Malowanie autobusów w Warszawie

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...
Aviator

Malowanie autobusów w Warszawie

Post autor: Aviator »

Witam wszystkich!
Mam takie pytanie :?: Będąc w Warszawie zastanawiałem się dlaczego autobusy mają tam różne malowania. Przeglądając to forum wyczytałem, że chodzi o jakichś ajentów :shocked: . Wiem ,że to raczej głupie pytanie ale naprawde nie wiem o co chodzi. Domyślam się ,żę są to jacyś prywatni przewoźnicy działający w Warszawie. Jeśli nie mam racji i wipisuje bzdury to prosze mnie oświecić. Posta umieściłem w tym wątku ponieważ jeśli mam racje chciałbym sie dowiedzieć jakie autobusy i ile sztuk pozamawiali oni w tym roku. A może przetargi nie są jeszcze nie rozstrzygnięte? Sory za mały off-topic na początku posta. Pozdrowienia z trójmiasta :P
Ostatnio zmieniony 2007-01-21, 20:16 przez Aviator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Witam również.
Aviator pisze:...to raczej głupie pytanie ale naprawde nie wiem o co chodzi
IMO pytanie nie jest wcale głupie, ponieważ każdy może nie wiedzieć. A forum jest po to, by pytać :)
Na razie post wydzieliłem jako osobny temat do działu "Ogólne dyskusje o autobusach", później zobaczymy...

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Aviator pisze:Przeglądając to forum wyczytałem, że chodzi o jakichś ajentów :shocked: .
W Wawce organizacją przewozów zajmuje się ZTM (ustala linie, częstotliwość etc.), zaś autobusami na tych liniach ludzi wożą MZA (państwowy przewoźnik, spadkobierca MZK pełniącego funkcje organizatora i przewoźnika, znacząca większość przewozów) i ajenci (prywatne firmy, co jakiś czas ZTM organizuje przetarg na obsługę linii x autobusami i która prywatna firma będzie to robić za najmniej pieniędzy, wygrywa go, MZA może także brać udział, ale na razie nic nie wygrała). Są jeszcze TW, MW i SKM, ale to raczej nie autobusy. :]
Co do malowania: istotnie, w latach 90. z malowaniami autobusów ajentów było różnie, lecz od 2000 dał się zauważyć znaczący skok jakościowy i od tej pory wszystkie ich wozy mają odpowiednie malowanie.
W razie jakichś innych pytań, zapraszam na GG — chętnie pomogę ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Witamy na forum Aviator :)
Aviator pisze:Będąc w Warszawie zastanawiałem się dlaczego autobusy mają tam różne malowania.
Zatem jako warszawiak postaram Ci się pomóc. Zacznijmy od tego iż nie wiem kiedy Byłeś w Warszawie. :mruga:

Jednakże od ponad 10 lat jest zasadą iż autobusy, które obsługują publiczną komunikację miejską (organizowaną przez ZTM) - a więc linie o oznaczenia cyfrowych (1xx-8xx oraz expresowe E1-E5) muszą być w barwach "miejskich", czyli żółto-czerwony. Nawet jeśli pojazd nosi na sobie reklamę, to i tak front pojazdu musi być żółto-czerwony.

Ta zasada obowiązuje zarówno MZA jak i ajentów, którzy obsługują komunikację publiczną - czyli firmy "Mobilis", "ITS A Michalczewski", PKS Grodzisk Mazowiecki, "Connex Warszawa".

Ale.... Jak od każdej zasady tak i w Warszawie są wyjątki... :retard:

1. "Connex Warszawa" eksploatuje SU12/SU15 w kolorze jasno żółty-brązowy metalik. Niestety nie wiemy czemu wybrali takie dziwne kolory. I jest to przypadek szczególny :]

2. Drugą firmą jest "ITS A Michalczewski "Oddz. W-wa (MAN NL223, MAN NG363 LC). Co prawda ich autobusy są żółto-czerwone, ale dolny pas jest nie jednolity. Umiejętnie połączyli malowanie miejskie ze swoim firmowym.

3. MZA posiada kilka pojazdów, które są kremowo-czerwone. Są to Jelcz M180, Jelcz M121M #4590, kilka Ikarusów 280 np. #2092 ... etc.... :]

Pozostałe autobusy - nie obsługują publicznej komunikacji miejskiej. Nie są elementem komunikacji miejskiej. Są to pojazdy prywatne, obsługujące prywatne linie dojazdowe do Warszawy. Jest to konkurencja dla kolei i PKS-u. I te pojazdy są różno barwne.

Np. firma "L-Wnuk" i jej Neoplany N4016 To są autobus miejskie, ale one nie obsługują komunikacji miejskiej. Zatem nie muszą "trzymać" się malowania miejskiego. Takich przykładów jest więcej - bo i takich firm jest więcej. Najwięcej firm obsługuje tzw. linię otwocką. Są to jednak, wszystko linie prywatne ;)
Aviator pisze: (...) jakie autobusy i ile sztuk pozamawiali oni w tym roku. A może przetargi nie są jeszcze nie rozstrzygnięte? (...)
Ostatni duży przetarg dla ajentów, ZTM - warszawski organizator komunikacji miejskiej - rozstrzygnął w grudniu zeszłego roku. Wygrały go dwie firmy PKS Grodzisk Mazowiecki i "Mobilis". Obie firmy mają w tym roku zakupić po 50 sztuk autobusów 12metrowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych (czyli w sumie 100 szt.) . Jeszcze nie wiemy jakie marki wybrali. Domyślamy się jedynie, że mogą to być SU 12 III. Zatem jeszcze nic nie wiemy

I jeszcze jedno. Warszawscy ajenci, obsługujący km - zazwyczaj nie kupują ot tak autobusów, kiedy mają ochotę. Takich zakupów (albo leasingu) dokonują zazwyczaj wtedy, gdy wygrywają przetargi organizowane przez ZTM ;)

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

A ja tak zaszczególowie, MZA Warszawa ma także soje dziwne prawa, 3/4 autobusów nie trzyma się schematów. Jedne jelcze mają a drugie nie ozdobnej strzałki na przodzie. Na redutowej gdzie stoją wszystkie M120 panuje dowolność w naklejaniu nr. tab. Poza tym są wyjątki od barw:
-M121M 4590 Biała dama
-Ikarusy 280.26 9002 (biało-czerwono-białe), 2092, 2050
-Volvo M180 7370
-Many LC 3382-3384 (gdański schemat)

56247

Post autor: 56247 »

7370 pisze:Jedne jelcze mają a drugie nie ozdobnej strzałki na przodzie
To jest naprawdę szczegół , żeby nie powiedzieć - duperel!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

56247 pisze:
7370 pisze:Jedne jelcze mają a drugie nie ozdobnej strzałki na przodzie
To jest naprawdę szczegół , żeby nie powiedzieć - duperel!
Zgadza się. A nawet jeszcze dodam, że ten szczegół, jest tak mało istotny, że prawie nie zauważalny dla zwykłego pasażera :P

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

J-31 pisze:
56247 pisze: To jest naprawdę szczegół , żeby nie powiedzieć - duperel!
Zgadza się. A nawet jeszcze dodam, że ten szczegół, jest tak mało istotny, że prawie nie zauważalny dla zwykłego pasażera :P
Może i duperel, fakt. Lecz takich dupereli jest więcej, nikt nie powie o 2-óch nr. taborowych na tyle 4464. Czarne cyfry na czerwonych powierzchniach na 5579 czy jakoś tak. Więc popatrzcie ile jest takich szczegółów.

Mibars

Post autor: Mibars »

Ostatnio w Warszawie kilkakrotnie widziałem nowego, przegubowego MAN'a (Lion City?) w barwach wyraźnie odstających od schematów - jakiś taki beżowy, dokładnie nie pamiętam.... Czy to jest jakiś autobus "zastępczy" w ramach gwarancji, czy coś?

I czy w ogóle ktoś go widział? :P Ja już parę razy...

Chyba sam sobie odpowiedziałem - to są jakieś autobusy przeznaczone pierwotnie dla Gdańska - Dlatego wyglądają jakby były w "mocno wyblakłym" malowaniu warszawskim :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Mibars pisze:Ostatnio w Warszawie kilkakrotnie widziałem nowego, przegubowego MAN'a (Lion City?) w barwach wyraźnie odstających od schematów - jakiś taki beżowy, dokładnie nie pamiętam.... Czy to jest jakiś autobus "zastępczy" w ramach gwarancji, czy coś?
Nie, MZA kupiło kilka sztuk.
Mibars pisze:Chyba sam sobie odpowiedziałem
Tak, zrobiłeś to :chytry:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mibars pisze:Chyba sam sobie odpowiedziałem - to są jakieś autobusy przeznaczone pierwotnie dla Gdańska - Dlatego wyglądają jakby były w "mocno wyblakłym" malowaniu warszawskim :)
Ano Zgadłeś i rzeczywiście Plocmaster już Ci napisał. Faktycznie kupiło je MZA w ilości 3 sztuk.

I są to MAN-y NG313 Lion's City G.

Lecz z tym "mocno wyblakłym" kolorem to się jednak nie zgodzę. Może robić wrażenie wyblakłego, ale to jest inny schemat malowania niż warszawski. Po pierwsze są one kremowo-czerwone. Po drugie mają pionowy, czerwony słupek na tylnym zwisie. :)

Śliczne autobusy. Jeden z kierowców powiedział, że nie pozwoli przemalować swojego Lionsa. I wcale mu się nie dziwię. Mnie też się podobają :razz:

Grzesiek

Post autor: Grzesiek »

Racja. Wyglądają wspaniale, może nawet trochę ładniej niż przegubowe Solarisy. A malowanie jest okej, choć mogli nie dawać żółtych naklejek z numerkami... Szkoda, że u mnie na Służewiu pojawiły się może ze trzy razy. Choć i tak pełen nadziei oczekuję na Lions'a na brygadzie 5/174, którą jeżdżę do szkoły :D

Imperator

Post autor: Imperator »

A czy to prawda że owe Many mialy iść do ZKM Gdańska lecz ZKM nie kupiło ich??

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Imperator pisze:A czy to prawda że owe Many mialy iść do ZKM Gdańska lecz ZKM nie kupiło ich??
Zasadniczo tak

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Imperator pisze:A czy to prawda że owe Many mialy iść do ZKM Gdańska lecz ZKM nie kupiło ich??
Firma MAN rozpoczęła produkcję autobusów dla ZKM Gdańsk jeszcze w czasie trwania przetargu. Jednakże - po wielu perturbacjach - ZKM ostatecznie zdecydował się na produkty firmy Solaris Bus & Coach.

MAN pozostał z wyprodukowanymi autobusami (solówki i przeguby). I trzy z nich zakupiło warszawskie MZA. Wczoraj widziałem jednego z nich - #3382 - wciąż jest piękny i nie zmienił koloru ;)

maciek88

Post autor: maciek88 »

Przeważnie zakłady komunikacji mają jednolite malowania taboru.

W Świnoujściu u mnie w "KA" każdy M11 ma własne malowanie.
Jest to jedyne miasto w Polsce,w którym można spotkać Jelcze w prawie 12 barwach koloru, poczynając od łączenia zieleni i żółci a skończywszy na fiolecie i żółci.
Ale za to nowe Many w "KA" na polskich blachach,mają jednolite malowanie są całe białe z niebieskimi naklejanymi falami na burtach.

Wszystkie te cudeńka kolorystyki M11 można zobaczyć na stronie mojego stowarzyszenia: www.ssmkz.dl.pl

Pozdrawiam

JacekM

Post autor: JacekM »

J-31 pisze:Wczoraj widziałem jednego z nich - #3382 - wciąż jest piękny i nie zmienił koloru
I raczej się na to nie zanosi. W sumie po co komu niepotrzebny wydatek? Autobus ma jeździć, a nie wyglądać.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

maciek88 pisze:W Świnoujściu u mnie w "KA" każdy M11 ma własne malowanie.
A Świnoujście jest w Warszawie?

maciek88

Post autor: maciek88 »

Tylko przy okazji wspomniałem,że u mnie są różne malowania.
Mi tam w Warszawie się podoba malowanie na żółto i z czerwonym pasem.
Taki widoczne bardzo ;) jest

Lopez

Post autor: Lopez »

Chyba że cały autobus jest zaklejony reklamą. Wtedy nawet cały żółty nie byłby widoczny ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o autobusach”