Premiery Solarisa

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solaris...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

To już napiszę w tym temacie, bowiem nowy właściciel Solarisa - firma CAF - właśnie zapowiedziała spore zmiany w designie Solarisów, zarówno autobusów jak i trolejbusów. Przypuszczalnie mówimy tutaj o piątej generacji Solarisów. Wizualizację i więcej info, Znajdziecie w poniższym linku ;)

:strzałka: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 59642.html

Tyle się namęczyłem z tą IV-tą geracją. Specjalnie ganiałem za nią do Olsztyna... a oni już zmieniają. Jak żyć panie premierze ? No, normalnie jak żyć ? :retard:

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Marcin N »

http://infobus.pl/transexpo-2018-lekka- ... 09207.html

A oto nowe Urbino po małym lifcie i z małymi kółeczkami ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Przemek »

I po co było wraz z IV generacją tworzyć od nowa Urbino LE z łamaną linią okien, skoro wersja lite powraca do tego, co było w III generacji LE.
Ogólnie widzę oszczędności i próbę wyciśnięcia jak najwięcej zysków. Ale wciąż jest to świeży wygląd, choć po face-liftingu straci nieco na drapieżności 😉

Na polskim rynku ten autobus raczej nie znajdzie wielu chętnych, no chyba że powstanie w wersji 8,9 LE, która jeszcze nie doczekała się następcy. Widać, że CAF szuka nowych rynków dla Solarisa i wersja lite może nie jako hybryda, ale zwykły spaliniak byłaby otwarciem się dla mniej zamożnych klientów.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Matko święta co oni z tego zrobili ? :o:

Mam cichą nadzieję, że nie będą tej idei kontynuować na inne produkty ? :chytry:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Przemek »

To chyba ominęła cię wieść, że pozostałe pojazdy z rodziny Urbino również otrzymają tą oszczędnościową wersję przodu 😉

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Nie, no przód to jeszcze jakoś przeżyję, znacznie gorzej z tymi małymi kółkami, zupełnie nie pasującymi do tych ogromnych nadkoli ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Marcin N »

Akurat małe koła będą tylko w tej wersji Lite. W pozostałych wersjach zostaną normalne.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Marcin N pisze: 2018-10-20, 08:36 Akurat małe koła będą tylko w tej wersji Lite. W pozostałych wersjach zostaną normalne.
Ufff, to mnie Uspokoiłeś, aczkolwiek z tymi nadkolami może być i tak ciężko. No, ale dobra, zobaczymy jak będzie :-P

===================== Edyta lubi sobie pogrzebać... w necie :retard:

Długo nie musieliśmy czekać, bo oto jest pierwszy użytkownik w Polsce, który właśnie otrzymał swoje Urbino IV generacji po faceliftingu.

MZK Pabianice, zademonstrowały dzisiaj swojego pierwszego SU12 Hybrid i ten autobus ma już nową stylistykę, ale jak się na niego popatrzy to zmieniła mu się jedynie ściana przednia. Tył i boki, a szczególnie nadkola - bez zmian ;)

Jeśli to tak miałoby wyglądać - to OK. Aczkolwiek mam wrażenie, że to co dostało Pabianice (w sumie będzie tego 10 sztuk), to jest tylko wersja przechodnia ;)

Link i zdjęcia
:strzałka: http://infobus.pl/prapremiera-faceliftu ... 09341.html

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Auper »

A w moim mniemaniu ta nowa hybryda LE wygląda bardzo korzystnie na tle normalnych urbino ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Taka mała ciekawostka. Powyżej pisałem o SU12 Hybrid dla MZK Pabianice - autobus jako pierwszy w Polsce otrzymał już nową ścianę przednią. I jeśli Myśleliście, że to już nowy standard... to właśnie się okazało się, że NIE. ;)

MZK Zamość otrzymało właśnie swojego pierwszego SU12 IV - zamówili 10 szt. Euro 6. I te autobusy mają dotychczasową ścianę przednią, a więc bez liftingu.

Pomijam już nawet fakt, że urzędnicy z Zamościa po prostu zgapili malowanie PKM-u Czechowice-Dziedzice - jest to w zasadzie jego kopia. Swoją drogą, to nie wiem, czy kopiowanie czyjegoś schematu malowania, to jest jakiś nowy zwyczaj ? Czy jak ? :cool:

Zastanawia mnie jedna rzecz, czy ten nowy lifting to będzie już teraz na zamówienie, aż do pojawienia się V generacji ? :cool:

Link do zdjęć
:strzałka: http://infobus.pl/pierwszy-nowy-urbino- ... 09416.html

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Auper »

Mi się raczej wydaje że po prostu chcą zużyć stare przody które im zalegają ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Oki, to logiczne, ale zatem czemu Pabianice otrzymały wersję po liftingu przodu ? ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Auper »

Może chcieli sprawdzić, czy wszystko pasuje, i akurat wylosowali Pabianice ;)

Nie mam pojęcia, ale wydaje mi się że to czysty przypadek, nie doszukiwałbym się w tym jakiegoś drugiego dna w stylu "możliwość wyboru" albo "nowsze-starsze"

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Przemek »

No i miała dzisiaj miejsce oficjalna premiera "lajtu" na Transexpo 😉
http://infobus.pl/transexpo-2018-premie ... 09436.html
ObrazekObrazek
Solaris wskazuje, że największą zaletą Urbino 12 LE lite hybrid ma być niskie zużycie paliwa, a tym samym mniejsze koszty eksploatacji w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami dostępnymi na rynku. To m.in. za sprawą Głównym celem przyświecającym inżynierom Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris, którzy pracowali nad stworzeniem Urbino lite hybrid, było opracowanie pojazdu, który w teście SORT 2 uzyska zużycie paliwa na poziomie poniżej 30 litrów na 100 km.
Powiem szczerze, że podoba mi się ta nowa stylizacja. Ale nie jestem w stanie stwierdzić, czy bardziej niż poprzednia 😉 Widać też, że próbują celować w SOR-a, bo to właśnie czeski producent zgarnia dużo zamówień przez niskie spalanie.
Auper pisze: 2018-10-21, 17:01A w moim mniemaniu ta nowa hybryda LE wygląda bardzo korzystnie na tle normalnych urbino ;)
No na pewno wygląda lepiej od zwykłego Urbino 12 IV LE 😉

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Nie wiem, może to kwestia oświetlenia pojazdu w czasie sesji fotograficznej, ale mam wrażenie, że tutaj wygląda nieco lepiej niż na zdjęciach powyżej ;)

==========================

Trochę jeszcze uzupełnię, bo na Transexpo, Solaris Bus & Coach zaprezentował również SU12 Electric i SU12Hybrid - oczywiście LF, po liftingu. I okazuje się, że rzeczywiście małe zmiany są zarówno względem LE jak i obecnej IV generacji. Jeśli mielibyśmy te pojazdy porównywać z IV generacją, to największej zmianie uległa ściana frontowa - zdecydowanie się różni - ale również zmiany dostrzeżemy na nadbudowie dachu.

Generalnie bardzo ładne autobusy im z tego wyszły. Aż chciałoby się je zobaczyć na żywo :)

Więcej zdjęć w linku poniżej
:strzałka: http://infobus.pl/transexpo-2018-solari ... 09434.html

Ciekawy jestem jak producent będzie chciał te nowe pojazdy nazwać, czy pozostaną przy nazwie "lite", czy może jednak będziemy mówić o V generacji ? ;)

Chociaż nie wiem, czy nazwa "lite" nie zostanie zarezerwowana dla nowego SU12LE - on naprawdę przeszedł znacznie poważniejszy lifting ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Przemek »

Chciałbym zwrócić uwagę, że Urbino 12 LE lite, to zupełnie innej konstrukcji autobus od Urbino 12 IV LE. Największym wyróżnikiem obu tych pojazdów są okna. W "lajcie" nie ma małych okienek w tylnej części pojazdu, zaś sam układ okien jest też zupełnie inny.
Pozwolę sobie wrzucić porównanie na zdjęciach ze strony internetowej Solarisa, by to udowodnić:
Obrazek
Wcale mnie nie zdziwi, jak w niedługim czasie z oferty zniknie starszy brat "lajta".

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Auper »

Cały czas miałem jakieś skojarzenia jak patrzyłem na tego lita, i teraz już wiem - Irisbus Crossway!

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: Przemek »

Od stycznia 2019r. wszystkie nowe Urbina mają być "po nowemu".


O Urbino 12 Lite Hybrid i genezie jego powstania. (Kliknąć trzeba, żeby włączyć odtwarzanie)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Nie tylko nowe Urbino, ale również Trollino. W sumie słusznie, tak będzie taniej w produkcji. Te same komponenty ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Premiery Solarisa

Post autor: J-31 »

Wieliczka pochwaliła się swoim pierwszym SU12IV Euro 6, autobus jest po ... faceliftingu. ;)

:strzałka: http://infobus.pl/wieliczka-odbiera-sol ... 09817.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solaris”