[Ogólnie] Schengen - rozwój komunikacji transgranicznej

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W dzisiejszym wydaniu darmowego dziennika "Metro" (Piątek-Niedziela 25-27 stycznia 2008) znalazłem na stronie 13-stej artykuł pt. "Autobus dla studentów" - czytając jego treść znalazłem naprawdę ciekawą informację znaczącą do ninijeszego tematu. :)

A więc... Wg. autora tegoż artykułu ("Go") w dniach 28 stycznia - 8 lutego będzie kursował specjalny autobus łączący dwie przygraniczne uczelnie, tj. Uniwersytet Europejski "Viadrina" we Frankfurcie i Collegium Polonicum w Słubicach.

Linię będzie obsługiwać autobus należący do przewoźnika we Frankfurcie.

Niestety autor nie wyjaśnił, czy będzie to autobus miejski wynajęty od zakładu komunikacji miejskiej we Frankfurcie - z tekstu artykułu można się tego jedynie domyślać :]

Linia ta - wg. organizatorów, nie będzie regularną linią autobusową a jedynie komunikacją dla studentów. Autobus będzie wykonywał siedem kursów dziennie (w dni powszednie). Przejazd w jedną ~ 20 minut.

Jego trasa zaczynać się będzie przy domach studenckich w Słubicach, po czym pierwszy przystanek ma się mieścić przy Collegium Polonicum, a następne przystanki będą już po niemieckiej stronie. Wg. autora artykułu, trasa oraz przystanki mogą się zmienić.

Studenci obu uczelni składają podpisy poparcia dla utworzenia stałego połączenia, a wspomniane kursy autobusu to ma być test i sprawdzenie jakie jest faktyczne zapotrzebowanie ;)


Nie wiem jak Wy, ale wg. mnie to jest dobra idea. Oby więcej takich :)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:Studenci obu uczelni składają podpisy poparcia dla utworzenia stałego połączenia, a wspomniane kursy autobusu to ma być test i sprawdzenie jakie jest faktyczne zapotrzebowanie
No tak - zamiast linii tramwajowej chcą połączenia autobusowe robić... :confused:
Chociaż może kiedy okaże się, że na tą linię jest faktycznie jakieś (duże) zapotrzebowanie, to może Frakfurt nad Odrą i SŁubice przekonają się co do tej linii tramwajowej ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ja tam w Słubicach większych korków nie widziałem nigdy, więc tam autobus wystarczy.

macias999222

rozwój komunikacji transgranicznej

Post autor: macias999222 »

Witam

Kolega Radar_scie zapomniał wspomnieć, że połączenie transgraniczne linią europejską do Seebad Bansin jeśli jest wykonywane przez wóz z "KA' Świnoujście, to autobus polski dociera tylko do stacji kolejowej Heringsdorf, bo Polacy nie mają zezwolenia na dalszą jazdę do Bansin.
Pasażerowie z polskiego MANA muszą się przesiadać na stacji UBB w Heringsdorfie do niemieckiej maszyny.
Odwrotnością sytuacji jest jazda linią europejską, kiedy na tej linii natrafimy na MANA firmy OSTSEEBUS, wtedy niemiecki autobus ze Świnoujścia prosto wali do Bansin, z 7 minutowym postojem na dworcu UBB Seebad Heringsdorf.

Dla mnie jest to chore, bo jeśli kierowcy "KA" otrzymali zezwolenie na poruszanie się autobusami na terenie Ahlbecku i Heringsdorfu, to czemu nie mogą otrzymać papierów zezwalających na jazdę do samego Seebad Bansin?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

macias999222 pisze:Dla mnie jest to chore, bo jeśli kierowcy "KA" otrzymali zezwolenie na poruszanie się autobusami na terenie Ahlbecku i Heringsdorfu, to czemu nie mogą otrzymać papierów zezwalających na jazdę do samego Seebad Bansin?
To rzeczywiście jest chore, ale... domyślam się, że chodzi o kasę. Niemcy są praktyczni. I nie blokują polskich autobusów od tak, "bez powodu" ;)

macias999222

Post autor: macias999222 »

Pewnie masz rację, ale i tak teraz może się dogadają w sprawie polskiego autobusu do Bansin po otwarciu stacji UBB w Ś-ciu.

DK_ZG

Post autor: DK_ZG »

Z Zielonej Góry kurusuje PKS do Cottbus, z przesiadką do niemieckiego przewoźnika w Guben. Więcej informacji www.pks.zgora.pl

macias999222

Post autor: macias999222 »

Fajnie, że więcej teraz jest kursów transgranicznych w Polsce. Oby tak dalej przewoźnicy nasi postępowali, zawsze znajdą pasażerów na zagraniczne kursy liniowe.

Jeśli chodzi o Świnoujską transgraniczną linię Europa Line, to ostatnio widziałem z kolegami na trasie europejskiej autobus Mercedes 0550 Integro firmy OSTSEE BUS. Ciekawy to był widok, bo teraz już normalnie kursują Many.

Teraz jeszcze czekam na nowy rozkład linii Europa Line-letni, bo będą kursowały Many już co 30 min. a nie co 1h.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

macias999222 pisze:Fajnie, że więcej teraz jest kursów transgranicznych w Polsce. Oby tak dalej przewoźnicy nasi postępowali, zawsze znajdą pasażerów na zagraniczne kursy liniowe.
Ja myślę, że póki co to właśnie Świnoujście jest najlepszym i najciekawszym przykładem kilku linii transgranicznych. To jest i będzie na pewno dobrym przykładem dla innych miast bądź miejscowości, gdzie takich linii jeszcze nie ma - ale warto by powstały. ;)

Radar_scie

Post autor: Radar_scie »

Wychodząc poza KM warto dodać, że ze względu na wejście Polski do strefy Schengen po 63 latach Świnoujście (Uznam) otrzyma ponowne połączenie kolejowe ze stałym lądem, choć przewoźnik niemiecki, to jednak połączenie odzyskane...

macias999222

Post autor: macias999222 »

Jeszcze warto dodać, że nie długo wchodzi nowy rozkład jazdy linii europejskiej (rozkład letni), w którym autobusy będą kursować z częstotliwością 30 min, i będą w lato tą linię transgraniczną obsługiwały aż 4 wozy dwa z KA Świnoujście i dwa z OSTSEE BUS-a.
Przy okazji w wakacje zmienia się trasa linii 200 w naszym mieście, będzie wydłużona i kursować ma przez Ahlbeck do Anklam.

Radar_scie

Post autor: Radar_scie »

Wszystko namieszałeś! ;P Linie Europejską będzie obsługiwało 5 wozów (3 Ostseebusa, 2 KA - w końcu jedno kółko ma 2,5 h) A linia 200 będzie kursowała z Anklam, przeż Świnoujście do Heringsdorfu!!!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

... Co by nie było, to i tak tegoroczne wakacje będą ciekawe, bowiem pociągi UBB będą dojeżdżać już do Świnoujścia. A to bardzo poprawi komunikację :)
Ostatnio zmieniony 2008-03-31, 10:42 przez J-31, łącznie zmieniany 1 raz.

macias999222

Post autor: macias999222 »

Pociągi SBB to są w Szwajcarii albo w Austrii ;) J-31 chodziło Tobie o UBB raczej ;).
Przy okazji na stronie naszego Stowarzyszenie zostanie niebawem zamieszczony nowy rozkład jazdy autobusu linii 200, bo od 01.04.2008r. KA wprowadza nowy rozkład jazdy autobusów linii nr 200 na trasie:
Heringsdorf - Świnoujście - Anklam; Anklam - Świnoujście - Heringsdorf

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

macias999222 pisze:J-31 chodziło Tobie o UBB raczej ;)
Sorry, UBB, to jest dla mnie taka egzotyka, że nieświadomie go pomyliłem ze szwajcarskim SBB :)
macias999222 pisze:KA wprowadza nowy rozkład jazdy autobusów linii nr 200 na trasie:
Heringsdorf - Świnoujście - Anklam; Anklam - Świnoujście - Heringsdorf
I to mi się podoba. Komunikacja transgraniczna zaczyna się miło rozwijać. Brawa dla Świnoujścia :)

macias999222

Post autor: macias999222 »

UBB faktycznie niby egzotyczny skrót , ale jakie egzotyczne szynobusy mają :D

Radar_scie

Post autor: Radar_scie »

Fakt Maciek, gdyby takie szynobusiki śmigały w Polsce, to aż chciałoby się jeździć koleją ;p Chociaż ze spalinówek i tak wolę, stare, poczciwe Gagariny :D

macias999222

Transgraniczna linia autobusowa w Świnoujściu

Post autor: macias999222 »

Witam

Pragnę zakomunikować, że już autobusy linii europejskiej oraz 200 w Świnoujściu kursują do Niemiec z nowym letnim rozkładem jazdy. Linia Europejska kursuje teraz co 30 min ze Świnoujścia i Bansin-u.
Teraz znowu w mieście widuje się autobusy niemieckiego przewoźnika OSTEEBUS-a (Neoplany), które zaczynały początkowe kursy na tzw. Europejskiej.

Nowe rozkłady jazdy transgranicznych linii są zamieszczone na naszej stronie Stowarzyszenia.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Macias999222, dzięki za info. Dobrze wiedzieć, że w Świnoujściu rozpoczęto sezon. Teraz ciekawy jestem, co będzie jak do Świnoujścia zaczną docierać niemieckie szynobusy :)

macias999222

Post autor: macias999222 »

No właśnie J-31, chyba za niedługo ruszą te niemcobusy do Świnoujścia wreszcie. Będzie dużo chętnych na autobusy linii transgranicznych oraz na kolej UBB.
Pewnie znowu na otwarcie zaprosi stacji dla pasażerów zaprosi nas UM Świnoujście, ale to jeszcze troszkę :P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”