[Pomorskie] PKM, PKP SKM

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Kolins

[Pomorskie] PKM, PKP SKM

Post autor: Kolins »

Do przetargu stanęła tylko jedna firma - Connex. Zarząd SKM w ciągu miesiąca rozpatrzy ofertę i zdecyduje o dalszych negocjacjach z firmą (podało wczoraj Radio Gdańsk)

MW

Post autor: MW »

hmm zdaje się, że to nie Zarząd SKM ma tutaj decydującą rolę a Biuro Prywatyzacji PKP

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Connex, to może być dobry pomysł. Pytanie tylko jest takie.
Prywatyzacja i co dalej ?

Jakie plany ma konsorcjum Connex w kwestii Trójmiejskiej SKM-ki ? :)

Kolins

Post autor: Kolins »

Niestety, tego jeszcze nie wiem. Ale na bierząco śledzę temat w naszej prasie, dam znać jak coś się dowiem.

(A może ktoś się szybciej odezwie...)

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

No to super :!: Interesuje się kolejami także, ale szkoda, że PKP jest w takim ciężkim stanie.

Inspektor

Post autor: Inspektor »

rupak pisze:No to super :!: Interesuje się kolejami także, ale szkoda, że PKP jest w takim ciężkim stanie.
No PKP to zbyt ogólnie,w ciężkim stanie są Przewozy Regionalne,reszta jakoś sobie radzi :) Ale nie zmieniajmy tematu.Czekamy na dalsze wieści.

MW

Post autor: MW »

hmm myślę, że zmiana właściciela SKM powinna być korzystna...

Kolins

Post autor: Kolins »

Ale są obawy związane z tym, że nikt nie wie, co Connex chce zrobić... Nie wiadomo, czy do tego przetargu w ogóle dojdzie. Drugą opcją jest przejęcie SKM przez lokalne samorządy. W takim przypadku SKM wkroczy na tereny PKP PR, aportem zostaną wniesione do spółki autobusy szynowe (podobno) i linie nieelektryfikowane też mają być obsługiwane. Mniej więcej takie wieści snują się tu...

MW

Post autor: MW »

hmm to nie tak źle. Poza tym Connex ma już doświadczenie, a na pewno pozostawienie SKM pod skrzydłami PKP nic dobrego nie przyniesie.

Kolins

Post autor: Kolins »

Też tak myślę.

A podobno kolejarze z Przewozów Regionalnych zagrozili strajkiem... Powodem jest przedłużanie SKM-ek do Iławy i Elbląga! Konkurencja...

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Kolins pisze:Też tak myślę.

A podobno kolejarze z Przewozów Regionalnych zagrozili strajkiem... Powodem jest przedłużanie SKM-ek do Iławy i Elbląga! Konkurencja...
No to widać, że władze SKMki potrafią konkurować. Te dodatkowe połączenia to dobry pomysł, sam już dwa razy korzystałem z tych połączeń.

Kolins

Post autor: Kolins »

Tylko Connex chce SKM
dodano: 01-03-2005

Tylko jeden oferent zabiega o trójmiejską SKM. Nie wiadomo jednak, jak potoczy się prywatyzacja, bo PKP chcą złapać dwie sroki za ogon. Jedyną ofertę na przejęcie trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) złożył Connex, firma działająca na kilku kontynentach, a w Polsce znana z przewozów autobusowych - pisze Puls Biznesu.

Zgodnie z programem restrukturyzacji PKP, prywatyzacja SKM ma się zakończyć w tym roku. Ten sam program (przyjęty przez rząd w poprawionej wersji w zeszły wtorek) zakłada też jednak "możliwość konsolidacji działalności SKM i pomorskiego zakładu Przewozów Regionalnych (PKP PR)".

W praktyce oznacza to połączenie dwóch przewoźników pod jednym szyldem. Pomysł pojawił się po protestach kolejarzy z PKP PR, którzy zarzucili kolegom z SKM wchodzenie na "nie swoje tory". Mówiąc krótko, SKM konkuruje, i to skutecznie, z przewozami PKP PR, co nie podoba się nie tylko kolejarzom, ale także zarządowi grupy.

Pracownicy SKM obawiają się, że centrala chce włączyć ich spółkę do PKP PR. Dali temu wyraz, kiedy zarząd PKP próbował ulokować na stanowisku prezesa (usuniętego za konkurowanie z PKP PR) Janusza Dettlaffa, odwołanego szefa PKP PR (m.in. za konkurowanie z Intercity). Zastrajkowali, więc a Andrzej Wach, prezes PKP, z pomysłu szybko zrezygnował. Do SKM wrócił Mikołaj Segeń. Ale kolejarze z PKP PR też nie zamierzają dać się zdominować SKM. Po kilku zgrzytach (w końcu strajk w regionie to także problem władz) sprawą zainteresował się pomorski samorząd województwa.

Marszałek, niechętny wcześniej wchodzeniu w spółki z PKP, rozważa teraz utworzenie wspólnego podmiotu - firmy przewozowej, z udziałem urzędu marszałkowskiego i dwóch przewoźników z PKP. Tylko co w tej sytuacji z prywatyzacją? Negocjacje z inwestorem powinny się rozpocząć lada tydzień.

- Pomysł nie musi oznaczać przerwania prywatyzacji - usłyszeliśmy nieoficjalnie w Ministerstwie Infrastruktury. W takim razie należy oczekiwać, że Connex może dostać ofertę wiązaną - na przykład udział w spółce i zarządzanie znacznie większą częścią rynku przewozów.

A co zrobią kolejarze? Najpewniej zastrajkują. Wszak to ich główna forma wyrazu. Ale jeszcze nie są zdecydowani, czy bardziej przeciwko łączeniu spółek czy bardziej przeciwko prywatyzacji. Connex nie chce teraz komentować tych pomysłów. Nie ma bowiem pewności, że zostanie wybrany i dopuszczony do rozmów.

(źródło: Puls Biznesu, 28 lutego 2005, Katarzyna Kozińska)

MW

Post autor: MW »

Pięknie...

Kolins

Post autor: Kolins »

Sorry, że to takie długie.

Ciekawi mnie teraz reakcja wojewody pomorskiego. On pilnie śledzi sprawę, chce niezależności SKM.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Niezłe rzeczy dzieją się na Pomorzu.

Ciekawe jak to się skończy ? Jak Myślicie ? ;)

Kolins

Post autor: Kolins »

Oferta Connex'u nie zostanie przyjęta, samorządy powołają zespół dowodzący i przejmą SKM. Ja tak myślę.

MW

Post autor: MW »

No nie wiem - przeczytaj jeszcze raz, co chce zrobić marszałek (nie wojewoda!): "Marszałek, niechętny wcześniej wchodzeniu w spółki z PKP, rozważa teraz utworzenie wspólnego podmiotu - firmy przewozowej, z udziałem urzędu marszałkowskiego i dwóch przewoźników z PKP."

Kolins

Post autor: Kolins »

Wychodzi mi na to, że marszałek (Kozłowski) i wojewoda (Dąbrowski) nie mówią już jednym głosem...
Ale tu będzie ostra kłótnia z Przewozami Regionalnymi. SKM się ich boi jak diabeł święconej wody!

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Kolins pisze:Oferta Connex'u nie zostanie przyjęta, samorządy powołają zespół dowodzący i przejmą SKM. Ja tak myślę.
I tak bedzie, Connex bankowo nie przejmie SKM, pozostaja wojewodowie, coś w stylu konsorcjum...

Kolins

Post autor: Kolins »

No i o tym właśnie chciałem napisać, ale słowo "konsorcjum" zwiało z głowy. Połączenie z Przew. Reg. to będzie katastrofa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”