Klimatyzacja w komunikacji miejskiej

Torowiska, pętle i przystanki, buspasy, Park & Ride
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Klimatyzacja w komunikacji miejskiej

Post autor: Przemek »

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35 ... odach.html
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozważa, czy w ramach remontu głównego tramwajów zamontować urządzenia chłodzące. Najpierw jednak chce poznać koszty takiego przedsięwzięcia.

MPK szykuje się do remontów kapitalnych tramwajów Skoda 16T, a także pochodzących z upadłej wrocławskiej fabryki Protram tramwajów 204WrAS i 205WrAS (te ostatnie mają ok. 20 proc. niskiej podłogi). Dlatego ogłosił tzw. dialog techniczny z producentami.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Klimatyzacja w komunikacji miejskiej

Post autor: J-31 »

W Skodach to taka klima prosi się od dawna, ale prawda jest taka - każdy mówi "uff, jak gorąco, klima by się przydała", ale jedna sprawa to zamówić i zainstalować klimę, a zupełnie inny problem to konserwować klimatyzację.

Z mojego smutnego doświadczenia wiem, że zarówno w tramwajach jak i w autobusach z klimatyzacją jest tragicznie. Tzn. póki jest ona nowa (zazwyczaj nowy pojazd z klimą) to działa bez zarzutu, a potem ....

... albo agregat pracuje, a w pojeździe jest duszno, albo jest zimno jak w lodówce. Kiedyś w jednej z warszawskich Pes 120Na "Swing" miałem taki przypadek, że w jednej części pojazdu było duszno, a w drugiej zimno. Na podobny przypadek natknąłem się w jednym z naszych SU18III z rocznika 2005. W członie A było duszno i nie dało się wytrzymać, a w członie B było przyjemnie chłodno ;)

Najlepsza rzecz jaka stale działa to duże odsuwane okna... tych brakuje we wrocławskich Skodach. I to jest ich straszna wada, szczególnie w upały. ;)

Generalnie rzecz biorąc, jeśli MPK zdecydowało się na montaż klimatyzacji, to zrobiło to za późno. Tym trzeba było zająć się w zimę lub wczesną wiosną... ale wtedy było chłodno i nikt o tym nie myślał. A teraz jest gorąco i ludzie narzekają. Skąd my to znamy ? :mruga:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Infrastruktura”