[Poznań] Komunikacja miejska

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Mogliby już sobie odpuścić te koziołki i piłki.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Nie jest to aż takie złe, zwłaszcza w ciemniejszej wersji.

Zapomniałem jeszcze o innej sprawie - konflikcie MPK z UM i ZTM. MPK brakuje kasy i wymyślili sobie sposób na jej zdobycie - mianowicie zagrozili, że latem nie będą włączać klimatyzacji w autobusach i tramwajach. Ma to ponoć przynieść 2 miliony złotych rocznie. Oczywiście, MPK uruchomi klimatyzację, o ile dostanie odpowiednie środki.

Sprawa mocno kontrowersyjna, bo gdzieś na necie znalazłem wypowiedź kierowcy, która mówiła o tym, że różnice w spalaniu są minimalne i nie ma opcji, żeby przyniosło to takie oszczędności. Na moje jest to po prostu pretekst do wyciągnięcia kasy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

O ile jeszcze mogę zrozumieć oszczędności w przypadku nie uruchamiania klimatyzatorów w autobusach, o tyle kompletnie nie kumam jakież to oszczędności można uzyskać w przypadku nie odpalania klimy w tramwajach. :cool:

Ktoś chyba nie dokońca przemyślał tą decyzję ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

No za prąd chyba MPK też płaci, więc to również może być jakaś oszczędność :P

Tigin

Post autor: Tigin »

A czy w autobusach przypadkiem klima nie jest "włączona" cały czas, a jedynie można włączyć czy wyłączyć jej dmuchanie do wnętrza pojazdu? :P

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Krótko mówiąc nie.

Tigin

Post autor: Tigin »

Jesteś pewien? ZTCW w nowoczesnych autobusach (a przynajmniej w katowickich Mercach :P ) sprężarka klimatyzacji jest napędzana cały czas, niezależnie czy klima jest włączona czy nie. Nie wiem jak w starszych busach (ani nie wiem czy MPK ma takowe z klimą). Jeśli tak jest faktycznie to oszczędności z nie włączania klimatyzacji, dla MPK byłyby minimalne ;)

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

MPK ma wozy z klimatyzacją od rocznika 2006 wzwyż, klimatyzacja nie jest w nich cały czas włączona, decyzja zależy od kierowcy.

Tigin

Post autor: Tigin »

Dziękuję za rozjaśnienie sprawy.

allbercik23

Post autor: allbercik23 »

Niestety to nie taka bagatelna sprawa z tą klimą w autobusach, a MPK posiada ponad 180 pojazdów w nią wyposażonych. Zużycie paliwa z włączoną klimą może wzrosnąć od 4% w okresach przejściowych, nawet do 14% w największe upały. Przy czym, zużycie ON na 100 km to 35 litrów wzwyż, nawet do 56-58 litrów, zależne od wielu czynników - linia, rodzaj autobusu, norma emisji spalin, korki, czynniki atm. itp...

Czy sprężarka jest napędzana cały czas? W MAN i Solaris jest tak samo rozwiązane jak w samochodach osobowych, czyli napęd od silnika za pomocą paska (przekładni pasowej), a sprężarka załączana sprzęgłem elektromagnetycznym przez sterownik.

W kwestii działania klimatyzacji w autobusach MPK to jest to rozwiązane w ten sposób, że kierowca ma do dyspozycji jeden tylko przycisk na sterowniku typu Włącz/Wyłącz.
Niestety jest to włącznik całego układu klimatyzacji i ogrzewania pojazdu wraz z kabiną kierowcy. Reszta, jeżeli chodzi o przestrzeń pasażerską, jest zarządzana przez sterownik, który ma zaprogramowane nastawy temperatury jaka ma być wewnątrz pojazdu. Kierowca nie ma możliwości regulacji temperatury wewnątrz autobusu. Może jedynie regulować parametry w kabinie kierowcy.

Sumując, jeżeli kierowca nie włączy magicznego guziczka to nie ma w kabinie kierowcy:
- ogrzewania zimą,
- przyjemnego chłodziku z klimy latem.

Nawiązując do tematu, kwestia ponoszenia dodatkowych kosztów z uwagi na działanie klimy w autobusach jest aktualna. Z tego co słyszałem jeżeli nie znajdą się dodatkowe pieniądze na klimę to nie będzie klimy latem...



Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

A czy w pojazdach z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej istnieje możliwość ,,klimatyzowania" wyłącznie kabiny kierowcy? Tak byłoby najlepiej.
Poza tym bardzo dobrze (wręcz znakomicie), że kierowca nie ma wpływu na temperaturę. Miałem niemiłe doświadczenia z ignorancją w tej dziedzinie

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

pmaster pisze:A czy w pojazdach z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej istnieje możliwość ,,klimatyzowania" wyłącznie kabiny kierowcy? Tak byłoby najlepiej.
Nie byłoby najlepiej, bo pasażerowie by ucierpieli a kierowcy nie staliby w ich obronie.
Możliwość taka jest kiedy są osobne klimatyzatory dla kierowcy i dla przestrzeni pasażerskiej, czasem widuje się takie autobusy, ale w Poznaniu takich nie ma.

Awatar użytkownika
Coffee
Posty: 1499
Rejestracja: 2006-05-19, 16:21
Lokalizacja: Kraków - Borek Fał.
Kontakt:

Post autor: Coffee »

KKS pisze:Możliwość taka jest kiedy są osobne klimatyzatory dla kierowcy i dla przestrzeni pasażerskiej, czasem widuje się takie autobusy, ale w Poznaniu takich nie ma.
A i to nie do końca, bo np. Krakowskie Solarisy (i druga dostawa Mercedesów) mają wszystkie klimatyzatory połączone równolegle, bez możliwości włączenia poszczególnego nawiewu.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

MPK Poznań:

Info z forum KM-Poznań: (Plotka)

Trwa spór zbiorowy w MPK Poznań. Podobno mają zwolnić 200-300 pracowników. Niby prezydent po cichu chce prywatyzować MPK. Wiecej niech koledzy z Poznania napiszą ;)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

To, że w Poznaniu chcą sprywatyzować MPK to raczej żadna nowość.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

A jak zwolnią tylu ludzi, to kto będzie jeździł? Chyba że to same niepotrzebne biurwy

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Marcin_558 pisze:Niby prezydent po cichu chce prywatyzować MPK.
Ja widziałem na necie rzuconą lepszą plotkę - kupcem ma być... Solaris :D
Faktycznie, żadna to nowość z prywatyzacją. MPK miało zostać podzielone na część tramwajową i autobusową, autobusowa połączona z PKS-em i sprzedana. Zdaje się, że większość osób do zwolnienia to rzeczywiście pracownicy administracyjni, ale kierowców i motorniczych rzeczywiście potrzeba mniej - nawet nauki jazdy nie ma na mieście. Trwają "ciche" cięcia kursów, od otwarcia Franowa będzie potrzebnych dużo mniej kierowców autobusów, bo sporo linii zostanie skróconych, nie będzie też tak gigantycznej ilości zatramwajów.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

W sumie jakby to dobrze zrobić, to nie byłoby źle.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Info z forum Km-Poznań:

MPK Poznań rozbudowuje zajezdnie Warszawską i przejmuje komunikacje podmiejską w innych gminach:

Ptaszek

W związku z katastrofalną sytuacją finansową kilku przedsiębiorstw komunikacji podmiejskiej, MPK przejmuje komunikację w tych gminach. Autobusy ze zlikwidowanych przedsiębiorstw będą stacjonowały na A1. Od 1.01.2013 autobusy pod banderą MPK będzie można zobaczyć m.in. w Kórniku.

http://www.km-poznan.pl/forum/viewtopic ... 5d48#23900

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Ciekawe po jakich stawkach będą jeździć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”