Duewag N8x/M8x

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach produkowanych za granicą...
Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

N8C ma choppera (choppery? Coś na C). N8S nie.

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

N8S to stycznikowy, nie wiem jak to będzie po niemiecku, ale raczej słowo to jest zapożyczeniem, a generalnie zapożyczenia techniczne są "od niemca"

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

7370 pisze:N8S to stycznikowy, nie wiem jak to będzie po niemiecku, ale raczej słowo to jest zapożyczeniem, a generalnie zapożyczenia techniczne są "od niemca"
To właśnie widzę teraz że te krakowskie to są dosyć cienkie :D .

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

plocmaster pisze:N8C ma choppera (choppery? Coś na C). N8S nie.
Chopper.
Fakt, że wagony mają rozruch stycznikowy nie oznacza to, że rozruch jest realizowany poprzez nastawnik jazdy. Rozruch jest realizowany przez sterownik elektroniczny (są dwa rodzaje: SIMATIC Siemensa i GEAMATIC z AEG, ale słyszałem też o sterownikach prod KIEPE, jednak nie wiem w jakim taborze je instalowano). Sterowanie odbywa się poprzez ręczny zadajnik ("joystic"), resztę robi sterownik. Tak więc i tak jest to technologia daleko bardziej posunięta w rozwoju niż znane nam styczniki z 13NS czy generacji 102N

Monter

Post autor: Monter »

Ktoś może orientuje się jaka jest polska nazwa choppera?

Moje własne podejrzenia podpowiadają mi że to przerywacz - ale nie mam słownika technicznego pod ręką....

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Monter pisze:Ktoś może orientuje się jaka jest polska nazwa choppera?
Różnie. Najczęściej spotykałem się z określeniem "przekształtnik tyrystorowy/tranzystorowy".

Monter

Post autor: Monter »

To akurat nic nie zmienia bo termin przekształtnik tyrystorowy/tranzystorowy jest zbyt szeroki. Np. falownik, czy prostownik też może być przekształtnikiem tyrystorowym bądź tranzystorowym.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Zgadzam się z tym co napisał kol. TLG - nazywa się to różnie. W języku polskim rzeczywiście nie ma chyba krótkiego określenia - przekształtnik, przetwornica itp. Jak my mamy wiele określeń na jedno urządzenie tak w j. angielskim ten termin określa wiele urządzeń ;) Sądzę, że zbytnim grzechem nie będzie - znając zdolność naszego języka do przyswajania pewnej obcej nomenklatury technicznej (i nie tylko) użycie nazwy czoper.

PS.
Niemiecka nazwa na przekształtnik DC/DC to Gleichstromsteller czyli nastawnik prądu stałego.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

u2w pisze:Sądzę, że zbytnim grzechem nie będzie - znając zdolność naszego języka do przyswajania pewnej obcej nomenklatury technicznej (i nie tylko) użycie nazwy czoper.
Chopper, jak już. Spolszczanie słów zagranicznych generalnie nie jest takie złe, ale bez przesady — takie słowa jak np. keczap wyglądają okropnie.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Oczywiście dyskusja nt. makaronizmów jest OT ale odpowiem: "czoper" jest stosowany równolegle z "chopperem" nawet w tekstach fachowych,. Ponadto tak jest z wieloma terminami obcego pochodzenia - niektóre stosuje się w formie oryginalnej, inne są spolszczane - niektóre ładnie się wpasowują w język inne drażnią. Osobiście sądzę, że nie nam dane jest walczyć z terminologią powszechnie stosowaną

PS.
Nie spotkałem się dotąd z keczapem, ja dodaję do potraw keczup ;) .

szubak

Post autor: szubak »

Poza tymi z Norymbergi nie ma chyba wiecej N8S (reszta to N8C), chociaz nie dam sobie za to glowy uciac. ;)

Monter

Post autor: Monter »

Próbuje dojść jaki układ w rzeczywistości zastosowano w tych pojazdach. Czyli do tej kwestii chcę podejść jak elektryk, nie jak specjalista ds. KM.

A pytam, bo wśród znanych mi nazw przekształtników nie ma słowa chopper, gdyż każdy z nich posiada polską nazwę.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Nazwa 'chopper' odnosi się do tzw. przekształtnika bezpośredniego. I raczej (czyt. potocznie) stosuje się do przekształtnika DC/DC niż DC/AC.
Monter pisze:podejrzenia podpowiadają mi że to przerywacz
Bo to jest przerywacz, pracujący z częstotliwościami rzędu kHz. Mi osobiście przerywacz kojarzy się z czymś innym i wolę np. impulsator albo przekształtnik (ew. przetwornica) impulsowy ;)
Monter pisze:nie mam słownika technicznego pod ręką
Proszę bardzo (Mały Słownik Techniczny Ang-Pol - WNT):
chopper 1 drewn. rębarka
chopper 2 el. przesłona błyskowa; przerywacz strumienia (promieniowania).

mgajewski

Post autor: mgajewski »

Pierwszy N8C jest już po malowaniu:http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-144078.html zdjęcie Krystiana Jacobsona z twb.

Monter

Post autor: Monter »

Dalej uważam że to szmelc :) ale w nowym malowaniu wygląda naprawde ładnie.

Damhan

Post autor: Damhan »

Wygląda pięknie. Dołączyć do tego jeszcze diodówki i oczywiście nasz piękny herb i będzie jak znalazł.

Matthai

Post autor: Matthai »

Muszę przyznać, że to malowanie bardzo pomogło temu tramwajowi. :P Nawet ten "kosmiczny" sprzęg już nie rzuca się za bardzo w oczy. ;) Ale dalej uważam, że na pantografy powinien się zamienić z Bergmannem. :P

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Rzeczywiście sympatycznie wygląda w gdański malowaniu. :razz:

mgajewski

Post autor: mgajewski »

Obydwa gdańskie N8C są po malowaniu i naklejeniu herbów:
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-148447.html-1140,
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-147403.html-1133.
Zdjęcia kjacobsona z twb.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No to teraz pozostaje ich oczekiwać na mieście. Czy wiadomo, kiedy premiera liniowa ? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor produkcji zagranicznej”