Sprzęt - aparat cyfrowy.

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
ppln

Post autor: ppln »

Znaczy do internetu? To chyba lepiej aparat, w takiej cenie powinien dać lepszą jakość (kosztem mniejszej ogniskowej i może trochę wygody użycie)

Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Post autor: 204wras »

Aparat mam, i nie planuję jak na razie przesiadki. Internet raczej byłby skutkiem ubocznym mojej tfurczości :P

ppln

Post autor: ppln »

I jesteś pewny, że to nie wystarczy? Bo kamera za tysiąc wcale nie musi dać lepszej jakości, a zawsze jest dodatkowym gratem do noszenia

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Szukam cyfrówki do 500 złotych. W grę wchodzą zarówno używki jak i nówki. Mam problem z wyborem odpowiedniego i korzystając z tematu szukam porad, które pozwoliłyby mi wybrać konkretny model.

Zastanawiam się nad następującymi modelami: (używane)
- Nikon Coolpix 8880 VR,
- Canon S2 IS,
- Canon S5 IS,

Wg parametrów najlepszy wydaje mi się, że byłby ten pierwszy. Mnie jednak bardziej interesuje S5 zważywszy na bardzo pomocny odchylany ekran LCD, który w porównaniu do mojego poprzedniego aparatu Canon SX100IS, bardzo ułatwiłby fotografowanie pewnych rzeczy.

Niemniej jednak byłbym wdzięczny, gdyby użytkownicy nakierowali mnie, jakie jeszcze modele cyfrówek są warte rozważenia. Szukam przede wszystkim bardziej zaawansowanego kompaktu, dużo lepszego od wspomnianego SX100IS. Zaporowy jest niestety budżet - ale to już z racji moich niewielkich dochodów.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Możesz się też zastanowić nad Canonem SX130IS - z tymże on nie ma odchylanego ekranu. Natomiast ma sporo pozytywnych cech, fajnie się nim foci i znakomicie nadaje się do wykonywania ujęć filmowych ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

SX130IS
Przecież to jest tylko odświeżone SX100IS z tą samą mierną matrycą. A ten model mnie nie interesuje.

Dobra, macie więcej czasu do przedstawienia porad - bo do końca maja ;) Z wypłaty co teraz będzie (za kwiecień), kupuję jednak keyboard Yamaha.

Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Post autor: 204wras »

Korzystając z odkopu Kędziora.
Aparat upadł mi z ok. jednego metra na podłogę i na zdjęciach pojawia się taka oto plamka:
Obrazek
Co mogło się uszkodzić i ile może kosztować mnie naprawa?

ppln

Post autor: ppln »

To jest całe zdjęcie czy wykadrowany fragment? Jest tak samo wyraźne na wszystkich przysłonach? Jak da się to wystemplować to raczej powinieneś to olać, jak nie możesz spróbować rozkręcić aparat i wyczyścić od wewnątrz obiektyw, jak to nie pomoże to aparat do wyrzutu.

Awatar użytkownika
204wras
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 356
Rejestracja: 2006-06-02, 20:57
Lokalizacja: Wrocław Bronx

Post autor: 204wras »

To jest całe zdjęcie, za każdym razem plama jest tak samo (nie)ostra.

ppln

Post autor: ppln »

A na minimalnej przysłonie nie jest mniej widoczna? Bo jeśli coś dostało się do obiektywu to naprawa nie powinna być trudna (chociaż nie wiadomo w jaki sposób uszczelniony jest obiektyw), ale jeśli coś fizycznie rozwaliło matrycę to nic z tym aparatem już nie zrobisz (może sprzedasz za 50 na allegro na części)

Awatar użytkownika
Rudy
Posty: 384
Rejestracja: 2009-12-06, 20:31
Lokalizacja: Wrocław/Slough UK

Post autor: Rudy »

Postanowiłem sprzedać swojego FujiFilma Finepix S1600 i kupić coś nowego, kompaktowy lub cyfrowy. Jedynymi moimi wymaganiami by było stabilizacja obrazu bo często mi ręka lata i zoom automatyczny a nie ręczny bo mam problemy z zoomowaniem lewą ręką. Na ten cel mam przeznaczone 1000zł.
Chętnie bym znów został przy S1600 lecz już chyba w ogóle nie ma w sklepach.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

jam w tymże wątku pierwej pisze:Szukam cyfrówki do 500 złotych. W grę wchodzą zarówno używki jak i nówki. Mam problem z wyborem odpowiedniego i korzystając z tematu szukam porad, które pozwoliłyby mi wybrać konkretny model.
Podbijam.

Lista aparatów, które by mnie interesowały wydłużyła się do następującej:
- Nikon Coolpix 8800VR
- Canon S2 IS
- Canon S5 IS
- Canon SX30 IS
- Canon SX20 IS
- Canon SX10 IS

Potrzebuję rady, jaki aparat byłby lepszym wyborem pod względem wskaźnika Cena/Jakość? Pytam, bo nie chciałbym się pchać w to, co już znam, czyli klony SX100IS.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Nikona sobie odpuść, za mała matryca jak na te czasy, z 8MPix niewiele będziesz mógł wykadrować jeśli zajdzie taka potrzeba. Canony... ostatnio doradzałam koledze, nie pamiętam już jaki model (chyba któryś z 12MPix i około 30 krotnym zoomem), ale za tyle forsy ile chciał wydać (ok. 1500zł), znalazłam mu chyba najlepszy, uwzględniając dane techniczne, opinie i przeglądając przykładowe zdjęcia... i kolega jest bardzo niezadowolony z tego sprzętu, chociaż osobiście uważam że wybrzydza. Jakość zdjęć w dni słoneczne jest super, jednak gorzej przy fotkach jak jest mocno pochmurno, często wychodzi koszmarne mydło. Zdjęcia nocne... Nie najgorzej, pomijając te cholerne gwiazdki ze wszystkich punktów światła ;) Ale Canon powinien być w porządku, a przynajmniej pod względem szumów, zarówno przy niskim jak i wysokim ISO. Najgorzej w tej kwestii wypadają chyba Fuji, które szumią koszmarnie nawet przy ISO200...

Ja bym Ci radziła się wstrzymać, nazbierać trochę więcej forsy i kupić jakieś konkretne lustro za ok. 2500zł, będziesz miał bardzo dobrą jakość, z dużą matrycą, co biorąc pod uwagę szybki rozwój technologiczny starczy Ci na o wiele dłużej, a zdjęcia robisz bardzo dobre, więc zabawa lustrzanką może przynieść Ci o wiele więcej frajdy niż jakiś marny kompakt ;)

ppln

Post autor: ppln »

[fquote="Nikki"]nazbierać trochę więcej forsy i kupić jakieś konkretne lustro za ok. 2500zł[/fquote]
Z 500 do 2500 to dość konkretny przeskok. Za mniej niż 1200 zł można kupić Nikona D80 z 50/1.8D (jakbyś poczatował na aukcjach to pewnie da się sporo taniej)
Tylko że to:
a) jest znacznie poza budżetem
b) waży więcej niż kompakt (i nie da się wsadzić do kieszeni)
c) jedna ogniskowa dość mocno ogranicza elastyczność

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

ppln pisze:Z 500 do 2500 to dość konkretny przeskok.
Tak, ale warto się też zastanowić czy potrzebujesz małego, kieszonkowego byle aparaciku, do sweet fotek na imprezach, czy jednak myślisz poważnie o robieniu zdjęć... ;) A jeśli chcesz małego kompakta to poszukaj w Panasonicach, jakiś Lumix ZS10 czy coś... Miałam kiedyś Lumixa LZ5 i sprawował się całkiem nieźle, ale jednak lepiej wyposażyć się w aparat, gdzie można ręcznie ustawić ekspozycję (niektóre kompakty, nawet te małe, mają takie opcje). Z tych tańszych sprzętów wybrałabym coś między 12 a 14MPix, z możliwością jw. i przede wszystkim zwróciłabym uwagę na możliwe czasy ekspozycji, bo aparat który będzie miał najdłuższy możliwy czas naświetlania tylko 4s niezbyt nadaje się do zdjęć nocnych ;) Wybrałabym też coś, czym można także nagrywać filmiki, bo jeśli chodzi o lustrzanki to niektóre starsze modele nie mają takiej opcji...

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

2,5 tysi to na pewno nie jest kwota, jaką zamierzam utapiać na sprzęt fotograficzny ;) A Canony miałyby na tyle ugruntowaną pozycję, że do nich istnieje program CHDK, który dodatkowo wzbogaca możliwości aparatu o wiele ciekawych opcji. Tylko problem jest następujący: który z tych wymienionych wyżej Canonów najlepiej wybrać;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

Ja mam z kolei trochę inny problem, mianowicie. Jakiś czas temu podczas wycieczki do Ustronia mój Fujifilm Finepix S2995 upadł mi na podłogę w pociągu, od tamtego czasu po włączeniu aparatu pojawia się komunikat "Wyłącz i włącz aparat ponownie !" i nie da się nic zrobić. Po kilku razach aparat "załapuje" i taki sam komunikat pojawia się dopiero kiedy chcę przybliżyć obraz, mój aparat ma 18x zoom z którego nie mogę skorzystać bo przybliża tylko do 15x, przy wyższej wartości pojawia się w.w komunikat. Inny problem to ostrość, przy 1,0x obraz jest po prostu nieostry dopiero po kilku razach zabawy autofocusem załapuje właściwą ostrośc, to samo jest na kilku wartościach przybliżenia. Ktoś wie czym to może być spowodowane i jak się tego pozbyć ? W serwisie naprawę obiektywu wycenili na 500,- więc średnio opłacalne bo za tą kwotę mam już nowy aparat.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Jak Ci upadł to coś się zrąbało, i pewnie nic z tym nie zrobisz, szczerze Ci powiem że chyba serio lepiej kupić nowy, niż się męczyć ze złomem... A jeśli chodzi o autofocus, to się zdarza nawet w "dobrze działających" sprzętach... Mój też czasami gubi ostrość i potem przez dwie minuty nie może jej w ogóle ustawić, dlatego cenię sobie że jak mi AF padnie to mogę szybko przestawić na MF i ustawić ostrość ręcznie.

@Kędzior: jak będę miała trochę czasu to przejrzę te Canony... Bo chwilowo muszę ogarnąć własne zdjęcia/filmy ;)

Edit:

Podane przez Ciebie Canony mają bardzo kiepskie recenzje. Wg opinii, jeśli chodzi o jakość zdjęć to najlepiej wypada S2 IS, potem S5 IS, z tym że to są modele o bardzo małej rozdzielczości, bo powiedzmy sobie szczerze 5Mpix i 8MPix to na dzisiaj już jest bardzo mało. Idąc dalej SX30IS ma bodajże 14Mpix i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że ponoć robi bardzo kiepskie jakościowo zdjęcia... Ilość opcji jakie ma, nie idzie w parze z jakością, zwłaszcza przy zdjęciach przy słabym świetle. Podobnie z resztą modeli które podałeś. Ciężko mi powiedzieć który powinieneś wybrać... Ja bym na pewno nie brała tych z małą rozdzielczością bo są już po prostu trochę przestarzałe, ale z drugiej strony, brać coś co będzie miało więcej MPix a gorszą jakość to też nie jest to...

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Dobra, kupiłem SX10IS w licytacji za 405zł (+ torba). Zobaczymy, czy nie kupiłem kota w worku... lub.... cegły ;)

[ Dodano: 21 Cze 2013 14:39 ]
Dzisiaj przyszła paczka z SX10IS, zatem wkrótce pierwsze testy ;)

krzys123

Post autor: krzys123 »

A wiecie jaki jest dobry i prosty w obsłudze aparat?
Bo chciałbym sobie taki sprawić, ale nie wiem jaki to jest...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”