Solaris Urbino IV

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Jeżeli tak to miałoby wyglądać - to nie byłoby tak źle ;)

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: NEO »

J-31 pisze:Jeżeli tak to miałoby wyglądać - to nie byłoby tak źle ;)

Tak będzie wyglądać. No nie jest tak źle, ale zawsze mogli na blekitno dać pas nad wyświetlaczem zamiast białego.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Auper »

No to czas się pożalić. Tyle się gadało o tym jaki ten nowy design jest nowoczesny, ile oferuje, jakie to super maszyny są, jakie piękne... No cóż, mi się nie podoba, innym może się podobać, tutaj nie ma czego negować i o co się spierać, gust jak racja każdy ma swoją ;)

Ale pisząc o konkretach, konkretnie o wnętrzu... Dziś pierwszy raz miałem okazję przejechać się 4-ką, więc skorzystałem długo się nie zastanawiając. Po wejściu okazało się, że autobus przebił swojego poprzednika pod jednym, nieco wg mnie nie najlepszym aspektem, a mianowicie przestronności wnętrza, Podczas gdy w poprzedniku było dość ciasno, w tej generacji jest już po prostu klaustrofobicznie. Sufit zawieszony jakby niżej, ale to może być tylko wrażenie spowodowane zastosowanymi kolorami i kształtami. Całość niesamowicie przytłacza pasażera, a na dodatek całość negatywnego wrażenia znacząco potęguje zastosowany rodzaj oświetlenia wnętrza, bo jakby nie patrzeć, dalej są to te same świetlówki które znamy choćby z produkowanych przed 50 laty zespołami EN57... Oczywiście, poza tym zastosowano paski led, ale zaświecają się one jedynie w momencie otwarcia drzwi, rozbłyskując wręcz oślepiającym blaskiem bez żadnego efektu rozświetlana, który wart jest jednak dodania przy stosowaniu oświetlenia tego rodzaju. Dodatkowo, na czas rozbrzmiewania "brzęczyka" oznajmiającego zamykanie się drzwi, zapalają się na czerwono. Ok, super, ale po co zaraz potem, w momencie gdy dźwięk cichnie i drzwi rzeczywiście zaczynają się zamykać zapalają się znów na biało, by zgasnąć po kilku sekundach?

Reasumując, miało być tyle nowości, super-lekkie materiały, nowoczesne rozwiązania we wnętrzu, a wyszło dokładnie to samo co poprzednie SU z tym wyjątkiem że mamy nieco kanciastą budę... Czy to na prawdę było konieczne? Jedno jest pewne - opracowanie takiej "nowej" generacji bez wątpienia nie kosztowało firmę wiele milionów ;)

Pozostaje liczyć, że Solaris zachowa te zalety, które bez wątpienia miały jego poprzednie wyroby, czyli idealne wpasowanie się w potrzeby polskiego, nie oszukujmy się - biednego, klienta...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Tak z ciekawości zapytam, Złapałeś SU IV generacji, ale którego z przewoźników ? ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Auper »

Białe, prywaciarza kzk, nazwa mi teraz wyleciała...;)

Wiem do czego pijesz, że pewnie wersje, nazwijmy je roboczo eksportowe, są lepiej zmontowane i wyposażone. Ale nie w tym rzecz bo to normalne, po prostu nowa generacja nie oferuje pasażerowi i przewoźnikowi nic więcej niż poprzednia, bo wygląd zewnętrzny to powiedzmy sobie szczerze raz że jednym pasuje innym nie, a dwa że nie ma żadnego znaczenia, póki oczywiście coś nie wygląda jak wynalazki spod gór Ural...;)

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: NEO »

U nas w nowych Solarisach w wnętrzu zastosowane zostało oświetlenie LED-owe dzięki czemu w środku jest jaśniej Dodatkowo też LED-y w poręczach dodają klimat we wnętrzu. Największym plusem jest więcej siedzeń dostępnych prosto z podłogi.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Auper »

W kwestii oświetlenia ledy także był dostępne w poprzedniej generacji tego modelu więc postęp żaden, co do miejsc, no tu się zgadzam, w porównaniu do 2 generacji o podobnym układzie wnętrza mamy 2 miejsca z poziomu podłogi więcej (14 na 16), bo porównywanie do 3ki nie ma sensu, tam wnętrze było kompletnie skopane niestety. Nie jestem w stanie dostrzec tego wielkiego postępu który tak wszyscy zachwalają, przede wszystkim sam Solaris

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Ja chyba wiem na co się Załapałeś. Pewnie Lazar Zendek albo A21 - w zależności jakiego koloru miał pasek nad oknami. I oczywiście był to SU18 IV ;)

Cóż - nie znam osobiście standardów obu tych firm, musiałbym osobiście się tym przejechać. Może jak będę znów w sieci KZK GOP, to będę miał okazję porównać ich SU18 IV z tym co widziałem np. w MPK Olsztyn ;)

Bo ja miałem okazję pojeździć wieloma różnymi SU12 IV i SU18IV w Olsztynie zarówno MPK jak również Irex Group. I tamte zrobiły na mnie przyjemne wrażenie :)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Marcin N »

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59445C53
Takie coś znalazłem na stronie Solaris Club na Facebooku i bynajmniej nie jest to fotomontaż.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Aż ciekawy jestem co to jest. Czyżby ich SU10.5 miał dzwona i tymczasowo wstawili mu "sztuczną szczękę", czy coś kombinują z nowym image ściany przedniej. Jeżeli to drugie, to wygląda to średnio i już lepsze jest to co ma aktualnie IV-ta generacja. ;)

Co by nie było - jest to zagadka :cool:

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Marcin N »

Jak wyczytałem z komentarzy po prostu cierpią na deficyt przodów z IV generacji. A to nie jest czasem ten co miał dzwona w Pile?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Może to ten, ale co on by robił w Pile ? To jest pojazd prezentacyjny SB&C, olśniewający swoim pięknem wszystkie Expo i inne pokazy. W sumie do Piły mógł pojechać i tam może spotkał pecha ;)

Co by nie gadać. Jeżeli dotychczas kobiety nie mdlały na jego widok, to teraz zapewne nie jeden mkm straci przytomność. Ja wolę nie patrzeć, by móc mieć jeszcze normalne sny w nocy i by nie obudzić się nad ranem oblany zimnym potem :retard:

Awatar użytkownika
NEO
Posty: 502
Rejestracja: 2004-12-09, 13:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: NEO »

W Pile był Solaris Urbino IV12 Hybrid.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Auper »

I ten z innym przodem to właśnie 12 hybrid po stłuczce ( bo te draśnięcie to ciężko wypadkiem nazwać ;) )

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Nie. Z dwóch powodów. Po pierwsze - Popatrz na zabudowę dachu - mało co prawda widać, ale widać wyraźnie. Hybryda ma inną zabudowę środkowej sekcji dach, ma niewielki garb, nieco mniejszy niż CNG, ale zauważalny. A po za tym to jest SU10,5 - Policz sobie okna ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Auper »

Oczywiście że tak. Przelatywałem tylko wzrokiem facezbooka, i rzuciło mi się w oczy U12 hybrid, błędnie wyciągnąłem wnioski ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Marcin N »

http://phototrans.pl/14GOP4660,0,Solari ... 2_157.html
Kolejne nowe Urbino w GOP. Tym razem skusił się Pawelec. Gdzie te czasy jak prywata kupowała MAZy...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: J-31 »

Rzeczywiście sporo się zmienia na Śląsku i to pozytywnie. No, ale na razie mówimy o Pawelcu. Irex kupuje SU12 IV, ale do obsługi komunikacji miejskiej w innych miastach - poza Górnym Śląskiem i Zagłębiem - tymczasem po liniach KZK GOP kursuje czym popadnie ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: Marcin N »

Wszystko zależy od wymagań organizatora, tutaj coś jednak uwaliło SORy czy MAZy. Co do Irexu, jeździ czym popadnie bo na to pozwolił KZK GOP w przetargu kiedy był jeszcze boom na MAZy w których Irex się do tej pory lubuje.

kubex
Posty: 143
Rejestracja: 2014-07-10, 19:29
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Solaris Urbino IV

Post autor: kubex »

Z jedego z komentarzy na Phototransie wynika że SORy i Ma3y uwaliła liczba "nierozkładanych" miejsc z gleby.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”