Zwrotnica trójstawna

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
Maciek-krakow

Zwrotnica trójstawna

Post autor: Maciek-krakow »

Witam!
Czy ma ktoś z Was może informacje na temat zwrotnic tramwajowych umożliwijących wybór trzech kierunków jazdy na jednej zwrotnicy? Podobno takie istnieja...
Bede wdzieczny za informacje i ewentualne fotografie takiego rozwiązania...

Pozdrawiam z Krakowa

Robson

Post autor: Robson »

To pytaj kolegów z Poznania bo jedna znajduje się na zajezdni Gajowa.

Maciek-krakow

Post autor: Maciek-krakow »

OK -dzieki
W takim razie - drodzy koledzy i z Poznania - jezeli macie jakies informacje lub fotki to jezeli to mozliwe badzie łaskawi je pokazac tu lub na PW...
Dzeiki - pozdrawiam

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie nie spotkałem się z takimi zwrotnicami na ulicach. Jednak pewny nie jestem i jeszcze spojrzę na pewną zwrotnicę w Śródmieściu... :)

Podi

Post autor: Podi »

W Polsce jedyną taką jest właśnie ta na Gajowej,ja niestety fotek nie mam :(

MW

Post autor: MW »

J-31 pisze:W Warszawie nie spotkałem się z takimi zwrotnicami na ulicach. Jednak pewny nie jestem i jeszcze spojrzę na pewną zwrotnicę w Śródmieściu... :)
hmm a jak jest na Rondzie Daszyńskiego? Czy przypadkiem jadąc z Kasprzaka rozjazd dokładnie w jednym miejscu nie rozchodzi się na trzy kierunki?

Peter

Post autor: Peter »

Hmm, ciekawe jak rozwiązana jest iglica w takiej zwrotnicy. :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MW pisze:
J-31 pisze:W Warszawie nie spotkałem się z takimi zwrotnicami na ulicach. Jednak pewny nie jestem i jeszcze spojrzę na pewną zwrotnicę w Śródmieściu... :)
hmm a jak jest na Rondzie Daszyńskiego? Czy przypadkiem jadąc z Kasprzaka rozjazd dokładnie w jednym miejscu nie rozchodzi się na trzy kierunki?
Sprawdzę to z czystej ciekawości. Zresztą nie tylko to miejsce... ;)

Podi

Post autor: Podi »

MW pisze:hmm a jak jest na Rondzie Daszyńskiego? Czy przypadkiem jadąc z Kasprzaka rozjazd dokładnie w jednym miejscu nie rozchodzi się na trzy kierunki?
Hm no tak można powiedzieć,ze w Poznaniu jest tak na Kaponierze,Moście Teatrlanym,Przybyszewskiego,Głogowskiej/Hetmańskiej...
W tym temacie chodzi o rozjazd trójstawny,w którym tory idą w jednym kierunku....

MW

Post autor: MW »

Podi pisze:
MW pisze:hmm a jak jest na Rondzie Daszyńskiego? Czy przypadkiem jadąc z Kasprzaka rozjazd dokładnie w jednym miejscu nie rozchodzi się na trzy kierunki?
Hm no tak można powiedzieć,ze w Poznaniu jest tak na Kaponierze,Moście Teatrlanym,Przybyszewskiego,Głogowskiej/Hetmańskiej...
W tym temacie chodzi o rozjazd trójstawny,w którym tory idą w jednym kierunku....
hmm teraz to nie rozumiem - jak w jednym kierunku?
Jeśli zrozumiałeś, że mi chodzi o zwykłe skrzyżowanie, gdzie tory rozchodzą się na trzy kierunki, to się nie zrozumieliśmy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli dobrze rozumuję znaczenie nazwy "zwrotnica trójstawna" to chodzi o to, że zwrotnica umożliwia rozjazd w trzech kierunkach, a nie w dwóch. :)

A wczoraj przejrzałem kilka zwrotnic, gdzie istnieje możliwość jazdy w trzech kierunkach. Jednak wszystkie takie rozjazdy zostały stworzone z dwóch zwrotnic (ustawione jedna po drugiej). ;)

Podi

Post autor: Podi »

MW pisze:hmm teraz to nie rozumiem - jak w jednym kierunku?
Jeśli zrozumiałeś, że mi chodzi o zwykłe skrzyżowanie, gdzie tory rozchodzą się na trzy kierunki, to się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o takie coś:

Obrazek

A nie o to: :)
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No to ja wysiadam... :]

MW

Post autor: MW »

J-31 pisze: A wczoraj przejrzałem kilka zwrotnic, gdzie istnieje możliwość jazdy w trzech kierunkach. Jednak wszystkie takie rozjazdy zostały stworzone z dwóch zwrotnic (ustawione jedna po drugiej). ;)
na Daszyńskiego też?
z pewnością nie jest to, o co najpierw chodziło Podiemu :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

MW pisze:na Daszyńskiego też?
Nie tam nie dotarłem. Może kiedyś tam pojadę... :D

Robson

Post autor: Robson »

Wiekszość skrzyżowań w 3 kierunkach jest zrobiona właśnie z 2 zwrotnic jedna po drugiej a (chyba) jedyna znajduje się na Gajowej patrząc od strony wjazdu to pierwsza zwrotnica od lewej.

OZZY

Post autor: OZZY »

Podi pisze:
MW pisze:hmm teraz to nie rozumiem - jak w jednym kierunku?
Jeśli zrozumiałeś, że mi chodzi o zwykłe skrzyżowanie, gdzie tory rozchodzą się na trzy kierunki, to się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o takie coś:

http://img388.imageshack.us/img388/4273 ... wna8pn.jpg

A nie o to: :)
http://img388.imageshack.us/img388/8588/nie3tg.jpg
Wydaje mi się że oba rysunki przedstawiają trójstawną, bo w obu tory łączą się w jednym punkcie
Tutaj A to dwie zwrotki połączone tak aby można było wybrać jeden z trzech kierunków, natomiast B to zwrotnica trójstawna

Peter

Post autor: Peter »

Ja wyobrażam sobie rozwiązanie techniczne takiej zwrotnicy, jak przedstawione poniżej na moim rysunku. Opierałem się o rozwiązania stosowane w kolejnictwie. Kierownice zastąpiłem odpowiednio krzyżownicami i rowkowanymi szynami. Fachowo nazywa się to rozjazd podwójny ( w tym przypadku symetryczny, ale może być też rozjazd podwójny niesymetryczny, bądź rozjazd podwójny jednostronny ). ;)
W tramwajach dotychczas nigdy nie spotkałem się z przykładem takiego rozjazdu. :mruga:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No tak, my tu się męczymy, pocimy, koledzy nawet rysują, a tymczasem - jak się domyślam - Maciek-Kraków pewnie czyta to wszystko i cicho chichocze. :rotfl:

Robson

Post autor: Robson »

No właśnie najlepiej obrazuje taką zwrotnice rysunek Petera.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”