[Czechy] Wspólny bilet kolejowy

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5038
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

[Czechy] Wspólny bilet kolejowy

Post autor: Przemek » 2018-09-24, 18:45

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/cz ... 88758.html
Czechy: Jeden bilet na wszystkie pociągi już za dwa lata

W Republice Czeskiej rozpoczęto prace nad wdrożeniem systemu, w ramach którego sprzedawano by w jednolitej taryfie bilety na wszystkie połączenia kolejowe w kraju dotowane przez którykolwiek szczebel władzy. W kolejnym etapie rozwoju mogliby do niego dołączyć także operatorzy autobusowi. Przedsięwzięcie ma być także otwarte na przewoźników komercyjnych, którzy przystępowaliby do niego na zasadach dobrowolności.
A w Polsce nadal tylko się zapowiada, że będzie, kiedyś tam. Tylko coś ta komunikacja autobusowa w regionach taka nie dorównująca czeskiej.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29276
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Czechy] Wspólny bilet kolejowy

Post autor: J-31 » 2018-09-24, 20:46

Kolej w Czechach a kolej w Polsce to jest po prostu kosmos. Pociągiem dojedziesz praktycznie wszędzie, jest dużo lokalnych linii, na których pojawiają się dosyć często "motorówki" same lub z wagonami. Spory udział w przewozach mają prywatni przewoźnicy, w tym Leo Express, który w Czechach ma się dobrze... a w Polsce ma pecha i w zasadzie nie wiadomo co będzie z nim dalej. Ciekawostka polega na tym, że zarządowi Leo bardzo zależy na tym, aby wjeżdżać do Polski i w ten sposób poszerzać swoje usługi... ale nikomu w Polsce na tym nie zależy - prócz oczywiście klientom, którzy znają Leo Express i ich jakość przewozów ;)

Bardzo dobrze funkcjonują regionalni przewoźnicy autobusowi w Czechach - czyli CSAD, u nas PKS może tylko pomarzyć. Napotkane przeze mnie autobusy różnych CSAD-ów były albo nowe, albo starsze, ale w bardzo dobrej kondycji - zadbane. Dominują oczywiście Karosy oraz Iveco - wszystko made in Czech Republic ;)

A w Polsce mamy tylko obietnice wyborcze i tak już zostanie ;)

ODPOWIEDZ