Meteor / IREX

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: Marcin_558 »

Z Bydgoszczy do Gdyni pojechał SU12 III. Także nam w Bydgoszczy Solarisów zostały 2 sztuki. 2 jeżdżą po Śląsku, a jedna w Gdyni.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Meteor, IREX

Post autor: Marcin N »

Auper pisze:Dobra mi się kompletnie pomieszało, U15 którą ja najwięcej śmigałem to była #855, właśnie z karbowanym dachem ;)

A co do Gdyni, jakieś linki można prosić?
A 855 i 856 też już na nich krzyżyk postawiony. Tego 856 to nawet pomalowali w zielono-żółty schemat ale ani razu nie wyjechał od tego czasu.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Witam po długim czasie, niestety przynoszę nie za ciekawe wiadomości z Tczewa.A więc firmę Meteor trapią problemy kadrowe, jakiś czas temu zaczęło się.Od wypadania niektórych kursów, gdzie ludzie się spóźniali do szkoły i pracy.A powodem było brak obsady kierowców, więc ludzie zaczeli się skarżyć do TV gazet itd.Było to dość mocno nagłośnione, Meteor żeby załatać braki kadrowe sprowadził.Kierowców z innych miast np Gdynia Śląsk Lublin, i być może jest tak dalej.Mój post będzie długi bo jeszcze, po tych problemach nawarstwił się kolejny.Firma Meteor zwolniła kierowce który był, jednocześnie przedstawicielem związków zawodowych.A dlaczego doszło do zwolnienia ponieważ, ten kierowca poskarżył się do Państwowej Inspekcji Pracy.Na działanie przewoźnika nie przestrzeganie prawa zmuszanie kierowców, do pracy po 12 godzin i to że nikt z nimi.Nie chce rozmawiać z kierownictwa oddziału ani prezesa.Kierowcy też w Tv Tetka oczywiście anonimowo mówili że inaczej byli traktowani, w Veolii bo mieli płacone dodatki np 50 100 procent itd.Zainteresowanych odsyłam do Radia Tczew.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: J-31 »

Nie powinno nas to dziwić. Tania firma, haruje ludźmi za małą kasę. Ludzie uciekają. A co ciekawe - jak ktoś spróbuje organizować się przeciwko pracodawcy, natychmiast go usuwają. Polski standard, Polski korporacyjnej :cool:

Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 282
Rejestracja: 2007-10-02, 21:05
Lokalizacja: PL-WR,KR,KSU/IE-G

Re: Meteor, IREX

Post autor: TranslatorPS »

Dwunastogodzinne dniówki w Meteoreksie nie dziwią, choć są wciąż do pewnego stopnia legalne. W Radomiu brygady, które za czasów ITSu i tymczasowego MPK były tzw. półtorakami (jedna zmiana 8-9h, druga 3-4h łączona z inną brygadą) obecnie są jednym 11-12-godzinnym zadaniem, na prośbę samego operatora. W połączeniu z planowaniem grafików do niczego to dziękuję bardzo za taką pracę.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Wracając do tego że sami kierowcy, mówili że nikt nie chce przyjść za 2 tyś - minus podatki to wyjdzie 600 zł.Też oprócz tego narzekają na relacje pracownik, pracodawca że nikt ich nie słucha.Również sprawa ma się też jeśli chodzi o stan, techniczny autobusów kierowcy nie podpisują sprawności stanu technicznego pojazdów. Wyjeźdzają takimi wozami jakie są, a gdy jest kontrola ITD to wtedy są odsyłani na bazę tymi gorszymi pojazdami.Żeby uniknąć po prostu kontroli.Mało tego kierowcy też się skarżą, muszą jeździć po 12 godz starymi autobusami niewygodne siedzenia.Nie klimatyzowane wozy kierowcy mdleją dostają, krwotoku a jeden z kolegów.Już odszedł z tego świata.Na zakończenie jeszcze dodam, że najgorsze jest to że ani kierownik Tczewskiego oddziału.Ani tym bardziej Prezes nie odnieśli, się do tej sytuacji.Przecież my wszyscy mamy, prawo wiedzieć za pośrednictwem mediów co się dzieje w firmie.Też wczoraj do sprawy odniósł się prezydent Tczewa, w audycji Pytania do prezydenta.Że będzie po prostu mediatorem i będzie rozmawiać z kierowcami oraz z prezesem firmy.Co do wcześniejszych problemów z wypadaniem kursów, to prezes przeprosił za tą sytuacje i obiecał że, będą w Tczewie nowe autobusy.Tak przekazał prezydent Tczewa.Zobaczymy co będzie ale fakt faktem, tak źle jeszcze nie było.A i też jeśli chodzi o jakieś, usterki np ogrzewania i coś żeby poprawić to mówi się.Nie ma na to pieniędzy, źle świadczy to takim przewoźniku zgodzicie się.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: J-31 »

To będzie ciężka sprawa, bo jeżeli Irex będzie sprawiać widoczne problemy mieszkańcom, chociażby poprzez brak kursów, to miasto może w każdej chwili - z powodu licznych skarg mieszkańców - wypowiedzieć umowę przewoźnikowi i w drodze przetargu szukać nowego przewoźnika. A konkurencja nie śpi ;)

Nie wiem czy dobrze zrobili rezygnując z Veolii :]

Obawiam się, że te "nowe" autobusy to może być też lipa w postaci używanych, odmalowanych. Przecież ludzie i tak nie zauważą różnicy ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Meteor, IREX

Post autor: Marcin N »

Akurat braki kadrowe to w Irexie chleb powszedni w każdej placówce. Co do nowych aut na Tczew najpewniej po skończeniu się umów w KZK GOP dostaniecie jakieś ściepy w postaci MAZów.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Co do zerwania umowy jest, to czarny scenariusz.Ale brany pod gdyby bylo, gorzej.

Co do rozstania z Veolia przewazylo to ze,wystawila duza kwote za usluge.

To fakt co sie mozemy spodziewac, z autobusów jedynie MAZy. Ja do Mazow nic nie mam podoba mi sie ta wersja 203.Ale co do mazow, to pare macie dwoch drzwiowych.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Meteor, IREX

Post autor: Marcin N »

Pretendentem do wysyłki jest Volvo 7700.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Byłem dzisiaj zanieść coś do Urzędu Pracy i do redakcji Gazety Tczewskiej, a że to w sąsiedztwie bazy Meteora. To z za płotu obadałem sytuacje a więc nic ciekawego, na bazie widziałem tylko wozy 736 obok niego 627.No i w głębi jakiegoś citaro ale nie wiem jaki nr no i, 881 i to wszystko lecz z drugiej strony bazy.Widziałem 734 i co ciekawe dwa wozy byłe, 705 był bez nr tab ale poznałem bo lusterku co jest po stronie kierowcy.I nie był kompletny.Obok starego 705 stał jakiś Man dwu drzwiowy tyłem, bez klapy podejrzewam że to może być albo 629 lub 631 lub jakiś inny.Z ciekawostek to cały rozbebeszony stoi stare 717, nie ma uchwytu do lusterka lewego co do prawego.To tylko uchwyt widać nie ma również zderzaka, drzwi ma otwarte.A tak przy okazji w niektórych autobusach, na tylnej klapie jest reklama że IREX poszukuje kierowców do pracy.Oczywiście jakąś fotkę cyknę.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Meteor, IREX

Post autor: Marcin N »

Czyli w sumie nic ciekawego, te MANy to śmiercią naturalną zginęły.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

No nic ciekawego w sumie, ale patrząc na 705 stare to jakoś się trzyma.Ze ja kurcze nie mam odwagi, zrobić fotek ale pomijając to już.Ale warto przypomnieć że Many 680 i 728 dostały drugie życie i jeżdziły na Śląsku.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Jakoś nic się nie działo, w temacie Meteor IREX jeśli chodzi o Tczew.Wchodzę na portal Tcz.pl Zobaczyłem takie info. Na Kwiatowej pojawił się zielony autobus elektryczny marki SOR EBN11
Już wkrótce ma być testowany na ulicach Tczewa, wszystko za sprawą zapowiedzi urzędu o chęci eksploatacji autobusów elektrycznych. Szkoda tylko że nie sprowadzą czegoś naprawdę porządnego, a nie kolejne "tandetobusy". Będę musiał to zobaczyć ale jak co to dam znać.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: J-31 »

Ja bym raczej popatrzył na ten autobus z punktu widzenia kolejnej "zabawki" miejskch urzędników. Miasto oddało komunikację miejską w ręce prywatnego przewoźnika... a ten nie ma pewności jak długo będzie ją obsługiwał. Ażeby takie autobusy mogły normalnie kursować, konieczna jest odpowiednia infrastruktura dla nich w postaci urządzeń do ładowania. Czy to na zajezdni, czy nawet na pętlach + przyłącze energetyczne (o opłatach już nie wspomnę). A tym samym przewoźnik musi mieć pewność w długiej perspektywie czasowej... a tej Irex nie ma ;)

Jak miejscy urzędnicy zamierzają zmusić prywatnego przewoźnika do zainwestowania w zakup takich pojazdów - a ich koszt jest naprawdę spory - oraz w inwestowanie w miejską infrastrukturę ? Jak oni to widzą, jeżeli płacą przewoźnikowi bieda-stawkę i w zamian mają bieda-tabor, najczęściej używany. A na dodatek, nikt nie wie, jak długo Irex pojeździ w Tczewie. ;)

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Aktualizacja informacji autobus jest przygotowany, na wyjazd na trasę ma system poboru opłat do karty miejskiej.Będzie testowany na liniach 7 i 17.Jak ktoś by chciał, mogę wstawić zdjęcie przy czym nie są mojego autorstwa.A co do autobusów wspomniałeś o finansowaniu zakupu, o ile dobrze pamiętam miasto Tczew.Jedynym reprezentantem woj.Pomorskiego wśród sygnotariuszy Listu intencyjnego dotyczącego, rozwoju zbiorowego transportu elektrycznego w Polsce.O ile dobrze rozumiem z tego co przeczytałem, i jak mówił Prezydent Tczewa to zakup autobusów i cała infrastruktura, to będą dofinansowane.A co jeszcze do Irexu I Meteora to słabo to widzę, jeśli już by miał np wygrać przetarg.A jeśli chodzi o zakup autobusów, to mówi się o 5 6 autobusach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: J-31 »

Jeżeli dobrze zrozumiałem i miasto miałoby sfinansować całość, tzn. zarówno zakup jak i infrastrukturę, czyli ładowarki, przyłącza, a potem finansować energię elektryczną, to znaczy, że prawdopodobnie oni chcą wydać kasę na to wszystko, a potem ... przekazać Irexowi. Pytanie, jak będzie wyglądała kwestia umowy. Oby się nie okazało, że miasto kupi tabor, Irex będzie ten tabor eksploatować... a potem go zwyczajnie zajeździ, po czym wyciągnie rączkę po kasę na albo serwis albo kolejne nowe "elektryki". Ciemno to widzę ;)

Sprawa wyglądałaby trochę inaczej gdyby Tczew miał własnego przewoźnika miejskiego, albo zaproponowali Irexowi układ - podpiszemy umowę na ~10 lat, trochę więcej sypniemy kasą, a Wy zainwestujecie ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Meteor, IREX

Post autor: J-31 »

Tutaj mam taki dobry przykład - Warszawa, organizator komunikacji miejskiej (ZTM) podpisał właśnie nową 9-letnią umowę z miejskim przewoźnikiem autobusowym (MZA). Ona jest de facto odnawiania co ok. 10 lat. To jest właśnie "to", dzięki takiej umowie możemy mówić o inwestycjach, również w autobusy elektryczne...

:strzałka: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 55556.html

... i tego właśnie brakuje w Tczewie ;)

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Tak dokładnie bardzo brakuje, tego nie było by wtedy problemów.Z tym że przewoźnik sprowadza autobusy, starsze i pasażerowie.Byli by zadowoleni i usługi, były by lepsze począwszy na taborze a skończywszy.Np na sprzątaniu autobusów czy oznakowaniu autobusów, gdy np wyświetlacz nie działa.

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Re: Meteor, IREX

Post autor: Dominik »

Wreszcie autobus elektryczny SOR wyruszył na ulice Tczewa,na początek parę informacji ode mnie przejechałem się tym autobusem.I bardzo przyjemnie się nim, jeździe jest bardzo cichy część siedzeń jest usytułowana bokiem. SOR ma bardzo widoczny i bardzo czytelny wyświetlacz.Kolejnym plusem są dwa gniazdka USB, a gdy wyjdzie się autobusu i gdy zaczyna ruszać.To ma się wrażenie jakby to był tramwaj.Po autobusie SOR testowany ma być Solaris, Urząd Miasta w Tczewie niezależnie od Meteora. Chcę sprowadzić jeszcze trzy autobusy elektryczne.

https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,w ... yc-Solaris

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”