Koleje Śląskie

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Wyrazy współczucia dla pasażerów KŚ. Przypuszczam, że w zamian za zadbane czeskie wagony KŚ dostaną jednostki najgorszego sortu.

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 353
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Kontakt:

Post autor: Kolejorz »

Niestety z EN57. :)
TLG pisze:Wyrazy współczucia dla pasażerów KŚ. Przypuszczam, że w zamian za zadbane czeskie wagony KŚ dostaną jednostki najgorszego sortu.
Będą to EZTy Przewozów Regionalnych. :retard:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Kolejorz pisze:Będą to EZTy Przewozów Regionalnych.
Tell me about it!
Odniosłem się w swojej wypowiedzi do doświadczeń Kolei Mazowieckich, w których swego czasu kursowały jednostki pozyskane z Przewozów Regionalnych (także w barwach ZTM na początku kursowania S-9).

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Koleje Śląskie

Post autor: wojtek1611 »

Na sprzedaż szynobusy znane głównie z Kolei Śląskich:
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Brzegu podał do publicznej wiadomości, że w dniu 5 lutego 2015 roku, o godzinie 12 w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych (Bocznica)odbędzie się pierwsza licytacja czterech autobusów szynowych.

Wszystkie ww. pojazdy należały do Sigma Tabor, spółki która została postawiona w stan upadłości. Do Polski zostały sprowadzone z Niemiec i Holandii,a następnie poddane modernizacji, dzięki której mogły zostać wprowadzone do eksploatacji w Polsce. Ostatnio autobusy szynowe były eksploatowane przez Koleje Śląskie, wcześniej niektóre także przez Przewozy Regionalne. SN84 zostały przejęte przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. i miały zostać przekazane Kolejom Śląskim. Nigdy jednak do tego nie doszło. Czy teraz pojazdy znajdą nowego właściciela?
Źródło

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: J-31 »

Czyżby KŚ nie potrzebowały tych wagonów? Swego czasu mieli niedobory, a teraz z jakiegoś powodu nie chcą tych szynobusów. Czyżby ich eksploatacja była nieopłacalna ? ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: Przemek »

KŚ zapowiedziały ostatnio, że jeśli będą kupować tabor, to nowy. Nie wiem też ile w tym prawdy, ale mówi się o tym, że Przewozy Regionalne chcą je zakupić.

wojtek1611
Posty: 457
Rejestracja: 2011-06-02, 08:01
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Koleje Śląskie

Post autor: wojtek1611 »

Z powodu remontu linii towarowych, występują utrudnienia w funkcjonowaniu pociągów pasażerskich. Z obserwacji mogę powiedzieć że linie zastępcze obsługuje Elbud (m. in. Neoplanem N4516).

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Odkopię wątek, bo czemu nie - dzisiaj wyjechał pierwszy Elf2 Kolei Śląskich, rozkład jazdy [źródło - Konduktor KŚ]:
Katowice 12:10 - Zawiercie 12:58
Zawiercie 14:05 - Gliwice 15:24
Gliwice 14:38 - Katowice 16:08
Wiem że trochę za późno na łapanie tego wozu (szczególnie że większość ludzi z forum mieszka poza śląskiem i i tak nie pojechałoby tutaj) ale dopiero teraz wróciłem do domu.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: J-31 »

Czy te ELF-y jakoś różnią od wcześniejszych wersji ? ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Facjatą, są brzydsze. Technicznie - wątpię, a nawet jeśli to są to drobnostki.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: J-31 »

Oki, znalazłem jakieś zdjęcie

:strzałka: https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/27/9f ... e9ba04.jpg

Rzeczywiście nie wyszedł im ten desing, zdaje się jednak, że chyba teraz taki będzie obowiązywał, bo poprzednia generacja Elfów już nie będzie oferowana :]

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Są też pierwsze zdjęcia tych dla Podkarpacia w fazie produkcji, można je zobaczyć m.in. na InfoRailu. W każdym razie z tego co się orientuję to nowe Pesy mają wyprzeć kibelki bez modern.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: J-31 »

Prawdę rzekłszy to bardzo bym się ucieszył gdyby nowe Pesy lub Newagi w ogóle wyparły EN57 zarówno te nie modernizowane jak i te zmodernizowane. Dlaczego ? Bo w Warszawie mieliśmy już kilka... że tak napiszę delikatnie "testów zderzeniowych". ;)

No i podczas jednego ze zdarzeń - to było skład w skład, zmodernizowany EN57 (KM) najechał na stojącą Pesę ELF-a 27WE (SKM). Pesie nic większego się nie zdarzyło prócz połamanych plastików. Natomiast u "kibla" podniosło się pudło pierwszego członu i złamało. Na szczęście nikogo w środku nie było, ale nawet nie chciałbym pomyśleć co by było gdyby ktoś się tam znajdował ;)

Reasumując. EN57 swoje wysłużyły i po prostu nie są zbyt bezpieczne. Nowe jednostki to nowe normy. Po za tym - tak na co dzień - naprawdę jest to zupełnie inny komfort podróżowania ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Widziałem zdjęcie tego zderzenia (jest na Wikipedii w artykule o Elfie), źle to wyglądało. Na szczęście u nas zmodernizowanych kibli niewiele bo tylko 4. A jak już pozbędziemy się tych niezmodernizowanych klopów dzierżawionych od PRów to będziemy bodajże drudzy po ZachPomie bez "tradycyjnych" kibli. Stracimy za to niestety (albo stety bo plastikowe siedzenia :P ) EN57-022, najstarszego dotychczas jeżdżącego, i przewiduję że pójdzie na żyletki (albo coś w tym guście, chyba że mikole się zorganizują). A mazowieckie już otworzyło oferty w przetargu na dużą liczbę ezetów i (uwaga, spekulacja!) wygra Stadler. A tak swoją szosą to dzisiaj rano miała miejsce "oficjalna" prezentacja Elfa2 w Tychach.

//edyta: tak a'propos turbokibli, takie coś znalazłem, i to nawet z dzisiaj. Także myślę że wiadomo który typ pociągu poleci następny.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: Auper »

Ciekawe czym będziemy jeździć w zimie jak zostaną same Pesy...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: J-31 »

Auper pisze:Ciekawe czym będziemy jeździć w zimie jak zostaną same Pesy...;)
Nas to czeka, bo Koleje Mazowieckie chcą się pozbyć "Kibli". Organizują spory przetarg na nowe ezt-y. Na razie nie wiadomo kto wygra - są jedynie spekulacje - Kubex już wyżej o tym wspomniał. No, ale rzeczywiście czeka nas taka przyszłość, że nie będzie kibli, będą same nowe ezt-y, w tym spora liczba Pesy Elf :mruga:

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Auper, Kolejową Komunikacją Zastępczą oczywiście! ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: Auper »

Znów przyślą VW Tourana? ;)

No nic, ja powiem tyle, na próbę od początku września jeżdżę znów zbiorkomem, w tym codziennie KŚ do pracy, i chyba nie ma dnia żebym kiblem nie jechał ;)

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Koleje Śląskie

Post autor: kubex »

Gdyby na mojej linii (S31) jeździły pociągi w jakimś cywilizowanym takcie + gdyby były jakieś sensownie umieszczone przystanki kolejowe to też bym jeździł koleją. Ale SKR jest tylko na S4.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”