[Tychy] Infrastruktura trolejbusowa

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach...
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

shinkadamo pisze:No i lipa! Tychy nie dostaną kasy na modernizację sieci i zakup 15 nowych trolejbusów. Okazało się, że Śląsk dostanie mniej pieniędzy na inwestycje i jako pierwsze z projektu zostały wywalone Tychy.
Hmmm. To bardzo zła wiadomość. Ja mam jednak cichą - pewnie również naiwną - nadzieję, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona i TLT otrzyma jednak jakieś pieniądze na remont, przynajmniej sieci trakcyjnej. :]

Cóż, trzymam kciuki, za Tyskie trolejbusy ;)

Lopez

Post autor: Lopez »

Jeśli nie z tego to innego programu UE. Kasa i na tyskie trolejbusy powinna się znaleźć. A więc: głowa do góry :cool:

tczewianin

Post autor: tczewianin »

Jak to dobrze, że Unia promuje ekologiczny transport. :)

Citadis

Post autor: Citadis »

Gdyby nie promowała to podejrzewam że w żadnym z trzech miast trolejbusowych nie było by tak różowo pod względem taboru(Gdynia, Tychy, ostatnio i Lublin) jak i sieci(Lublin i Gdynia). Ale odbiegłem od tematu, więc wracając do niego chciałbym zapytać jak tam nowa solarka?

shinkadamo
Posty: 40
Rejestracja: 2007-11-05, 15:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: shinkadamo »

Ostatnio się słyszało o wywaleniu Tychów z projektu transportowego na 2008-2011 o czym wspominałem kilka postów powyżej. Teraz sytuacja się obróciła i parę dni temu w Warszawie podjęto decyzję w sprawie przyznania funduszy na tramwaje i trolejbusy w regionie. Jeśli chodzi o to drugie:
-zostanie przebudowane ok. 40 km sieci trakcyjnej :)
-zbudowane zostaną nowe odcinki sieci :)
-zakupionych zostanie 15 energooszczędnych trolejbusów :)

Teraz nasuwają się pytania, gdzie powstaną nowe odcinki i kiedy/jeśli rozpoczną się prace?

¬ródło: www.wpk.katowice.pl

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

shinkadamo pisze:Ostatnio się słyszało o wywaleniu Tychów z projektu transportowego na 2008-2011 o czym wspominałem kilka postów powyżej. Teraz sytuacja się obróciła i parę dni temu w Warszawie podjęto decyzję w sprawie przyznania funduszy na tramwaje i trolejbusy w regionie
Wow. No to pięknie. Dobrze trzymałem kciuki. No to teraz czas na plany i do roboty :)

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

kilof pisze:Czy wie ktoś może coś na temat planów połączenia Bierunia z Tychami linią trolejbusową?!
Ja osobiście nie słyszałem, ale raczej to chyba nie możliwe.
kilof pisze:A tak swoją drogą przydały by się także jakieś większe zabawki typu U15 i U18, bo niby jest duża częstotliwość ale niekiedy jest taki tłok że lepiej iść z buta
Może na razie aż takie zabawki nie są potrzebne w Tychach, ale z pewnością na testy mogliby wypożyczyć, ale najpierw niech jednak zmodernizują sieć ;)

shinkadamo
Posty: 40
Rejestracja: 2007-11-05, 15:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: shinkadamo »

Wracając do tematu. Jakie są najbliższe plany TLT pod względem taborowym i pod względem inwestycji w infrastrukturę ? I co z tego jest realne ?
Prawdopodobnie około 2010 rozpocznie się kapitalna modernizacja infrastruktury trolejbusowej w Tychach. Obecny sprzęt, który ma 26 lat i którego utrzymanie jest bardzo kosztowne, zostanie wymieniony zapewne na sprzęt produkcji czeskiej firmy Elektroline Inc.


Do tego dojdzie też przedłużenie sieci trakcyjnej do Osiedla Z1, gdzie parę lat temu pętlę otrzymały linie autobusowe (stało się to dlatego, że trolejbus był droższy i postanowiono przedłużyć trakcję autobusową). O nowych liniach jak na razie nic nie wiadomo, bardzo prawdopodobne, że rozbudowa obejmnie tylko Osiedle Z1.


Poza tym, zostanie także zakupionych 15 nowych trolejbusów, ale jak na razie nie wiadomo, kto będzie montował "serce" tych trajtków.
Wiemy jednak, że po wakacjach, TLT będzie testować trolejbus z asynchronicznym silnikiem polskiej produkcji - Medcom, tak więc będzie może kolejna możliwość - skorzystanie z produkcji polskiej.

Taka ciekawostka:
Nowy trolejbus ST12III #011 będzie miał głosowy system zapowiadania przystanków, więc nie ma źle.

Więcej na temat charakterystyki głosu oraz o modernizacji sieci na stronie: www.kmtychy.pl
Dokładny link do artykułu: http://www.kmtychy.pl/content/view/212/30/

Citadis

Post autor: Citadis »

Czyli jeszcze przez dwa lata trolejbusy w Tychach będą się męczyć ze starym osprzętem? Czy TLT nie stać na zakup choć jednego zjazdu bądź rozjazdu nowego typu?

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Citadis pisze:Czyli jeszcze przez dwa lata trolejbusy w Tychach będą się męczyć ze starym osprzętem? Czy TLT nie stać na zakup choć jednego zjazdu bądź rozjazdu nowego typu?
Stać czy nie stać - po co wymieniać teraz jak za dwa lata na to ( zapewne ) dostaną pieniądze :?:

Citadis

Post autor: Citadis »

No choćby po to żeby poprawić komfort jazdy? Równie dobrze np. u nas w Lublinie nie powinni nic wymieniać( nie powinno być ani jednej zwrotki, zjazdu, krzyża ani nowej prowadnicy) bo w przyszłym roku będzie kasa na moderne całej sieci i jej rozbudowę(co prawda podzielone na etapy ale jednak). Cieszy fakt że Tychy dostaną pieniądze na rozbudowę ale trochę dziwne jest to że skoro TLT teoretycznie było by stać na choć trochę nowego osprzętu to w niego nie inwestują chociażby w newralgicznych punktach.

shinkadamo
Posty: 40
Rejestracja: 2007-11-05, 15:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: shinkadamo »

W Tychach nie opłaca się wymieniać po trochu. Tyska sieć jest tak stara i tak wyeksploatowana, że należy ją całą wymienić za jednym zamachem i musi to być pewne. Po trochu się nie opłaca. Jeśli dostaną kasę na remont wszystkiego, można poczekać i zrobić wszystko, ale porządnie!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

shinkadamo pisze:Prawdopodobnie około 2010 rozpocznie się kapitalna modernizacja infrastruktury trolejbusowej w Tychach. Obecny sprzęt, który ma 26 lat i którego utrzymanie jest bardzo kosztowne, zostanie wymieniony zapewne na sprzęt produkcji czeskiej firmy Elektroline Inc.
Trochę mnie martwi tak "daleki" termin. Do 2010 może się jeszcze wiele zmienić. Oby tylko ten termin sie nie przesunął w czasie o kolejne lata :]

Citadis

Post autor: Citadis »

Ciekawe dlaczego aż tak iskrzą pałąki poruszające się po sieci. Według mnie nie jest to zjawisko normalne w takiej ilości(przynajmniej w Lublinie czegoś takiego nigdy nie zaobserwowałem na takim odcinku przejazdu). Może po prostu ktoś zapomniał wymienić wkłady grafitowe w głowicach? No bo jakoś nie widzę innego wytłumaczenia, tym bardziej że pogoda nie była taka zła.

shinkadamo
Posty: 40
Rejestracja: 2007-11-05, 15:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: shinkadamo »

Było to spowodowane bardzo niską temaperaturą powietrza, która doprowadziła do osadzenia się szronu.

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

MZK Tychy uruchamia testowo nową linię trolejbusową. Więcej szczegółów pod tym linkiem:
http://www.mzk.pl/nowa-linia-trolejbusowa-f/

Jak jest napisane w komunikacie, od pętli w Paprocanach, do osiedla Z-1 trolejbusy pojadą na spalinowych agregatach. W przyszłości ma być tam rozbudowana sieć.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: Auper »

Jakie zaś spalinowe agregaty, z baterii będą ciągnąć...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja też wyczytałem, że część niezelektryfikowanej trasy pojadą na akumulatorach. Pomysł jest ciekawy, oby tylko wypalił :)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

Auper pisze:Jakie zaś spalinowe agregaty, z baterii będą ciągnąć...
Jee... faktycznie ja zapomniałem, że one baterie mają a nie agregaty ! :mruga:

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Marcin N »

Długo sobie nasza szósta linia trolejbusowa pojeździła... ;)
http://wpk.katowice.pl/2295.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o trolejbusach”