A0909L

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Autosan...
Adrian_

A0909L

Post autor: Adrian_ »

Postanowiłem założyć kolejny temat dotyczący miejskiego prototypu Autosana A0909L Tramp eksploatowanego przez MKS Sanok.Nie będę tutaj jednak prosił Was o opinie nt. tego autobusu, tylko postaram się zrecenzowac ten autobus od strony pasażera. Dotychczas tym Trampem jechałem już 5 razy. Jest to autobus długości 9,3 m, przystosowany do komunikacji międzymiastowej. Jednakze prototyp Trampa został stworzony na potrzeby komunikacji miejskiej. Wnętrze tego typu Trampa jest dosyć obskurne, ale nienajgorsze. W środku miejskiego Trampa kursującego w Sanoku znajduja się pomarańczowe siedzenie, które są podobne do tworów Astromala, jednakze opracia są w nich bardziej okrągłe i ogólnie rzecz biorąc siedzenia w tym autobusie są dosyć wygodne. Kolejnym plusem tego autobusu jest sterowanie przez komputer. Oczywiscie komputery w prototypie Trampa są odpowiedzialne za otwieranie drzwi, a takze za wyświetlacze oraz za panel deski rozdzielczej. Kolejnym plusem tego autobusu jest silnik. Zwykle w Trampach montowane są silniki Renault, jednakże w przypadku sanockiego "rodzynka" zastosowano silnik Andorii, czyli rodzimy silnik H9-35, który został odpowiednio przerobiony (przez co silnik w miejskim Trampie jest strasznie głośny, zwłaszcza na wyższych obrotach). Kolejnym plusem tegoż Trampa jest łatwosc w prowadzeniu tego autobusu. Kierowcy, kursujący nim przeważnie na linii 0 zachwalają sobie tego typu autobus i otwarcie żałują, ze Autosan nie stworzył wiecej tego typu autobusów. Niestety, ten autobus ma kilka powaznych minusów. Pierwszym z nich jest manualna skrzynia biegów. W sumie w tego typu autobusie 6-biegowy lewar jest wskazany, jednakze wolałbym, by wersja ta posiadała automatyczną skrzynię biegów. Drugim poważnym minusem jest brak niskiej podlogi, chociaz, jak dobrze pamietamy Autosan wyprodukował niewiele autobusów ze 100% LF. I ostatnim wg. mnie minusem tego autobusu jest układ drzwi, który nieraz utrudnia wymianę pasażerów. Układ drzwi w miejskim Trampie jest dostosowany do komunikacji lokalnej, ale po dłuzszej eksploatacji jest do zaakceptowania także w ruchu miejskim. Jesli zaś chodiz o moje przeżycia z jazdy prototypowym Trampem to jechałem nim, jak już wcześniej wspomniałem 5 razy. Za każdym razem chwaliłem sobie w tym autobusie silnik Andorii, który dodaje temu autobusowi przyspieszenia, ale takiego prawdziwego kopa, aniżeli to, co oferuje nam wersja H9-35 (notabene silnik w miejskim Trampie posiada trochę wyzsżą moc, niż standardowa Andoria). Oprócz tego autobus ten jest dosyć wygodny, a to za sprawą odpowiednich foteli. Sanocki Tramp o nr. taborowym 241 jest jedynym wyprodukowanym Trampem w wersji miejskiej. Do MKS-u trafił w 2003r. Przedtem posiadał rejestrację R0 622B i jeździł w ramach testów na liniach miejskich. Po zaprzysiężeniu do MKS-u przez pół roku woził nr. 008, a także został przerejestrowany na rejestrację RSA S157. Numer 008 zmieniono mu w 2003r.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

A ciężko trafić na niego?

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Nie, bardzo łatwo. Nie jest to autobus, który jeździ tylko od poniedziałku do piątku i tak dalej. Autobus ten jeździ przez cały tydzień, często po kilka godzin na najbardziej obleganych liniach MKS (chociaz fakt, rano i w szczycie popołudniowym jeździ na stałe na linii 0, po 15 robi kurs jako 0Bis i wraca do zajezdni jako 7,a od 16:00 to już jeździ w zależności od dyspozytora) i w porównaniu z miejskimi Trampami z Kutna jest dużo lepszy (chociaz fakt, ze te w Kutnie są prawdziwymi Trampami, a nie prototypami).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

To ja może coś z innej beczki, przyuważyłem dzisiaj autobus jednego z prywatnych przewoźników, był to Autosan A1010 Lider, firmy "Toro" z reklamą .... Autosana i jej produktu A-09.

Zatem ja mam pytanie do Adriana. Czy A-09 i A0909 to są te same autobusy Autosana ? ;)

PS. Jak tylko będzie taka możliwość postaram się dokładnie sfocić ten autobus i jego reklamę. :P

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Zatem ja mam pytanie do Adriana. Czy A-09 i A0909 to są te same autobusy Autosana ?
Na pewno nie. Nie wiem, czym jest twór o nazwie A-09, ale jeśli to jakiś nowy produkt Autosanu to nie został jeszcze orpacowany i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie. Natomiast A0909L Tramp zarówno w wersji miejskiej, jak i międzymiastowej to jeden tego typu wóz.
A ostatnimi czasy miejski Tramp prawie codziennie jeździ na linii 0, więc będę musiał się przejechac, bo powyższa recenzja tego modelu wymaga zapewne drobnej aktualizacji ;).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No dobra, żeby nie było, iż wypisuję głupoty na forum. Fotka wspomnianej reklamy.

A zatem co on reklamuje ? :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2006-10-04, 09:05 przez J-31, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Zapewne chodzi tutaj o Trampa II i reklama ta pewnie jest już od dłuższego czasu na tym Autosanie, gdyż nie ma i nie było Trampa A-09. Widocznie reklamodawca chciał dać napis A0909L, ale się nie zmieścił :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No właśnie zdziwiłem się widząc tą reklamę. Ona pojawiła się dopiero teraz. Wcześniej jej nie było. Od dawna prowadzę obserwację tego przewoźnika. ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W ogóle dziwię się, że Autosan podjął się zrobienia tego typu reklamy. Poza napisami mówiącymi o danym typie autobusu nie widac nic, co by świadczyło o nowym produkcie Autosana. Więc jest to reklama, którą PA zrobiły na tzw. "odwal" i nie prezentuje się zbyt dobrze, w dodatku wprowadza w błąd. Chociaz prawdę powiedziawszy Polskie Autobusy nigdy nie robiły zbyt dobrych reklam swoich autobusów ;).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Szanowni forumowicze mam dla Was prawdziwą sensację. Po raz pierwszy od ostatniego półrocza napiszę informację... przed Adrianem... :P

A zatem... podwarszawski przewoźnik autobusowy obsługujący podmiejskie, prywatne połączenia autobusowe z pod Domów Centrum (na ul. Marszałkowskiej) - m.in. linię "W"- firma "Toro", które eksploatuje nowe, najnowsze autobusy firmy Autosan, kupiło sobie niedawno Autosana A0909L "Tramp". ;)

Autobus jest cały biały, jeszcze rzeczywiście krótki, cichy. Nawet robi przyjemne wrażenie. Widuję go już od kilku dni na Marszałowskiej. Postaram się - o ile będzie to możliwe - go sfocić. :D

PS. Jeśli Przejrzycie ten wątek, to powyżej jest zdjęcie Autosana A1010 "Lider". Autobus należy do tego samego przewoźnika ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Szanowni forumowicze mam dla Was prawdziwą sensację. Po raz pierwszy od ostatniego półrocza napiszę informację... przed Adrianem...
Ależ proszę bardzo. Dodam tylko, że nawet ja sam jestem zaskoczony nowym nabytkiem firmy Toro zwłaszcza, iż nie spodziewałem się tego, że Autosan wyprodukuje dla Toro jeszcze coś nowego. Tak więc gratuluję temu prewoźnikowi nowego autobusu :). Niestety, podczas, gdy TWB nie działało miałem okazję przejechać się prototypem Trampa. Skorzystałem z tej okazji w piątek, jednocześnie zrywając się z lekcji. I z ubolewaniem (podkreślam z ubolewaniem) muszę stwierdzić, że prototypowy Tramp nie jest już tym samym pojazdem, co kiedyś. Otóż sanocki 241 cierpi ostatnio na nasilone trzeszczenie w dachu. Szczególnie daje się to we znaki w tylnej części pojazdu. Nie wiem tylko, co spowodowało aż takie pogorszenie się stanu tego Trampa, ale mam nadzieję, że MKS Sanok postara się zniwelować tą usterkę. Wczoraj sanocki 241 obsługiwał linią 3A (wariant 3, odjeżdża o 8:05). Widziałem go akuratnie wtedy, gdy cała grupa zrobiła sobie laby na 2 angielskich :). Poza dachem autobus ten nie sprawia obecnie żadnych problemów w eksploatacji :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrian, mam jeszcze coś dla Ciebie. Otóż wczoraj aż dwa razy przejechał obok mnie Autosan A0909L PKS Turek. Jest cały biały i ma duży granatowy napis z boku. :P

A wczoraj, w czasie polowania, znalazłem jeszcze taki autobus - należy do firmy "Toro". Też Autosan - z reklamą "Trampa" :mruga:
Obrazek

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

J-31 pisze:Adrian, mam jeszcze coś dla Ciebie. Otóż wczoraj aż dwa razy przejechał obok mnie Autosan A0909L PKS Turek. Jest cały biały i ma duży granatowy napis z boku.

A wczoraj, w czasie polowania, znalazłem jeszcze taki autobus - należy do firmy "Toro". Też Autosan - z reklamą "Trampa"
Ostatnimi czasy ogólnie rzecz biorąc przewoźnicy zamawiają Trampy w białym malowaniu. Nie jest to zbyt odpowiednie rozwiązanie, gdyż w ten sposób namnoży się nam niedługo białych "potworków" II-giej generacji (choć mam nadzieję, że PKS Turek przemaluje swojego Trampa). Poza tym zauważyłem także, że większość Trampów otrzymuje silniki Cumminsa, tudzież Renault, co oznacza, że Andorię otrzymał jedynie prototyp miejskiego Trampa w MKS-ie Sanok. Autobus ten nadal wozi na sobie prototypowe malowanie, jakie otrzymał w Autosanie w 2001r. Jest to malowanie w tzw. "domki". Trzeba przyznać, iż jest bardzo ciekawe, ale przydało by się ujednolici barwy sanockiego Trampa na całkowitą żółć (bez tych tzw. "domków").

graale

Post autor: graale »


Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Ktoś w ogłoszeniu pisze:Rok produkcji: 1997
Stan: Nowy, nieużywany
Ciekawe :shocked:

A tak na serio to Autosan H9-21/A0909L, czyli H9-21 po modernizacji w Autosanie :]

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Nie po modernizacji, tylko po odbudowie. Zresztą, H9-21/A09, czy jak się tam te odbudowane nazywa wyglądają zazwyczaj mniej więcej tak, jak Tramp I, tylko paroma szczegółami się różnią, a ten wygląda w 100% jak Tramp II.

Bartek

Post autor: Bartek »

Ale zmod :shocked:

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Wcześniej się już takie moderny zdarzały- regeneracja podwozia, nowe nadwozie :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W sumie to go fajnie zrobili. Ale czy mnie się wydaje, czy on ma lekko obniżoną dolną linię okien ? ;)

siekierowy

Post autor: siekierowy »

Niestety, ten autobus ma kilka powaznych minusów. Pierwszym z nich jest manualna skrzynia biegów. W sumie w tego typu autobusie 6-biegowy lewar jest wskazany, jednakze wolałbym, by wersja ta posiadała automatyczną skrzynię biegów.
Nikt jeszcze na świecie nie połaczył silnika 6CT107 z automatyczną skrzynią :)
Ten autobus ma zawieszenie resorowe czy pneumatyczne?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autosan”