Solaris Tramino

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o polskch konstrukcjach tramwajów...
Poznañczyk

Solaris Tramino

Post autor: Poznañczyk »

Zastanawiam się nad dziwnym faktem. Może to tylko plotki??!! W internecie oraz gdzieniegdzie w Poznaniu można usłyszeć domniemania, że Solaris chce rozpocząć produkcję taniego niskopodłogowego tramwaju we współpracy z Alstomem/Konstal z Chorzowa, gdzie linia produkcyjna tramwajów została zawieszona. :( Może byłaby szansa na przeniesienie tej linii pod Poznań??

Czekam na wasze opinie i informacje...

albertus

Post autor: albertus »

z Alstomem?? nie bardzo, z tego co ja wiem to predzej z Bombardierem - na to wskazuje fakt, ze Solaris jest czlonkiem konsorcjum ktore podpisalo umowe z MPK Krakow na dostawe nowych tramwajów.

Peter

Post autor: Peter »

Poznańczyk pisze:Może byłaby szansa na przeniesienie tej linii pod Poznań??

A czemu od razu przeniesienie ? Koło Konstalu jest przecież Huta Kościuszko, co przyspiesza znacznie produkcję. :chytry:
Poza tym linia produkcyjna została zawieszona a nie zlikwidowana.
Nie słyszałem o takich planach "przeniesienia", więc będę musiał się spytać odpowiedniej osoby. ;)
Ostatnio zmieniony 2006-02-16, 10:53 przez Peter, łącznie zmieniany 1 raz.

56247

Post autor: 56247 »

Zaiste,dziwna i frapująca informacja!
Gdzie Rzym,gdzie Krym-gdzie droga na Rzym?

Thomas78

Post autor: Thomas78 »

"Można usłyszeć gdzieniegdzie domniemania" to chyba zbyt mało, żeby o tym dyskutować, skoro nie ma ku temu żadnych oficjalnych przesłanek.

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Wolałem być ostrożny, ale warto, żeby każdy napisał co wie.Nie jestem niczego pewien, ale spróbuję się dowiedzieć coś od Solarisa. Byłbym za przeniesiem linii tramwajów pod Poznań, bo po co ją trzymać gdzieś gdzie tramwaje upadają?? Chociaż niekoniecznie trzeba ją przenosić. Alstom z Bombardierem też będą musiały rozmawiać o minimum konsorcjum.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Coś nie bardzo chce mi się wierzyć by "Solaris produkowałby". Natomiast jest całkiem możliwe, że jeśli już to będą produkować owszem, ale jakieś detale do tramwajów, albo będą współpracować z innym producentem. ;)

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Rynek tramwajowy w Polsce potrzebuje szybko taneigo i sprawnego tramwaju, ponieważ PESA i HCP jakoś szybkością nie grzeszą z wprowadzeniem hitu na rynek, a jak wprowadzą to będzie to coś na wzór awaryjnego RT6-N1 zapewne. :( 102-jki się konczą, demobilu nie będzie niedługo już od kogo kupić, a ile razy mozna modernizować ten chłam => 105 N?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Poznańczyk pisze:Rynek tramwajowy w Polsce potrzebuje szybko taneigo i sprawnego tramwaju, ponieważ PESA i HCP jakoś szybkością nie grzeszą z wprowadzeniem hitu na rynek, a jak wprowadzą to będzie to coś na wzór awaryjnego RT6-N1 zapewne. :( 102-jki się konczą, demobilu nie będzie niedługo już od kogo kupić, a ile razy mozna modernizować ten chłam => 105 N?
I co wydaje Ci się, że jeżeli nawet Zarząd Solaris Bus & Coach zdecyduje się, np. dzisiaj, na budowę tramwajów - to co ? Już jutro zobaczymy pierwszy egzemplarz ? :nuts:

Przecież wiadomo, że proces projektowania i budowy musi potrwać minimum rok, a przy dobrych układach 2 lata. I co więcej, aby zaczęto budować jakikolwiek tramwaj to najpierw muszą mieć jakiekolwiek zamówienie. Tak jak PESA. :mruga:

PESA już ma zamówienie i ma projekt, teraz budują. Musimy cierpliwie poczekać. Solaris jest, w przeciwieństwie do PESY, w baaardzo odleglych powijakach. I nim zobaczymy cokowlwiek na szynach "made by Solaris", to mieszkańcy chociażby Elbląga już dawno będą jeździli tramajami rodem z PESY. ;)

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

To wiem, że za jakieś 3 lata minimum zobaczymy coś Solarisa, ale to od Pesy wydaje mi się, że będzie się zachowywało jak szynobusy Pesy :( Polska potrzebuje czegoś takiego jak Combino (praktycznie bezawaryjnego) tylko tanszego...

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Oto fragment wywiadu z panem Krzysztofem Olszewskim, powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości ;)

"Redaktor: Ostatnio dostaliśmy informację z Krakowa, że Solaris rozszerzył swój zakres działalności o rynek tramwajowy... Czy może Pan nam zdradzić kilka szczegółowych tego nowego projektu?

K. Olszewski: Chcemy zaplanować nasz rozwój na jak najdłuższy okres. To zmusza do szukania minimalizacji ryzyka, co robimy od zawsze. Logiczną konsekwencją poszerzania palety produktów jest stworzenie pojazdu o nieco większej od autobusowej karoserii, który w dodatku trafi do tego samego klienta."

Osobiście uważam, że jest to bardzo dobry pomysł ;) Mają już autobusy, autokary, trolejbusy, brakuje tylko tramwajów i ciężarówek ;)

ppln

Post autor: ppln »

To zaraz będą samochody osobowe ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

K. Olszewski pisze:(...) Logiczną konsekwencją poszerzania palety produktów jest stworzenie pojazdu o nieco większej od autobusowej karoserii, który w dodatku trafi do tego samego klienta.
Hmmm. Nie wiem, może ja czegoś nie rozumiem, ale wydaje mi się, że z tej wypowiedzi nie do końca wynika, że mają to być tramwaje. Mnie ta wypowiedź natychmiasy skojarzyła się z pojazdami, które powoli pojawiają się na zachodzie Europy - tzn. pojazdów wieloczłonowych poruszających się wprawdzie po jezdni, ale w oparciu o specjalnie zbudowaną szynę. Mam na myśli połączenie tramwaju z autobusem - coś w rodzaju tramwaju na pneumatycznych kołach. Wiem, że ostatnio Bombardier coś takiego zbudował :mruga:

... chociaż może i faktycznie p. Olszewski miał na myśli tramwaj... :chytry:

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

Wypowiedź Olszewskiego jest bardzo lapidarna i lakonieczna. Zwykłe niekonkretne owijanie w bawełnę... :nuts:

ppln

Post autor: ppln »

A jak projektowanie tramwaju ma trwać 2 lata i założymy, że Solaris projektuje już pół roku to być może zobaczycie w Warszawie 15 tramwajów właśnie by Solaris ;)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Poznańczyk pisze:Wypowiedź Olszewskiego jest bardzo lapidarna i lakonieczna. Zwykłe niekonkretne owijanie w bawełnę...
A ty przy takiej konkurencji na rynku mówiłbyś o wszystkim jasno :?: :chytry: Zastanów się czasami nad marketingiem i konkurencją...
J-31 pisze:... chociaż może i faktycznie p. Olszewski miał na myśli tramwaj...
Właśnie o to chodzi, nie do końca wiadomo co to będzie, ale dał wszystkim do myślenia i o to chodzi w tym biznesie ;) To tak samo jak z Solarisem z napędem Hybrydowym, nikt o tym nic nie słyszał a ponoć robią coś takiego ;)

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

B.A. Baracus pisze:A ty przy takiej konkurencji na rynku mówiłbyś o wszystkim jasno :?: :chytry: Zastanów się czasami nad marketingiem i konkurencją...
Mam jednak pytanie?? Dlaczego go tak bronisz jak i całego Solarisa?? :mruga:
Ta wypowiedź była wybitnie nędzna nawet patrząc pod kątem konkurencji...

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

Poznańczyk pisze:Dlaczego go tak bronisz jak i całego Solarisa??
Bo nie lubie ludzi którzy własnego nie znają a cudze chwalą... Ty właśnie do takich należysz :!:
Poznańczyk pisze:Ta wypowiedź była wybitnie nędzna nawet patrząc pod kątem konkurencji...
:lol:

Wracając do tematu, zastanawia mnie kto będzie projektował trwamwaj (lub coś podobnego trama)...

Poznañczyk

Post autor: Poznañczyk »

B.A. Baracus pisze: Bo nie lubie ludzi którzy własnego nie znają a cudze chwalą...
Znam dobrze jak ty to piszesz "swoje" czyli jak zakładasz Solarisa :retard:

B.A. Baracus pisze:Ty właśnie do takich należysz
Staram się być obiektywny i dlatego nie lubię Solarisa, czarę goryczy przelał jeden z SU 18 kiedyś i wiem że robi to dalej...

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Wg mnie rozpoczęcie produkcji tramów przez Solarisa jest całkiem realne. Nie wiadomo jeszcze, co i jak, ale za rok, dwa lata… Poza tym Polska będzie potrzebować dużych ich ilości.
BTW Solaris ma wprawę w szybkim projektowaniu — pamiętacie, jak szybko zrobili Solarisa? :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji krajowej”