Biletomaty paypass oraz karty - ogólnie

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
matthew77

Biletomaty paypass oraz karty - ogólnie

Post autor: matthew77 »

W ostatni weekend byłem we Wrocławiu. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie rozwiązanie jakie wprowadzono tam w tramwajach i autobusach. W każdym pojeździe jest automat do biletów. Nie to jest innowacyjne. Spodobała mi się forma obsługi. Każdy bilet można wybrać bezpośrednio z głównego panelu więc trwa to naprawdę krótko. Dodatkowo płatność jest tylko kartą paypass, co bardzo wpływa na szybkość transakcji (nie ma wydawania reszty, wrzucania monet itd.) Po prostu przykładasz katrę i wyskakuje bilet. Rozwiązanie się mega przyjęło, bo ludzie korzystają z tego masowo. Pomysł jak najbardziej do wprowadzenia w Warszawie!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie już się to wprowadza. Te najnowsze biletomaty instalowane w najnowszych autobusach są małe i obsługują tylko karty płatnicze, zdaje się, że paypass również. ;)

Natomiast problem z Warszawą jest taki, że wciąż jest sporo biletomatów gdzie można płacić gotówką. I te biletomaty pojawiają się wraz chociażby Swingami. Będzie tego całe mnóstwo i na wiele lat. A skończy się tym że co pojazd, to inny biletomat. :]

Kozy

Post autor: Kozy »

Trzeba jednak też zwrócić uwagę, że sporo osób (w tym np. ja) nie ma karty z PayPassem, więc jeśli ograniczy się płatności tylko do PayPassa, to może w niektórych przypadkach to być kaszaną.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

A ja mam pytanie odnośnie kosztów - jak wygląda rozliczenie się właściciela biletomatów za takie transakcje? Jak wiadomo u nas są bodaj najwyższe opłaty za terminale. jak to działa w przypadku takich urządzeń :?: Czy to się naprawdę opłaca? Bilety to niewielka kwota.

Tigin

Post autor: Tigin »

Najlepsze we wrocławskich biletomatach na karty jest to, że pozwalają wyczyścić kartą konto, nawet bez znajomości PINu ;)

http://samcik.blox.pl/2012/10/Horroe-we ... -u-do.html

Lepiej chyba, żeby w innych miastach na takie cuda się nie pokusili.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Ja powiem tyle, że mi te automaty bardzo się podobają. W kiosku czy automacie stacjonarnym ciężko kupić bilet (z tym to jest po prostu masakra), ale wystarczy że mam kartę i już nie muszę się obawiać, że np. nie zdążę kupić biletu i tramwaj mi ucieknie. Po prostu wsiadam i kupuję. Kartę mam zwykłą, nie zbliżeniową, więc zakup trwa chwilę ale jest okej. Do tego te automaty wg mnie działają o niebo lepiej od tych na zewnątrz, które są non stop okradane i niszczone i non stop nie działają ( w nich też można za bilet zapłacić kartą). A jeśli chodzi o brak konieczności wpisywania PINu, to akurat w tym przypadku uważam to za wygodne. Ani nie mam na koncie zbyt dużych pieniędzy, ani nie planuję zgubienia karty. Ale fakt - konto można wyczyścić... nawet samemu sobie :D Bo jeśli chodzi o mnie to z racji tego, że nigdzie stale nie dojeżdżam, to urbankarty nie ładuję, a jak jeżdżę "sporadycznie" po 3 tramwaje dziennie, to bilecik tu, bilecik tam i forsy nie ma :rotfl:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

To może być dobre, jeśli to sposób na ograniczenie ilości miejsca zajmowanego przez biletomat. Tylko że w Warszawie sprzedają tylko bilety jednoprzejazdowe, trochę to bez sensu

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Tigin pisze:Najlepsze we wrocławskich biletomatach na karty jest to, że pozwalają wyczyścić kartą konto, nawet bez znajomości PINu
Takie ryzyko, równie dobrze konto można wyczyścić w sklepie. Zresztą jak nie trzymasz kasy na koncie to buchną Ci gotówkę w portfelu, którą wydadzą jeszcze łatwiej.
Kozy pisze:Trzeba jednak też zwrócić uwagę, że sporo osób (w tym np. ja) nie ma karty z PayPassem
Masz tylko firmowe konto? W indywidualnych już chyba prawie wszystkie banki wymieniały.

[ Dodano: 24 Lis 2012 01:18 ]
Aha, ten artykuł to bzdura. Transakcje paypass są widoczne w banku dopiero dobę po albo i później, często z tego korzystam i np jak mam 3 złote na koncie to kupuję sobie kilka razy po jednym piwie :) Oczywiście później trzeba to oddać, ale wiem, że w ten sam sposób działają w karty w innych bankach niż mój. Na koncie nie ma żadnej wzmianki o tym, że została dokonana płatność, więc wszelkie limity są totalną bzdurą.

Kozy

Post autor: Kozy »

KKS pisze: Masz tylko firmowe konto? W indywidualnych już chyba prawie wszystkie banki wymieniały.


Nie, moja karta jest ważna do kwietnia przyszłego roku, a jak ją dostałem to jeszcze nie było takich cudów jak PayPass ;p

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Większość banków wymieniała takie karty przed terminem :P

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Nie wszystkie.

Awatar użytkownika
irisbus
Posty: 1944
Rejestracja: 2006-05-08, 17:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: irisbus »

Mój przed terminem żądał sobie opłaty ale EOT :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Przeniosłem i zmieniłem nazwę - tak więc Możecie sobie spokojnie dalej dyskutować. Do działu tramwajów to raczej nie pasiło ;)

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Dla mnie to co Wrocław wyczynia z tymi automatami to jest skandal - w automacie nie kupi w tramwaju, na przystanku też nie, kiosków mało, wiochmen za sterami (bo motorniczym to trudno nazwać - normalnie jak Ursusa w tramwaj przesadzony) drze twarz że nie sprzedaje, gdyby pewien starszy pan mi nie sprzedał biletu to jechałbym na gapę. Te automaty to jest porażka. Jednak Kraków ma dużo lepiej to rozwiązane.

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Zgadzam się, że te automaty to porażka, ale tylko stacjonarne. Te w autobusach/tramwajach jeszcze mnie nie zawiodły (a potrafię kupować po 2-3 bilety dziennie). Ale uważam że poza nimi powinny być normalne bilety sprzedawane we wszystkich kioskach.

Awatar użytkownika
Wojtek-MKM
Posty: 574
Rejestracja: 2010-08-06, 13:41
Lokalizacja: Kraków Czyżyny

Post autor: Wojtek-MKM »

Mi chodzi o te w pojazdach, mama próbowała paypassem to stwierdził coś że kart tego typu nie przyjmuje. Powinno być normalnie za gotówkę a nie jakieś jaja wyczyniają.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Wojtek-MKM pisze:Powinno być normalnie za gotówkę a nie jakieś jaja wyczyniają.
Też prawda. Dziś widziałem fajny biletomat w jakimś SU18, dorobić do niego paypass i byłby świetny kompromis

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”