Linia tramwajowa na Nowy Dwór

Torowiska, pętle i przystanki, buspasy, Park & Ride
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 4118
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Linia tramwajowa na Nowy Dwór

Post autor: Przemek » 2017-12-30, 23:25

Umowa na dofinansowanie podpisana, ale przetarg na budowę się opóźni:
W urzędzie wojewódzkim podpisano dwie ważne umowy o dofinansowanie ze środków unijnych wrocławskich inwestycji tramwajowych. Chodzi o budowę trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór oraz budowę linii tramwajowych na ul. Hubskiej i Popowickiej.

Umowy zostały podpisane w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przez wiceprezydenta Macieja Bluja oraz Przemysława Gorgola, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

- Budowa trasy tramwajowej przez ul. Hubską i Popowicką to kontynuacja projektu rozbudowy torowisk, który rozpoczęliśmy w 2012 roku realizując trasę na Kozanów. Natomiast trasa tramwajowo-autobusowa na Nowy Dwór to wygodne połączenie dla mieszkańców dużych osiedli położonych w zachodniej części miasta. Przy okazji budowy trasy tramwajowo-autobusowej powstaną obiekty infrastruktury technicznej – wiadukty a także ścieżki rowerowe, chodniki i parkingi P&R – mówił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
Tramwajem i autobusem wygodnie na Nowy Dwór

Trasa rozpocznie się na pl. Orląt Lwowskich, a zakończy przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór. Jej całkowita długość to 6,8 km. - Tramwaj zapewni mieszkańcom osiedla Nowy Dwór wygodny i sprawny dojazd do centrum miasta - mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Trasa tramwajowa na Nowy Dwór sprawi, że prawie 14 000 osób uzyska dostęp od domu do tramwaju w odległości dojścia do 500 m- mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności DZR.- Na samym osiedlu Nowy Dwór taki dostęp zyska prawie 10 000 osób. Mamy nadzieję, że tramwaj z dużego osiedla do centrum miasta zachęci mieszkańców do zamiany samochodu na wygodny transport publiczny.

Przetarg na to zadanie ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2018 roku. Prace budowlane planowane są w latach 2018–2020, natomiast uruchomienie trasy, zgodnie z obecnym harmonogramem inwestycji, na pierwszą połowę 2020 roku. Całkowita wartość projektu- 246 MLN (dofinansowanie z UE 110 MLN).
https://www.wroclaw.pl/dofinansowanie-n ... -podpisane

a--j
Posty: 64
Rejestracja: 2017-12-12, 02:33

Re: Linia tramwajowa na Nowy Dwór

Post autor: a--j » 2017-12-31, 00:42

Pierwszy od wielu lat dobry program z tym PAT-em na Nowy Dwór. Wszystkie inne wcześniejsze "inwestycje" tramwajowe - poza samym kikutem przy Świeradowskiej - to tylko wybudowane "przy okazji" poprawy sytuacji dla samochodów.
Teraz, kiedy na ND warunki samochodowe się NIE polepszą, a dla komunikacji miejskiej znacznie, będzie to naprawdę duże zachęcenie ludzi do jazdy komunikacją miejską. I tu wróżę sukces.
Na Popowicach wróżę minimalną poprawę, bo KM pojedzie ledwo niewiele lepiej, samochody też ledwo niewiele lepiej.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 4118
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Linia tramwajowa na Nowy Dwór

Post autor: Przemek » 2018-01-05, 14:18

http://transportnews.eu/aktualnosci/tem ... amwajowych
Przed Nowym Rokiem miasto podpisało z Ministerstwem Rozwoju umowy o dofinansowanie budowy nowych tras tramwajowych, oraz tras tramwajowo-autobusowych. Wiceminister rozwoju Witold Słowik zapewnił, że Wrocław może liczyć na ponad 200 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Formalnie inwestycje podzielone zostały na dwa projekty – pierwszy dotyczy budowy autobusowo-tramwajowej trasy na Nowy Dwór z pętlą tramwajową w pobliżu stacji kolejowej Nowy Dwór.
Drugi projekt to jeden z etapów programu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu” i dotyczy dwóch tras linii tramwajowych. Pierwsza z nich to budowana właśnie linia na ul. Hubskiej na odcinku od ul. Glinianej do ul. Dyrekcyjnej, o długości niecałego 1km., oraz druga trasa wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej o długości 3,8km.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 4118
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Linia tramwajowa na Nowy Dwór

Post autor: Przemek » 2018-03-16, 10:59

Jest i raport z konsultacji dotyczącej budowy tramwaju na Nowy Dwór:
https://www.wroclaw.pl/rozmawia/tramwaj ... onsultacji
Inwestycja trasy autobusowo-tramwajowej jest w trakcie przygotowywania. Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. są w trakcie kończenia dokumentacji projektowej dla trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Najpóźniej w drugim kwartale br. planowane jest rozpisanie przetargu na wykonanie inwestycji, która według harmonogramu powinna zakończyć się w 2020 roku.
W linku jest też prezentacja jakie padały odpowiedzi i propozycje zmian.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 4118
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Tramwaj na Nowy Dwór

Post autor: Przemek » 2018-06-21, 21:46

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 58853.html
Kolejny nieudany przetarg we Wrocławiu. Bez ofert na tramwaj na Nowy Dwór

Fiaskiem kończy się przetarg na budowę trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. W postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta. Postępowanie ma zostać niebawem powtórzone.

Przedmiotem dwuczęściowego postępowania jest budowa wydzielonej 7-kilometrowej trasy autobusowo-tramwajowej łączącej centrum miasta z osiedlem Nowy Dwór. Wrocławskie Inwestycje do wtorku 19 czerwca czekały na oferty, jednak w postępowaniu – w żadnej z dwóch części – nie zgłosił ani jeden wykonawca. Z tego względu zamawiający unieważnił postępowanie. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony na dniach.

Zamówienie było podzielone na dwie części. Pierwsza obejmowała budowę trasy od pl. Orląt Lwowskich do skrzyżowania ul. Strzegomskiej z ul. Rogowską. W ramach tego zadania przewidziano także budowę dróg rowerowych i chodników, przebudowę istniejącego torowiska na odcinku ul. Robotniczej od okolic skrzyżowania z ul. Fabryczną do skrzyżowania z ul. Śrubową, budowę pętli przy ul. Rogowskiej. Powstaną też wiadukty nad torami kolejowymi oraz ul. Smolecką. Przewidziano również przebudowę ul. Robotniczej, ul. Nabycińskiej, placu Orląt Lwowskich i fragmentu ulicy Śrubowej. Ta część miała być gotowa do 30 września 2020 r.

Druga część obejmowała zaprojektowanie i budowę 2-kilometrowego odcinka od krzyżowania ul. Strzegomskiej i ul. Rogowskiej do pętli przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór. Na realizację przeznaczono 20 miesięcy.

ODPOWIEDZ