Leasing a dzierżawa

Dyskusje na pozostałe tematy nie pasujące do innych kategorii.
faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Leasing a dzierżawa

Post autor: faja_k »

Auper pisze:Wiem co to jest leasing, pracowałem w branży poniekąd obcującej z tym tworem, i wiem że nie jest to dzierżawa...;) Ponawiam pytanie, jest gdzieś kopia umowy zawartej między MPK a bankiem...?
To czym się różni leasing od dzierżawy?

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Leasing a dzierżawa

Post autor: Auper »

Po pierwsze leasing jest objęty normami prawnymi, a dzierżawa nie, przez co bezpieczniej jest brać leasing. Leasing zawierany jest jedynie na czas z góry ustalony, w czasie tym leasingobiorca powinien spłacić przynajmniej równowartość takiego autobusu, w dzierżawie mamy wolną rękę w tej kwestii. I co najważniejsze, dzierżawa opodatkowana jest normalnym 23%, leasing operacyjny natomiast mimo, iż również jest opodatkowany tym samym vatem, lecz traktowany jest on jako podatek naliczony, czyli można go na koniec okresu rozliczeniowego odliczyć, teraz dokładnie nie pamiętam ile tego było i jak się to robiło, ale bodajże istniała też możliwość odliczenia VATu od paliwa, na którym te leasingowane wozy jeździły, przez co leasing wychodzi w rzeczywistości taniej, często sporo taniej...;)

Stąd też moje zdziwienie, dlaczego zdecydowano się akurat na dzierżawę, a nie na leasing, bo domyślam się, że i tak w umowie dzierżawy zawarta będzie klauzura o odsprzedaży przedmiotu za 1% bądź coś koło tego, ale tutaj się głównie właśnie o te podatki rozchodzi...

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Re: Leasing a dzierżawa

Post autor: faja_k »

Ok, o taką odpowiedź mi chodziło :) W Poznaniu też wzięto autobusy w taką dzierżawę, poprzednia brano w 2004 i z tego co pamiętam to nie było tam żadnej klauzuli, ale i tak te autobusy zostały wykupione przez MPK. Szkoda, że moderator wykopał post odnoszący się do przetargu do Hyde Parku, przydałoby się mniej zerojedynkowego myślenia i szerszego spojrzenia na temat.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Leasing a dzierżawa

Post autor: Przemek »

Temat został wydzielony, gdyż zapytanie dotyczy ogólnej różnicy między leasingiem a dzierżawą. Wydzieliłem go także z tego względu, żeby inni użytkownicy mogli szybko do niego dotrzeć bez potrzeby grzebania w stronie XX tematu Przetargi Y i dokształcić się w tej kwestii.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Leasing a dzierżawa

Post autor: Auper »

Ma to sens, pewnie wiele osób takowej różnicy nie dostrzega, a jeszcze więcej osób uważa leasing za taki "firmowy kredyt"...;)

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 282
Rejestracja: 2019-10-22, 21:12

Re: Leasing a dzierżawa

Post autor: vernalisadonis »

Fakt pewnie już temat dawno nie aktualny ale pozwolę sobie na niego odpowiedzieć.

Leasing i dzierżawa są to umowy, a dokładnie umowy o korzystanie z cudzych praw lub rzeczy.
Korzystanie z cudzych rzeczy lub praw oznacza, że w umowach tego typy przedmiot umowy pozostaje zawsze własnością podmiotu udostępniającemu go innemu podmiotowi, który go użytkuje, ale nie jest jego właścicielem.

Umowa dzierżawy - przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz, który może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.

Umowa leasingu - przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do użytkowania, albo używania i pobierania pożytków na czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe, co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Źródło:
Madej Bogusław, Marciniak Joanna, Wydawnictwo Akademii Transportu i Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Warszawa 2018, s. 18-19.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Luźne dyskusje”