Pomoc w kupnie aparatu

Dział dotyczący Fotogalerii Transportnews, fotografii i aspektów związanych z fotografowaniem pojazdów komunikacji miejskiej.
Michał

Pomoc w kupnie aparatu

Post autor: Michał »

Witam. Otóż wszystko wskazuje, że nareszcie z nieba spadną mi fundusze na kupno aparatu. Nie chciałbym kupować jakiegoś g...., ale nie musi to być od razu super profesjonalny aparat. Chodzi mi o coś dość taniego (tak do 400zł). Jestem kompletnym laikiem w tej branży, więc proszę - pomóżcie :)

Kamil

Post autor: Kamil »

Za 400zł będzie ciężko.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Wiadomo, że super sprzętu za tą kasę nie kupi, ale z tego co piszę Michał wynika, że to będzie jego pierwszy sprzęt, więc na pewno będzie go to cieszyć :) Każdy od czegoś musi zacząć.
Na Twoim miejscu rozglądał bym się za czymś ze stajni takich firm jak Nikon/Canon. Przede wszystkim cena/jakość jest na bardzo dobrym poziomie, przyjazny interfejs, łatwość obsługi, menu po polsku :) Ale to taki mój pogląd, w tym przedziale cenowym raczej wszystko jest do siebie zbliżone.

Może coś takiego:
Ogólnie seria A4xx, np: http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/148988_techniczne
Nikon: http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/161917_techniczne

Oczywiście tylko tak ogólnie mogę je polecić, nie miałem do czynienia z tym sprzętem, aczkolwiek proponował bym ci dokładne przejrzenie tych odnośników - są recenzje, dane techniczne - można dużo z tego wywnioskować. Jak masz jakieś pytanie to pisz - pomożemy.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Michał pisze:Jestem kompletnym laikiem
To jako laikowi mogę powiedzieć jedno. Nie bierz czasem niczego ze stałym obiektywem (stały zoom optyczny) i nie patrz na czysto reklamowy tekst "zoom cyfrowy...".

ppln

Post autor: ppln »

u2w pisze:To jako laikowi mogę powiedzieć jedno. Nie bierz czasem niczego ze stałym obiektywem
A to jeszcze coś takiego istnieje? To chyba prędzej stałe obiektywy do lustrzanek...

I za 400zł da się już teraz kupić coś porządnego, np. http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/154412_techniczne takiego Sony. Sam mam DSC-S40 i jest naprawdę całkiem niezły, brakuje tylko manualnego ustawiania czasu naświetlania.

Awatar użytkownika
Razor 688
Posty: 456
Rejestracja: 2006-11-06, 18:44
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Razor 688 »

ppln pisze:I za 400zł da się już teraz kupić coś porządnego, np. http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/154412_techniczne takiego Sony. Sam mam DSC-S40 i jest naprawdę całkiem niezły, brakuje tylko manualnego ustawiania czasu naświetlania.
Jasne że da się kupić porządny aparat. :) A wiec widzę że kolega ppln już pokazał tak sam sprzed ma mój kolega który jest z niego bardzo zadowolony zdjęcia wychodzą bardzo ostre i bardzo ładne. Polecałbym ten aparat. ;)

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

400zł? Przecież za to można kupić 5 Zenitów 12XP :D

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Jeśli aparat będzie do fotografowania obiektów w ruchu (np. właśnie KM), to sugerowałbym taki "szybkostrzelny", co może zrobić kilka zdjęć w bardzo krótkim czasie (np. "Detektywi" posługują się takim), gdyż cyfrowe zwykłe mogą czasami bardzo długo zapisywać zdjęcie, i koniec końców może ono wyjść rozmazane (używany przeze mnie Pentax Optio tak ma :confused: ) - mój Wujek ma taki właśnie aparat, i zdjęcia wychodzą bardzo dobrej jakości, w dużej ilości i nie rozmazane :razz:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

A dałoby się kupić coś porządnego za 200-300? Co najmniej 3 mpix.

plocman

Post autor: plocman »

ja ci radzę do zbierać i kupić albo Canona albo jakiegoś Fuji. Nie baw sie w samsungi itp.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja korzystam z Samsunga X400. Nie narzekam, ale Samsung nie lubi jak jest ciemno (rozmazany obraz), a także jest dosyć powolny. No, ale zdjęcia w pełnym słońcu wychodzą całkiem nieźle ;)

Mibars

Post autor: Mibars »

plocmaster pisze:A dałoby się kupić coś porządnego za 200-300? Co najmniej 3 mpix.
Niestety, ale musze odradzić kierowania się takimi kryteriami - za parę lat będzie to taki aparat, którego nikt nie będzie chciał, bo w komórkach zdjęcia będą i większe i ładniejsze...

Jak już to coś używanego - za cenę pewnego stopnia zużycia (Krócej trzymająca bateria, obtarcia), nieco niższego zaawansowania technicznego (mniejszy ekranik, starsze karty), oraz większego prawdopodobieństwa awarii otrzymasz sprzęt, który pod względem parametrów robienia zdjęć będzie lepszy.

Nic konkretnego ci nie polecę, bo znawcą nie jestem.

My mamy już paroletnego Canona S50 - podejżewam, że dzisiaj ten aparat będzie miał jakąś rozsądną cenę.

5 megapixeli, 3x zoom optyczny, ISO 50-400, podłączany przez USB (do kompa), 4-roststykowego min-jacka (do TV), posiada tryb całkowicie ręczny, 1,5' ekranik, klapka chroniąca obiektyw, 9-cio punktowe wyszukiwanie ostrości, dużo trybów półautomatycznych, tryb nagrywania video (oczywiście jakość koszmarna, ale lepsze to, niż z komórki :) ) i tak dalej... W miarę zwarta i trwała aluminiowa obudowa, karta compactFlash (te duże, pojemne i tanie :) ). Zdjęcia wychodzą całkiem porządne (oczywiście w porównaniu z nawet najtańszą lustrzanką, to się chowa, ale wiadomo :) )

plocman

Post autor: plocman »

Mibars pisze:Zdjęcia wychodzą całkiem porządne (oczywiście w porównaniu z nawet najtańszą lustrzanką, to się chowa, ale wiadomo )
Każda lustrzanka (oprócz Olympusa) z obiektywem kitowym robi zdjęcia porównywalne z cyfrówką klasy średniej, więc ta najtańsza lustrzanka ze startowym obiektywem nie zrobi wiele lepszego zdjęcia od twojego Canona.

Matthew

Post autor: Matthew »

Mibars pisze:Niestety, ale musze odradzić kierowania się takimi kryteriami - za parę lat będzie to taki aparat, którego nikt nie będzie chciał, bo w komórkach zdjęcia będą i większe i ładniejsze...
Już SE do jakiejś komórki dał 5 mpix.

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

A Samsung 7, i co z tego, skoro obiektyw w telefonie jest na tyle mały, że dobrych zdjęć tym nie zrobisz. Nie znam się na fotografii, ale z tego, co mi mówiono, na rozdzielczość nie warto patrzeć, bo często aparat, który robi zdjęcia maks. 7 MPix robi je gorsze, niż aparat z rozdzielczością 5 MPix...
Mibars pisze:4-roststykowego min-jacka (do TV)
Mini-jack, to taka wtyczka do słuchawek/głośników, a to "czterostykowe coś", to cinche. Mówisz zapewne o kablu, który łączy telewizor (podłączasz do niego właśnie te 4 cinche) z aparatem (wtyczką a'la minijack).

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

KKS pisze:z tego, co mi mówiono... często aparat, który robi zdjęcia maks. 7 MPix robi je gorsze, niż aparat z rozdzielczością 5 MPix
Ta zasada odnosi się do jednej serii modeli czyli tej samej konstrukcji, gdzie aparat o wyższej rozdzielczości ma matrycę fizycznie tej samej wielkości ale bardziej "wyżyłowaną". Gdyby patrzeć na to z bezwględnego punktu widzenia, najlepsze zdjęcia robiłyby aparaty o rozdzielczościach 1.2Mpx albo VGA :nuts:

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

u2w pisze:Gdyby patrzeć na to z bezwględnego punktu widzenia, najlepsze zdjęcia robiłyby aparaty o rozdzielczościach 1.2Mpx albo VGA
Nie chodziło mi o to, miałem na myśli fakt, iż rozdzielczość nie zawsze ma wpływ na jakość zdjęć. Ale oczywiście bez przesady ;)

Mibars

Post autor: Mibars »

Rozdzielczość ma duży wpływ na zdjęcie, ba, można zrobić doskonałe fotki przy mikro obiektywie, warunek tylko, że będzie robione w południe na równiku i pomożesz sobie potężną lampą błyskową.


A tak w normalnych warunkach to wiadomo jak jest - rozdzielczość to "dodatek" do reszty pozwalający powiększyć zdjęcie wraz z ewentualnymi niedoskonałościami.

Co do lusterka z kiepskim obiektywem... Faktycznie, bawiłem się jakąś tanią cyfrówką, ale z obiektywem 2x droższym od niej i zdjęcia wychodziły cud-miód :D

A co do złącza:
http://en.wikipedia.org/wiki/TRS_connector

Mini-jack to mini-jack - choćby miał i milion styków. A "czincze" to często są po drugiej stronie tego kabla dołączanego do kamer/aparatów :)

JacekM

Post autor: JacekM »

Mibars pisze:Zdjęcia wychodzą całkiem porządne (oczywiście w porównaniu z nawet najtańszą lustrzanką, to się chowa, ale wiadomo )
Bezedura. Wszystko zależy od ustawień aparatu.

Mibars

Post autor: Mibars »

JacekM pisze:Wszystko zależy od ustawień aparatu.
To swoją drogą :) Popsuć zdjęcie da się każdym aparatem - nawet takim za 20.000zł ;)


Przejżałem Allegro w poszukiwaniu S50 - troszkę jednak przekraczają założony budżet.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotogaleria”