Solaris Trollino 12

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach marki i opartych na bazie autobusów Solaris...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

u2w pisze:...a tymczasem do Gdyni przybył właśnie "Medcom" #900 :)
To jakieś testy, czy na stałe ? ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Przyjechało mu się na dwutygodniowe testy.

kombino

Post autor: kombino »

Plotki o tym że ma wpaść krążyły od dawna-a gdy przestało to kogokolwiek interesować zrobił psikusa i się pojawił :D
ps. Jest szansa że wyjedzie w sobotę :?:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Szansa jest zawsze :P Jednak, jaka będzie decyzja - szczerze mówiąc nie wiem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

U2w a czy jest jakaś relna możliwość, że PKT zdradzi DPO na rzecz Medcomu ? ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Powinienem w tym momencie powtórzyć to, co napisałem w poprzednim poście. Już od pewnego czasu rozważa się m.in. możliwość samodzielnego montażu Solarisów w PKT - w takim przypadku duże szanse miałby Medcom. Miało to nastąpić już w tym roku, jednak jak widać dalej kontunuujemy klepanie Merców. Ta koncepcja wraca jak bumerang i znów ten i ów przebąkuje coś na temat roku przyszłego... Ale jest też sparwa nr 2 czyli przetarg unijny na kilkadziesiąt sztuk a tu mamy powtórkę z rozrywki czyli zagadkę tyską ;)

Citadis

Post autor: Citadis »

Jak tam 12M w Gdyni? Wyjechał już, jak tak to jakie są pierwsze wrażenia i porównania do 12AC DPO i 12T ?

kombino

Post autor: kombino »

Ano nie-stoi i już mamy 2 dni w plecy :confused:

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Niestety, osobiście mogę tylko opowiedzieć o przejażdżce po bazie. Wrażenia z trasy, mam nadzieję dodadzą inni. Również o jakieś szczegóły też mnie już nie pytajcie - a to z prostego powodu: pech chciał, ze 12M przyjechał akurat w mój ostatni dzień w pracy - przede mną długi urlop i to daleko poza Trójmiastem...
Ale do rzeczy - po przyjeżdzie i zwaleniu z lawety oczywiście odbyła się wstępna próba jazdy (kto by się oparł :D ) - jak już wspomniałem - po bazie. Wbrew pozorom dało to jakiś obraz porównawczy. Tak więc przyspieszenie - jest niezłe, porównywalne z 12AC. Tutaj 175kW daje się odczuć. Niestety medcomowski Solaris jest dużo głośniejszy od swoich starszych braci. O ile delikatny szum układu wspomagania jest słyszalny delikatnie (ale jest) to już dźwięki wydawane przez silnik trakcyjny mogą być irytujące. Winę zapewne ponoszą trzy czynniki: wykonanie silnika, lokalizacja i wygłuszenie. Zapewne umieszczenie silnika z tyłu - mimo (prawdopodobnie) konieczności umieszczenia wieży (nawet małej) IMO byłoby bardziej korzystne. Zaletą natomiast jest umieszczenie aparatury na dachu - jest ona wprawdze słyszalna (zależnie od stanu pojazdu: postój-jazda-hamowanie) - lecz dźwięki nie są specjalnie odczuwalne. Zapewne ci, którzy mają sceptyczne podejście do 12AC powiedzą, że te również są hałaśliwe. Tak ale dźwięk falownika + wentylator nie stanowią czystej fali o częstotliwości z zakresu kilkuset do kilku tysięcy Hz przypominający niekiedy zawodzenie. Ogólnie dźwięki 12M przypominają te z 12T lecz są bardziej intensywne i do tego w środku wozu.

Citadis

Post autor: Citadis »

Dzięki, pytam o porównanie do 12AC ponieważ sam nie mogę ich porównać ponieważ nasz póki co stoi na bazie ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Koledzy z Gdyni dosyć słabo chwalili się na forum, swoim jednym z najnowszych ST12AC - trzeciej generacji. Zatem zrobię to za Was.

Udało mi się w zajezdni PKT obejrzeć #3009. To Trollino miało trafić do Sofii, ale przyjechało do Gdyni i już zostało.

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Ten pojazd porusza się niesamowicie cicho.

Wnętrze #3009 jest standardowe. Odchylane fotele znazłem również w innych Solarisach Trollino
ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Kabina kierowcy... pani kierowcy :)
ObrazekObrazek

Lopez

Post autor: Lopez »

Bardzo przyjemny.
@J-31: Pani Kierowca zostawiła Ci nawet kluczyki ;)
Czy dobrze widzę w środku monitor LCD?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Czy dobrze widzę w środku monitor LCD?
Tak, to są monitory LCD (sztuk dwie, w jednej obudowie). Na nich pojawia się wyłącznie reklama. I takie monitory pojawiły się zarówno w części Solarisów Trollino, jak również w niektórych MB O405N2E. W Jelczach nie zauważyłem ;)
Lopez pisze:@J-31: Pani Kierowca zostawiła Ci nawet kluczyki ;)
Tak, bo ona tym trolejbusem wyjeżdżała z zajezdni na linię 27 :)

Oczywiście, nie skorzystałem z tej okazji, ale siedziałem w kabinie innego Solarisa Trollino. I muszę przyznać, że kierowca takiego Trollino ma naprawdę fajne miejsce pracy... a jakie gabaryty. Naprawdę robi wrażenie :-P

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

J-31 pisze:W Jelczach nie zauważyłem
Bo skoro za ok. dwa lata żaden nie ma już istnieć to nie opłaca się montować.

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

ep40 pisze:Bo skoro za ok. dwa lata żaden nie ma już istnieć to nie opłaca się montować.
To swoją drogą, ale zwróć uwagę też na to, że wyżsi pasażerowie w Jelczykach by musieli się nieźle gimnastykować, by nie walnąć głową w obudowy od monitorów ;).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

rupak9 pisze:To swoją drogą, ale zwróć uwagę też na to, że wyżsi pasażerowie w Jelczykach by musieli się nieźle gimnastykować, by nie walnąć głową w obudowy od monitorów ;)
To fakt, ta obudowa jest jednak duża. A w Solarisach i Mercach, ta buda wisi jednak wysoko ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Ja bym się jednak bardziej obawiał o konsycję monitorów niż pasażerów ;)

Rafał

Nowy Solaris Trollino w Gdyni

Post autor: Rafał »

w Gdyni jest nowy Solaris (3010), powinien być jeszcze jeden w tym roku (wiem że nie na temat).

Posty przeniesione z tematu: "Trolejbusy w Lublinie". Mod. J-31 ;)

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Można by poprosić moda o przeniesienie do tematu topics16/solaris-trollino-12ac-vt316,525.htm .
Solaris ten wyróżnia się w stosunku do wcześniejszych gdyńskich solarisów, brakiem wieży, aparaturą medcomu, napędem bateryjnym i bodajże też półautomatycznymi odbierakami, drzwi odskokowo-przesuwne, rzeźnia po prawej stronie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki za informacje. A czy PKT ma jakieś długookresowe plany na wymianę taboru, np. w oparciu o Trollino 12AC ? Czy zamierzają tak co roku kupować po dwa Trollino ? ;)

PS. Czy jakieś fotki #3010, można prosić ? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris/Škoda”