Piktogramy w pojazdach KM

Ogólnie o transporcie w Polsce, problemy i codzienność komunikacji miejskiej
spex

Piktogramy w pojazdach KM

Post autor: spex »

Witam

Potrzebuję małej pomocy. Szukam np zdjęć piktogramów u różnych przewoźników/organizatorów. Czy ktoś orientuje się czy piktogramy powstają na podstawie jakieś ustaw?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Nie. Tj. nie powstają, a nie że się nie orientuje

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

spex pisze:Czy ktoś orientuje się czy piktogramy powstają na podstawie jakieś ustaw?
Gdyby tak było, to w każdym autobusie/tramwaju były by identyczne. ;)

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia piktogramami specjalnych miejsc w pojeździe - np. dla osoby niepełnosprawnej. A jak to zrobi? Wydaje mi się, że sposób należy już tylko do niego. We Wrocławiu siedzenia dla osób niepełnosprawnych oznaczone są zarówno za pomocą naklejek (np. Volvo 7000), jaki i wzoru tapicerki (©koda 19T).

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Skoda 16T pisze:jaki i wzoru tapicerki (©koda 19T).
Nigdy nie zwracałam uwagi na te małe obrazki... ale jak wsiadłam po raz pierwszy do 19T to mało nie padłam ze śmiechu :D
Obrazek

Poza tym nie znalazłam żadnych innych zdjęć. Ale udało mi się sfocić co miałam w domu:
Obrazek

I wydawało mi się, że albo kiedyś miałam, albo gdzieś widziałam, zdjęcie kasownika z naklejką oznaczającą go, ale nie mogę tego znaleźć...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W Warszawie są też naklejki informujące o kasowniku. Można je spotkać w autobusach i tramwajach ;)

Awatar użytkownika
K4016td
Posty: 461
Rejestracja: 2011-06-01, 18:33
Lokalizacja: Kierownik Zamieszania
Kontakt:

Post autor: K4016td »

J-31 pisze:W Warszawie są też naklejki informujące o kasowniku. Można je spotkać w autobusach i tramwajach ;)
Czyżby chodziło o ten wzór? W Radomiu też tego pełno ;) Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

K4016td pisze:Czyżby chodziło o ten wzór? W Radomiu też tego pełno ;)
Tak, były takie. Owszem, ale teraz są już inne - bardziej nowoczesne ;)

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Ja takich nigdy nie spotkałem. Jak będę w Warszawie będę się musiał dokładniej przyjżeć. :P

U nas w Szczecinie do niedawna wyszywano jeszcze do niedawna takie piktogramy: http://foto.mkm.szczecin.pl/big/2011/1305403860.jpg które nie były za bardzo przemyślane (bo miejsce dla niepełnosprawnych to nie jest). W najnowszej dostawie wygląda to już tak: http://youtu.be/cmey-eLpS7I?t=1m6s

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

U nas dają takie:

Obrazek

Czyli:
- śmieci do kosza
- trzymać się
- psy na uwięzi i w kagańcu
- nie żreć i nie pić
- nie włazić na rolkach
- nie zanieczyszczać powietrza

;)

Awatar użytkownika
K4016td
Posty: 461
Rejestracja: 2011-06-01, 18:33
Lokalizacja: Kierownik Zamieszania
Kontakt:

Post autor: K4016td »

A takie małe pytanie mam odnośnie piktogramów. Czy Solaris nakleja te dwa piktogramy fabrycznie czy też MPK-i czy MZK-i dostają komplet i mogą zrobić z nimi co chcą?

Obrazek - O te dwie niebieskie naklejki mi chodzi ;)

Awatar użytkownika
zanzar
Ekspert
Ekspert
Posty: 245
Rejestracja: 2008-01-26, 22:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: zanzar »

Raczej naklejają - Autosan nakleja od razu. Nie wiem czy tutaj nie jest jakiś przepis, że ma być oznaczenie.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Ale przecież w wielu innych miastach takich piktogramów nie ma. Więc raczęj śmiem wątpić, aby Solaris naklejał to fabrycznie. ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Nikki pisze:udało mi się sfocić co miałam w domu: [/fquote]Ale fajna ta pierwsza.[fquote="Nikki"]I wydawało mi się, że albo kiedyś miałam, albo gdzieś widziałam, zdjęcie kasownika z naklejką oznaczającą go, ale nie mogę tego znaleźć...
W jednym z pilskich 120M/3 na dachu nad kasownikiem jest nalepka o treści ,,BILETY NALE¯Y KASOWAć W KASOWNIKU" (ojej, a ja myślałem, że w autobusie
K4016td pisze:Czyżby chodzio o ten wzór? W Radomi też tego pełno
Nie domyśliłbym się co to jest, zwłaszcza że na początku nie zorientowałem się, że chodzi o te stare kasowniki z rączką
K4016td pisze: Czy Solaris nakleja te dwa piktogramy fabryczni
Raczej fabrycznie, bo każdy ma je tak samo naklejone

Michał_Mielec

Post autor: Michał_Mielec »

OPi pisze:Ale przecież w wielu innych miastach takich piktogramów nie ma. Więc raczęj śmiem wątpić, aby Solaris naklejał to fabrycznie. ;)
Piktogramy nie są żadnym widzimisię zakładów komunikacyjnych czy fabryk a obowiązującą normą zgodną z unijną dyrektywą 2001/85/EG. Zgodnie z nią, każdy autobus wyprodukowany po 2004 roku na terenie Unii, MUSI mieć oznaczenia fabryczne w formie piktogramów, mało tego norma ta określa nawet minimalną wysokość liter, cyfr i znaków na piktogramach. Dla przykładu dyrektywa zawiera zapis: Pojazdy z miejscami do ustawienia wózków inwalidzkich lub miejscami siedzącymi przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych należy oznaczyć w następujący sposób - Na zewnątrz z prawej strony pojazdu, oraz obok przednich drzwi, wewnątrz - w pobliżu miejsca do ustawienia wózka inwalidzkiego, w pobliżu miejsca siedzącego, przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej. W pierwszym przypadku piktogram powinien zawierać grafikę symbolizującą wózek inwalidzki, w drugim grafikę symbolizującą osobę niepełnosprawną. Oprócz piktogramów dyrektywa ta zawiera szereg innych norm które autobus musi spełniać m.in. wysokość stopnia od poziomu jezdni, nachylenie podłogi, dokładnie znormalizowane są miejsca na wózek inwalidzki (te tak zwane rzeźnie), rodzaj oświetlenia wnętrza pojazdu i wiele innych rzeczy.

Oczywiście mowa tu o najważniejszych piktogramach, które jak napisałem, są po prostu OBOWI¡ZKOWE. Takie natomiast symbole jak "Kasownik", "Nie wchodzić z lodami", "Nie wchodzić na rolkach", "Nie wchodzić z psami" itp. - pozostają już tylko w gestii przewoźników i ich wewnętrznych regulaminów.
Ostatnio zmieniony 2012-02-16, 23:15 przez Michał_Mielec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OPi
Posty: 2193
Rejestracja: 2008-09-20, 21:51
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: OPi »

Dobra, racja, mój błąd i niedopatrzenie. :P Faktycznie przejrzałem sporo zdjeć i wszystkiem mają te naklejki. :P

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

K4016td pisze:Czyżby chodziło o ten wzór? W Radomiu też tego pełno ;) Obrazek
We Wrocławiu tym piktogramem oznaczone są kasowniki m.in. w Mercedesach Citaro (dodany jest jedynie napis "kasownik"). Podobnie jak @ploc, dopiero niedawno zorientowałem się, co one tak naprawdę oznaczają. ;)

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

pmaster pisze:W jednym z pilskich 120M/3 na dachu nad kasownikiem jest nalepka o treści ,,BILETY NALE¯Y KASOWAć W KASOWNIKU" (ojej, a ja myślałem, że w autobusie
U nas taki tekst jest na biletach, które zakupi się w automacie, w pojeździe. :lol:
Skoda 16T pisze:We Wrocławiu tym piktogramem oznaczone są kasowniki m.in. w Mercedesach Citaro
I chyba we wszystkich tramwajach, a przynajmniej we wszystkich 105Na.

ppln

Post autor: ppln »

[fquote="Nikki"] U nas taki tekst jest na biletach, które zakupi się w automacie, w pojeździe. [/fquote]
To akurat zrozumiałe, niektóre automaty wypluwają już "skasowane" (z zapisaną godziną) bilety

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

ppln pisze:To akurat zrozumiałe, niektóre automaty wypluwają już "skasowane" (z zapisaną godziną) bilety
Tak było na początku, zaraz po tym, jak zainstalowali automaty w pojazdach. ¯e kupiony bilet był od razu skasowany, ale potem jednak to zmienili. Na bilecie jest data i godzina wydruku, ale nie oznacza to jego skasowania. Podobnie kiedyś jak się kupowało bilet jednodniowy, to na nim od razu był wydruk z datą, że w tym oto dniu jest ważny. Potem jak wprowadzili bilety 24-godzinne to niektórzy nie wiedzieli, że trzeba je skasować...

spex

Post autor: spex »

@Michał_Mielec, a ta dyrektywa została ratyfikowana? Bo z tego co widzę niektóre miasta oznaczają pojazdy według jej zapisów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje”