Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5102
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Post autor: Przemek » 2016-10-03, 20:10

Wałbrzych dołącza do grona miast, które posiadają ofertę biletu miesięcznego zintegrowanego typu: pociąg + komunikacja miejska.
http://www.walbrzych24.com/1-wiadomosci ... na-autobus
Jeden bilet na pociąg i na autobus
Wałbrzyszanie będą mogli kupić jeden bilet na pociąg i autobus. Pasażerowie zaoszczędzą na takim połączeniu około 60zł.

Koleje Dolnośląskie i Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta podpisały umowę w ramach której pasażerowie podróżujący i dojeżdżający do pracy będą mogli do kolejowego biletu miesięcznego dokupić znaczek pozwalający na korzystanie z komunikacji miejskiej. Podpisanie umowy odbyło się w pociągu na trasie Wałbrzych Miasto – Wałbrzych Główny.

- To jest konkretny zysk i konkretne pieniądze, które zostają w kieszeni pasażera. Jest to też zachęta do korzystania z komunikacji zbiorowej i wyeliminowanie samochodów z ruchu miejskiego. Mamy nadzieję że wpłynie to na płynność ruchu w Wałbrzychu. - mówi Piotr Rachwalski z Kolei Dolnośląskich.1003 podpisanie-201003 podpisanie-361003 podpisanie-44
- Realizujemy program aglomeracyjnego transportu kolejowego. Na pewno ten krok zbliża nas do sytuacji w której mieszkańcy chętniej korzystają z komunikacji kolejowej. Już za dwa tygodnie przekażemy też dworzec Szczawienko, firmie która rozpocznie prace budowlane. - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Procedura kupna biletu nie jest skomplikowana, jednakże póki co dostępne będą wyłącznie bilety miesięczne. Na bilety jednorazowe pasażerowie będą musieli poczekać.

- Można powiedzieć że porozumienie jest swego rodzaju ewenementem w skali kraju. Łączy komunikację autobusową z pociągami. Polega to na tym że przychodzimy do kasy, kupujemy bilet miesięczny w kasie kolejowej i do biletu dokupujemy znaczek. Na podstawie którego możemy jeździć komunikacją miejską. - mówi Piotr Rachwalski z Kolei Dolnośląskich.
1003 podpisanie-25
1003 podpisanie-29CCI20161003 0000
Integracja biletów ma odbywać się też na szerszą skalę.

- Prowadzimy rozmowy we Wrocławiu, na temat oferty dla pasażerów indywidualnych. Chcemy by można było pojechać z Wałbrzycha do Wrocławia, tam jeździć komunikacją miejską i wrócić tego samego dnia. - mówi Piotr Rachwalski z Kolei Dolnośląskich.

pm
Ostatnio takiego typu bilet został wprowadzony w Legnicy
http://fakty.lca.pl/legnica,news,52940, ... lecie.html
Od lipca autobusem i pociągiem na jednym bilecie
Urząd Miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Koleje Dolnośląskie podpisały umowę o wprowadzeniu tzw. legnickiego biletu zintegrowanego. Co to oznacza dla pasażerów?

Zastępca prezydenta miasta Jadwiga Zienkiewicz, prezes MPK Zdzisław Bakinowski oraz prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski zgodnie podkreślają, że przede wszystkim - tańsze i wygodniejsze podróżowanie.
Zintegrowany bilet miesięczny będzie można kupić we wszystkich dworcowych kasach Kolei Dolnośląskich. Mając go przy sobie będzie można podróżować pociągami marszałkowskiego przewoźnika oraz autobusami legnickiego MPK na wszystkich liniach.

- Podróżowanie z Legnicy do Wrocławia i z powrotem na normalnym bilecie miesięcznym plus koszt dojazdu z dworca do domu autobusem MPK to w skali miesiąca wydatek rzędu 389 zł. Przy zintegrowanym bilecie cena wyniesie 321 zł - obrazuje Bogusław Molecki z Kolei Dolnośląskich.

Prezes kolejowej spółki zdradza, że prowadzi już negocjacje z władzami Wrocławia. - Pewnie trochę to jeszcze potrwa, ale jest szansa na to, by Wrocław przyłączył się do projektu - mówi Piotr Rachwalski.

Póki, co do porozumienia przyłączyła się gmina Miłkowice, do której jeździ miejski autobus nr "27". - Będziemy chcieli do niego zachęcić również inne ościenne gminy - zapewnia Jadwiga Zienkiewicz.

Zintegrowany bilet wejdzie w życie najpóźniej w lipcu. Wcześniej jednak rada miejska będzie musiała zatwierdzić zmiany w taryfie MPK, bo w ramach umowy bilet miesięczny na wszystkie linie będzie miał taką samą cenę, jak obowiązujący na jednej linii.

Prezes Rachwalski: - Marzy się nam, by legnicki dworzec i jego okolice, znów stały się ważnym węzłem komunikacyjnym. Niebawem nasza spółka w końcu przeprowadzi się do pomieszczeń biurowych na dworcu. Zależy nam by tętnił on życiem. Tak samo, jak na świadczeniu usług dla legniczan i współpracy z samorządem.

Autor: J(lca.pl)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29289
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Post autor: J-31 » 2016-10-03, 20:41

Artykuł dotyczący Legnicy jest z maja 2015 roku - mam nadzieję, że plany legnickich urzędników powiodły się i ten bilet wprowadzono już w życie w lipcu 2015 roku. Artykuł dotyczący Wałbrzycha jest świeży - dzisiejszy.

Generalnie rzecz biorąc jestem pod wrażeniem działań Kolei Dolnośląskich i ich umiejętności dogadywania się z poszczególnymi gminami. Pamiętam ile kłopotów z porozumieniem się miał zarząd Kolei Mazowieckich z ówczesnymi władzami Warszawy za czasów św. pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ekipa prezydenta Kaczyńskiego zastała już integracje taryfową z warszawskim ZTM-em i ją zerwała. Usiłowali podpisać nową umowę na nowych warunkach z KM, ale się im nie udało. Szczegółów nie znam, ale domyślam się, że poszło o kasę. Dzisiaj integracja taryfowa WKD-KM-ZTM na szczęście jest i oby była jak najdłużej ;)

Wracając do tematu. Fajnie, że gminy zaczynają postrzegać kolej jako ważny środek transportu i fajnie, że udaje im się dogadać i parafować umowę z Kolejami Dolnośląskimi. Myślę, że wszyscy na tym skorzystają, szczególnie podróżni ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5102
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Post autor: Przemek » 2016-10-28, 13:06

Aj, zły artykuł podlinkowałem. 3 października br. podpisano umowę w/s biletów zintegrowanych w Wałbrzychu.

Dodano @ 28.10.2016:

I mamy kolejną ciekawą ofertę - wspólny bilet Koleje Śląskie - MZK Tychy i KZK GOP. Na mocy tego porozumienia pojawiła się oferta EKO BILET P/T/A - czyli dobowy bilet na pociąg, tramwaj, autobus i trolejbus w cenie 38zł (bez wersji ulgowej).
http://kolejeslaskie.com/eko-bilet-jede ... -wszystko/

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5102
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Post autor: Przemek » 2018-08-07, 01:10

https://www.transport-publiczny.pl/mobi ... 59209.html
Trójmiasto i Pomorze za dwa lata ze wspólnym biletem. Wszędzie i na wszystko

Na 2020 r. planowana jest jednak rewolucja nieporównywalna z niczym w skali kraju. Wspólny bilet będzie obowiązywał nie tylko w Trójmieście, ale na całym Pomorzu. Nie tylko w komunikacji miejskiej, ale też w pociągach. Bilet będzie elektroniczny, na karcie płatniczej, nośnikach miejskich, w telefonie lub w kodzie QR.
Taki trochę clickbait, bo niżej w tekście mówią, że będą to jedynie testy systemu, który będzie tylko integrował taryfy różnych przewoźników i wybierał najlepszą ofertę. A wrażenie wspólnej taryfy mają dopełnić wspólne kasowniki elektroniczne zbliżeniowe, brak papierowych biletów w SKM, ZTM, ZKM.. i algorytm obliczający cenę za przejazd.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29289
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Integracja taryfowa - kolej ↔ komunikacja miejska

Post autor: J-31 » 2018-08-07, 21:38

No nie do końca, bo papierowe bilety na SKM + ZTM + ZKM są do kupienia np. dobowe, one nazywają "metropolitarne" i jest ich kilka rodzajów, full wypas to oczywiście bilet metropolitarny na SKM+ZTM+ZKM. Ja z takiego biletu korzystałem dwa lata temu - świetna sprawa, tylko trochę dużo kosztuje, ale w moim przypadku miało sens ;)

A tu więcej info
:strzałka: http://www.zkmgdynia.pl/admin/__pliki__ ... ternet.pdf

ODPOWIEDZ