Reforma Biletowa

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Reforma Biletowa

Post autor: wlocek369 »

Czy uważacie że w waszych miastach oferta biletowa jest wystarczająca ? ewentualnie jakie byście zrobili zmiany gdyby od was zależało (no ale bez przesady w zmianach)

- Czegoś brakuje albo jakieś bilety są zbędne ?
- Zmiany w zakresie ważności biletów przystankowych/czasowych i innych ?
- inne

Jestem ciekaw waszych opinii.

Wkrótce zamieszczę projekt moich zmian w moim mieście. jest prawie gotowy

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

U nas we Wrocławiu bilety i ich różnorodnośc jest wystarczająca, chociaż poprzednia taryfa (przed ostatnią zmianą) bardziej mi się podobała. Bilety mogły by być tylko nieco tańsze :P Jedyne czego mi na dzień dzisiejszy brakuje to biletów czasowych, godzinnych z możliwością przesiadek - takich jakie ma Gdańsk...

9507
Posty: 2905
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Takich to sie doczekamy od przyszłego roku - gdy MPK przejmie dystrybucję biletów ;)

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

W Przemyślu brakuje przede wszystkim biletów dobowych. Przydałoby się coś takiego, wtedy może byłoby mniej gapowiczów bo kupując bilet za powiedzmy 4 zł mogliby jeździć sobie dowoli.
Bilety strefowe są zbyt namieszane. Powinny być II strefy, a nie trzy jak teraz.

kilof

Post autor: kilof »

Osobiście jestem zadowolony z taryfy biletowej obowiązującej w MZK Tychy, chociaż ciekawym rozwiązaniem jest rybnicka E-Karta. Byłem kilka dni temu właśnie w Rybniku przyglądnąć się tamtejszej komunikacji i na prawdę byłem pod wrażeniem. Przy wsiadaniu kasujemy kartę, a przy wysiadaniu jeśli jeszcze raz ją przyłożymy do czytnika to oddaje nam pewną część kwoty. Tak że przez cały dzień w Rybniku wydałem niecałe 4 złote na przejazdy komunikacją miejską.

Także mam pytanie- czy w miastach w których funkcjonuje e-karta są bilety dobówki, weekendówki czy tygodniówki? Jeśli tak to na jakiej zasadzie odbywa się zakup takiego biletu poprzez 'elektroniczną portmonetkę' jak to nazywa UM Rybnik?

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

W Dębicy też jest jako tako. Ale niestety chciałbym aby emeryci którzy teraz u kierowcy kupują "zerówki" mieli jakieś karty magnetyczne czy nawet jakaś legitymację i jechali za darmo. Bo strasznie długo trawa zanim wejdą do autobusu i jeszcze poproszą kierowce o bilet.

Bartek

Post autor: Bartek »

W Dębicy to brakuje dobowych, choć w sumie jak niedawno wprowadzili pięcioprzejazdówki to życie MKM stało się łatwiejsze :)
Co do mieleckiej taryfy - u nas są bilety dzienne i dobowe, trochę to śmieszne, bo z dziennych korzysta się baardzo rzadko, a są tańsze od dobowego (ulgowe) o 50gr.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29566
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

kilof pisze:Także mam pytanie- czy w miastach w których funkcjonuje e-karta są bilety dobówki, weekendówki czy tygodniówki? Jeśli tak to na jakiej zasadzie odbywa się zakup takiego biletu poprzez 'elektroniczną portmonetkę' jak to nazywa UM Rybnik?
W Warszawie są bilety dobowe, trzy dniowe oraz tygodniowe - tyle, że na razie nie można ich kodować na Warszawskiej Karcie Miejskiej.

Jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie, to u nas w Warszawie nie ma czegoś takiego jak np. "elektroniczna portmonetka" - przynajmniej w kwestii biletów. ;)

Programujesz kartę w biletomacie. I Musisz ją przytknąć do kasownika (jeśli jest to pierwszy przejazd z tą kartą). Od tego momentu czas biegnie. Jeśli jest to bilet np. 30-dniowy, to bilet zaprogramowany na WKM-ce jest ważny przez 30 dni od momentu pierwszego przytknięcia (pierwszego przejazdu). ;)

Awatar użytkownika
Maciek007
Posty: 414
Rejestracja: 2009-01-31, 20:24
Lokalizacja: Dębica

Post autor: Maciek007 »

Oj tak w Dębicy udogodnieniem dla przyjezdych miłośników dobowe to dobry pomysł by był. Ale na codzień watpie żeby ktoś to kupował :) .

JELCZU85

Post autor: JELCZU85 »

U nas w Jeleniej Górze biletów moim zdaniem jest pod dostatkiem. Chciał bym tylko wiedzieć co się stało z biletem za sms-a???Zrobili kampanie po czym słuch się urwał i o biletach ktoś zapomniał :nuts: A co do zmian to zmienił bym cenę biletów ulgowych i normalnych bo są za drogie :) i zlikwidował bilet studencki, bo rożni się ceną od ulgowego...o zaledwie 15 gr :retard:

http://www.mzk.jgora.pl/taryfa.php?taryfa=wzory_biletow

Tutaj są wzory biletów jakie są u nas dostępne,jak ktoś chce to sobie zobaczy :) Tylko nie ma tu wzoru biletów jedno i dwudniowych bo są dostępne tylko u kierowcy :confused:
Ostatnio zmieniony 2009-09-27, 20:39 przez JELCZU85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Post autor: oolek15 »

W Jastrzębiu IMHO brakuje biletu czasowego (np. na godzinę lub pół godziny) z możliwością przesiadania się.
No i zobaczymy jak potoczą się losy 50% ulgi ustawowej. Jeżeli okaże się że ulgowy musi być 50% to będzie mały misz-masz (pewnie małe zniżenie cen ulgowych i podwyższenie cen biletów normalnych). No i ciekawe czy będzie wtedy ulgowy dobowy.
Pozostaje jeszcze kwestia e-karty. Chociaż zanim wejdzie ona w MZK Jastrzębie to minie jeszcze "trochę" czasu. IMHO w wykonaniu MZK to będzie jeden wielki cyrk.

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

Maciek007 pisze:Oj tak w Dębicy udogodnieniem dla przyjezdych miłośników dobowe to dobry pomysł by był. Ale na codzień watpie żeby ktoś to kupował :) .
Udogodnieniem, był bilet wakacyjny za 40 złotych, na wszystkie linie :)

bubel12345

Post autor: bubel12345 »

W rybniku moglbyc bilety 24h , bo czesto jezdze autobusem i duzo kasy leci czasami.I czesto e-karty dziwnie pracuja, czytnik nie widzi e-karty :nuts: A tak to dobrze, ceny nie sa wysokie ;)

wlocek369
Posty: 278
Rejestracja: 2009-05-10, 19:37
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: wlocek369 »

JELCZU85 pisze:A co do zmian to zmienił bym cenę biletów ulgowych i normalnych bo są za drogie :) i zlikwidował bilet studencki, bo rożni się ceną od ulgowego...o zaledwie 15 gr :retard:

Chyba lepiej odwrotnie. zlikwidować bilet ulgowy a zostawić studencki i zmienić nazwę go na ulgowy. A wszyscy mający ulgę płacili by ponownie 50%. Bo likwidując bilet studencki, automatycznie wprowadzasz podwyżkę biletów ulgowych. bo 15gr to wbrew pozorom spora różnica.

[ Dodano: 2009-10-02, 17:46 ]
No przyszła pora na mnie.

Zmiany miejskie
- Zlikwidować 3 strefę czasową
- 1 wydłużyć do 20 min
- Wprowadzić również karnety 12-przejazdowe.
- Zlikwidować bilet Dzienny i W jego miejsce wprowadzić Dobowy (24-godzinny) także w wersji miejsko-podmiejskiej.
- Wprowadzić również bilety na 2,3 i 7 dni (również w wersjach miejsko-podmiejskich)

Strefa podmiejska:
- Drastycznie zmniejszyć liczbę biletów jednorazowych, bo obecnie 24 bilety wprowadzają niepotrzebne zamieszanie.
- zamiast pow. biletów Wprowadzić 2 strefy podmiejskie (niektóre linie miały by tylko 1. Tańszą, pozostałe 2) co powoduje ograniczenie do 6 biletów. (Opłaty były by za odległość, a nie za "linię")
- Wprowadzić karnety na linie Podmiejskie.

A docelowo przywrócenie wszystkim uprawnionym do ulgi, ulgę 50%
Co spowodowało by dalszą redukcję liczby biletów.

Awatar użytkownika
Matlik
Posty: 612
Rejestracja: 2008-01-23, 23:02
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: Matlik »

MPK SIEDLCE sp. z. o. o.
Siedleckie MPK wycofuje ostatnie bilety z papieru
Po wprowadzeniu elektronicznych biletów okresowych, teraz przychodzi czas na podobne bilety jednorazowe. Wkładane do kasowników papierki mają zniknąć z użytku do końca czerwca.

--------------------------------------------------------------------------------
-MPK już zakończyło sprzedaż biletów papierowych dla odbiorców hurtowych. Czyli hurtownicy nie kupią już biletów w MPK. Natomiast mają je jeszcze w swoich magazynach. Bilety papierowe jednorazowe są w kioskach ruchu i są jeszcze dostępne dla pasażerów, ale jest to już końcówka. Więcej nie będzie - mówi prezes Przedsiębiorstwa, Bogdan Kozioł.

Co w takim razie mają robić osoby, które z komunikacji miejskiej korzystają tylko od czasu do czasu?

-Kierowca autobusu sprzedaje bilety z kasy fiskalnej. Osoba, która sporadycznie korzysta z przejazdu autobusem zawsze może kupić bilet u kierowcy. Zachęcam jednak mieszkańców Siedlec, aby wyrabiali sobie kartę elektroniczną, czyli tzw. elektroniczną portmonetkę, na którą mogą włożyć dowolną kwotę np. 10 zł, którą mogą wykorzystać w ciągu 7 lat. Można więc mieć kilka złotych na karcie i skasować bilet wtedy, kiedy będziemy tego potrzebowali

Takie karty można uzupełniać na razie w sześciu punktach na terenie miasta. Liczba takich miejsc będzie stopniowo rosnąć, a niezależnie od tego MPK planuje wprowadzić doładowywanie kart przez internet.
Niestety nie znam źródła :/ W każdym razie pomysł ciekawy :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Matlik pisze: Niestety nie znam źródła :/ W każdym razie pomysł ciekawy :)
Tak samo jak w Rybniku.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29566
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wykorzystam ten temat, ponieważ mowa w nim o reformie biletowej. Jest ku temu powód, bowiem czeka nas mała ciekawostka w Warszawie. Władze Warszawy chcą ... zlikwidować bilet jedorazowy, a jednocześnie wprowadzić w jego miejsce bilet 75-minutowy (cena 4.40 PLN). Oczywiście byłaby to jedna z pośród większej ilości zmian biletowy. Przypuszczalnie - jeśli ten pomysł przejdzie - ta zmiana weszła by w życie od 1-go stycznia 2014 roku lub trochę wcześniej. :cool:

ppln

Post autor: ppln »

Istnieje chociaż jedna linia miejska, która ma czas przelotu dłuższy niż te 75 minut, żeby to robiło jakąś różnicę?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Coś jest. Ale i tak ta zmiana to nic w porównaniu z planowanymi innymi zmianami taryfy na gorsze, przy czym dużo lepsze byłyby zmiany na lepsze, bo teraz jest nienajlepsza.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29566
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ppln pisze:Istnieje chociaż jedna linia miejska, która ma czas przelotu dłuższy niż te 75 minut, żeby to robiło jakąś różnicę?
Ja bym na to w ten sposób nie patrzył... teraz.

Bo teraz mamy lato i wszystko funkcjonuje normalnie. Natomiast jak przyjdzie zima, spadnie obfity śnieg i miasto stanie, to może się okazać, że autobus stanie w korku i będzie jechał 104 minuty ;)

Inna sprawa, że korzystając z biletu okresowego można się z nim przesiąść, a posiadając bilet jednorazowy - trzeba skasować drugi bilet po przesiadce. Cóż, to jest coś za coś ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”