masz elektrycznych szyb? A nie możesz sobie korbką pokręcić? No? Po co ci to? Właśnie po to.
Akurat automatyczna szybka przy kabinie kierowcy, która tylko się nieznacznie odsuwa, to zbędny bajer, takie coś wolałbym po prostu przesunąć :P Bajer godny BMW, albo innego... Mercedesa :diabeł: Chyba już wiem, po co :cool:
plocmaster pisze:Polonezy też miały elektryczne szyby, i możesz mieć jeszcze jakiś
Ten poldzio, o którego Ci chodzi nie ma elektrycznych szyb, ale ma miejsce na przyciski (a nawet na przycisk od włączania klimy :P ). A ja swojej fury nie mam, EOT :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hmmm. To może ja się jednak wypowiem w kwestii odsuwania szyb, jako jednak kierowca z 10 letnim stażem, któregoś już z rzędu samochodu.
Otóż korba wymaga ruchu ręką, a więc trochę zajmuje uwagę kierowcy, w przeciwieństwie do przycisku - nie wiem jak to jest urządzone w Citaro K, ale w samochodzie osobowym ten sam przycisk (w zależności od położenia, czyli naciśnięcie lub podniesienie go) służy do obniżenia lub podniesienia szyby.

Czynność zamykania szyby jest łatwa, prosta, nie wymagająca odwórcenia uwagi. Wystaczy znaleźć palcem odpowiedni przycisk. Kierowca znający położenie przycisków w kabinie Citaro, nie powinien był mieć najmniejszych problemów. ;)

Reasumując, wydaje mi się, że pomysł elektrycznie odsuwanej szyby jest naprawdę świetny, praktyczny. Szczególnie jeśli jest to kabina w pełni zamknięta. :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Ale bilety się sprzedaje podczas postoju na przystanku, a nie w czasie jazdy.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Poza tym bilety się sprzedaje chyba otwierając tylko mały otwór w szybie, który otwiera się przesuwając go ręką, a nie kręcąc korbką?

JacekM

Post autor: JacekM »

Ale bilety się sprzedaje podczas postoju na przystanku, a nie w czasie jazdy.
teoretycznie :mruga:

ppln

Post autor: ppln »

Przycisk jest na drzwiach kabiny, jak będę miał okazję to wrzucę zdjęcie (ale się nie spodziewajcie tego tak szybko - mamy tylko 7 Citar G i do tego jeżdżą tam, gdzie ja nie jeżdżę...)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Amalio pisze:Ale bilety się sprzedaje podczas postoju na przystanku, a nie w czasie jazdy.
Nie będę powielał (słusznej) wypowiedzi JackaM, ale dopiszę, że to nie musi być sprzedać. Może to być również np. krótka informacja, którą czasami pasażerowie potrzebują i pytają kierowcę. A to może się zdarzyć wszędzie - np. gdy autobus stoi przed sygnalizatorem lub stoi w korku. ;)
Poza tym bilety się sprzedaje chyba otwierając tylko mały otwór w szybie, który otwiera się przesuwając go ręką, a nie kręcąc korbką?
Też tak mi się wydaje, ale to zależy od autobusu. Nie wiem jak to jest rozwiązane w Citaro :roll:

ppln

Post autor: ppln »

J-31 pisze:Też tak mi się wydaje, ale to zależy od autobusu. Nie wiem jak to jest rozwiązane w Citaro
W naszych to wygląda tak, że jest okienko do sprzedaży biletów, a szybę się odsuwa żeby porozmawiać. Taka sensowna forma zamkniętej kabiny :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

A tymczasem testowe Citaro K pojawiło się w MPK. Jeździ tymczasowo na liniach obsługiwanych przez zajezdnię VII, ale za kilka dni będzie uczestniczył w II Ogólnopolskim Konkursie Kierowców Komunikacji Miejskiej.
Obrazek

Przejechałem tym #990.
Siedzenia ma dość miękkie, wygodniejsze od siedzeń Ster, znanych mi z Volv 7700. Jedynie trochę dziwny ma wzór tapicerki:
Obrazek

Wnętrze jest ładnie wykończone, choć bardzo podobne do tych z pierwszej serii Citaro. Razi tylko montowanie małego wyświetlacza z napisem STOP w miejsce, gdzie spokojnie możnaby było wstawić zwykły wyświetlacz wewnętrzny a.la PIXEL, R&G.
Na zajezdni umieszczono wewnętrzny wyświetlacz PIXEL "na zewnątrz" przez co STOP został we wnęce ze szkła osłoniętego od wewnątrz, czarnym materiałem, lub pomalowanym od wewnątrz na czarno.
Szkoda też, że zastosowano okna otwierane automatycznie. W środku jest dość duszno.

Silnik: nie jest głośny, na postoju brzmi równo i nie "jęczy" tak jak silniki z pierwszej serii Volv 7700. Plus za klekot silnika.

Zawieszenie: dobre. nie rzuca nim na zakrętach, jeździ równo. Rzekłbym - cud, miód i orzeszki :D

Drzwi: wykorzystano podobny (jak nie ten sam) mechanizm drzwiowy znany mi z ostatniej serii Volv 7000A. Trochę denerwuje fakt, że sygnał ostrzegawczy włącza się i przed otwarciem drzwi jak i przy zamykaniu drzwi.
Jak dla mnie, wystarczyłby tylko przy zamykaniu drzwi.

Kabina: jak dla mnie - porażka. "Zamkniętą" kabinę zrobiono za pomocą rurek aluminiowych pomalowanych lakierem proszkowym, a w środek włożono przezroczystą szybę z pleksy. W dodatku łatwo jest przypadkowo dotknąć ręki kierowcy stojąc przy niej.

Ogólnie sam pojazd jest przyjemny, ładny stylistycznie i bije na głowę podobny produkt Jelcza - M101 Salus.
Chciałbym, żeby Citaro 12 metrowe i 18metrowe, które dostanie MPK, było jeszcze lepsze (mam na myśli - pozbawione wad opisanych wyżej) lub co najmniej tak samo dobre jak ten testowy Citaro K.

ppln

Post autor: ppln »

Co do wyświetlacza wewnętrznego to to chyba jest jakieś konstrukcyjne niedasię w nowszych wersjach. O ile w wozach z lat 2000-01 wyświetlacz (R&G, duży dwulinijkowy) jest zamontowany wewnątrz wnęki, nad nim jest zegar i STOP, o tyle w wozach z lat 2006-07 wyświetlacz (identyczny R&G) jest przed wnęką, a STOP jest pod nim, zegara niestety nie ma.

Kabina jest dość niskobudżetowa, MB w wypasionych Citaro G z 2006 roku dla Łodzi zamontował niemalże pełną (sięgającą sufitu, ale bez osobnej połówki drzwi) kabinę z otwieraną automatycznie szybką. Jedna z lepszych kabin w ogóle, tutaj jest półotwarta.

PS. Dziwną czcionkę macie na wyświetlaczach, małą jakoś taką. Jak w Łodzi jeździło kilka wozów z wyświetlaczami Pixela, miały czcionkę wysoką na cały wyświetlacz.

bystrzak2000

Post autor: bystrzak2000 »

ppln pisze:PS. Dziwną czcionkę macie na wyświetlaczach, małą jakoś taką. Jak w Łodzi jeździło kilka wozów z wyświetlaczami Pixela, miały czcionkę wysoką na cały wyświetlacz.
Pewnemu człowiekowi z MPK taka się podoba, więc taka jest...

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

ppln pisze:PS. Dziwną czcionkę macie na wyświetlaczach, małą jakoś taką. Jak w Łodzi jeździło kilka wozów z wyświetlaczami Pixela, miały czcionkę wysoką na cały wyświetlacz.
"Wysoką" czcionkę stosuje DLA, zaś w MPK są przynajmniej 2 linie, które zaprogramowane w KPP-2 są z wielką czcionką.

m.in:
A ALEJA PIASTÓW (kierunek dużą wąską czcionką)
147 KŁOKOCZYCE (jak wyżej)

z tym że, ostatni z nich można zobaczyć tylko i wyłącznie na Volvo 7700 #7031, który służy za rezerwę.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No i wychodzi na to, że PKM Katowice będzie drugim przewoźnikiem w Polsce, które będzie eksploatowało Citaro K. Trzy takie autobusy już stoją w Wolicy od drugiej połowy zeszłego tygodnia.

Autobusy posiadają klimę i otwierane na zewnątrz drzwi (uchylno-przesuwne). Klima jest nieco ciemniejsza niż pozostały szary kolor lakieru.

Zdjęcia :)

:strzałka: galeria/details.php?image_id=12406
:strzałka: galeria/details.php?image_id=12407

I jeszcze więcej zdjęć - których już nie przesłałem do Galerii :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Założę się o stówę, że mkm-owie na Górnym Śląsku będą się zabijać, byle by tylko sfocić te autobusy gdzieś na trasie - kiedy tylko będą już obsługiwać linię na lotnisko.

Póki co nie mają jeszcze blach, panowie z serwisu ostro przy nich dłubią. Zatem wydaje mi się, że te pojazdy jeszcze długo postoją w Wolicy ;)

Czy któryś ze śląskich kolegów może mi przypomnieć ile autobusów kupił PKM Katowice ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mercedes/Setra”