Strona 1 z 1

Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych

: 2019-02-24, 01:24
autor: Przemek
Z kiełbas wyborczych: podobno od kwietnia mają zacząć być przywracane połączenia autobusowe. Oczywiście brak konkretów, a czytał to sam prezez 😉

Re: Likwidacje PKS-ów w Polsce

: 2019-02-24, 13:47
autor: J-31
Przerażające, ale mamy komunizm. Pierwszy Sekretarz Partii wymyślił sobie - tzn. jego doradcy doskonale sondują media, również internet, on nawet nie wie co to jest PKS. Zatem póki co na jakiejś tam konwencji partyjnej wielce szanowny Pan Prezes coś obiecał i nakazał, aż ciekawy jestem czym to się skończy.

Cóż. Nie ma tego co komentować, czy oceniać. Trzeba czekać na konkretne działania... o ile one się wydarzą ;)

Re: Likwidacje PKS-ów w Polsce

: 2019-02-24, 13:55
autor: Przemek
Czekamy na dalszy tok wydarzeń 😉

Re: Likwidacje PKS-ów w Polsce

: 2019-02-25, 23:32
autor: serps
PIS ma przywrócić z 0,5 mld km do 1 mld km tras ciekawe jak oni to liczyli.

Re: Projekt rządowy przywracania kursów autobusów

: 2019-02-26, 12:47
autor: Przemek
http://infobus.pl/dzisiaj-rzad-pozna-sz ... 12624.html
My tworzymy system wsparcia połączeń autobusowych w naszym kraju" - podkreślił minister. -"Mówimy o tym, że stworzymy taki system, który pozwoli odbudować i odtworzyć połączenia autobusowe w całej Polsce. Ja mam nie tylko pomysł, nie tylko koncepcję, ale praktycznie rzecz biorąc gotowy projekt ustawy" - zaznaczył szef resortu infrastruktury.
Dodał, że wynika to z tego, iż rozmawiał z premierem Matuszem Morawieckim o tym problemie od wielu miesięcy, "że tę sytuację musimy zmienić, że takie działania musimy podjąć".

Adamczyk zastrzegł, że na razie nie będzie podawał publicznie szczegółów programu, bo chce, aby najpierw zapoznał się z nimi na posiedzeniu rząd. Według niego realizowany on będzie w ramach nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-01, 22:29
autor: J-31
Dorwałem właśnie dosyć ciekawy artykuł na portalu Transport Publiczny. Link zapodam na samym dole ;)

Otóż pojawiły się pierwsze końkrety, czyli...

1. Po pierwsze z obiecanej kwoty 1,5mld PLN, okazuje się, że rząd zamierza przeznaczyć kwotę - 800 mln PLN rocznie

2. Ta kwota jest po prostu zabezpieczona w budżecie i zostanie ona przeznaczona dla gmin na dofinansowanie transportu, ale pod warunkiem, iż zadeklarują one, że "co najmniej 70 proc. kursów na ich terenie, będzie miała charakter użyteczności publicznej"

3. Z tej kwoty rząd planuje dopłacać do wozokilometra ok. 60–80 gr. .... ale gmina musi sobie znaleźć przewoźnika, jak mniemam ;)

Panowie politycy uważają, że te pieniądze można by odtworzyć nierentowne połączenia autobusowe. Czyli takie, z których korzysta mało pasażerów. ;)

Ekonomista transportu i były prezes Kolei Dolnośląskich p. Piotr Rachwalski postanowił sobie to policzyć. I wyszło mu tak
„Więc liczymy – 800mln : 314 powiatów daje 2,55 mln na powiat (ok. 380 tys. zł na gminę). Z pewnością NIE STARCZY na skomunikowanie każdej wsi/sołectwa, nie starczy też z pewnością na DOBRĄ (nie wykluczającą, nie symboliczną) komunikację między gminami a siedzibami powiatów (starczy z nawiązką na skomunikowanie powiatów między sobą i z stolicami regionów)” – skomentował na facebooku ekonomista transportu i były szef Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski
Więcej szczegółów tegoż "wielkiego" planu, wg. rzeczniczki rządu p. Kopcińskiej, mamy się dowiedzieć dopiero 5 marca, po posiedzeniu rządu. ;)

Bardzo ciekawa jest jednak treść poniższego akapitu
Kopcińska przyznała, że rząd nie ma zamiaru odbudowywać PKS–ów. Przewozy mają być organizowane w formie ogólnodostępnych przetargów. Więcej szczegółów Kopcińska zapowiedziała po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Wygląda to coraz bardziej wesoło. No, ale najważniejsze jest to, że w eter - za sprawą TV, a szczególnie TVP-Pis - poszła wiadomość dla prostego, ciemnego ludu o tym jak to Prezes obiecał odbudowę PKS-ów. A prawda chyba jednak jest nieco inna, no, ale więcej dowiemy się 5 marca ;)

A poniżej link do wspomnianego artykułu
:strzałka: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 61027.html

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-20, 14:43
autor: Przemek
Kolejne informacje na temat dopłat.
http://infobus.pl/pierwsze-autobusowe-d ... 13222.html
-"Liczymy, że ustawa zakładająca przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych wejdzie w życie w drugiej połowie maja br., a już w czerwcu pierwsze samorządy zaczną podpisywać umowy na obsługę tras" - mówił we wtorek - 19 marca - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Chodzi o projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, zakładający przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych. W ubiegłym tygodniu trafił on do konsultacji publicznych.
Zgodnie z projektem dopłata dla przewoźników będzie nie wyższa niż 80 groszy do jednego wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Organizator będzie finansował część ceny usługi ze środków własnych w wysokości nie mniejszej niż 30 proc.

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-20, 21:30
autor: J-31
Śmierdzi mi to na odległość, bo kompletnie nie kumam jednej rzeczy. W połowie maja ustawa ma wejść, w czerwcu sanorządy mają podpisywać umowy, aż chciałbym zapytać jakimże to cudem, aż tu nagle w artykule znalazłem wypowiedź pana ministra
Mamy nadzieję, że niebawem Sejm przekaże instrumenty do tego, by podpisywać umowy w trybie pozaprzeatrgowym.
Moje grzeczne pytania
1. W jaki sposób będą wybierani przewoźnicy do tych zadań ?
2. Jakie muszą spełniać warunki ?
3. I kto będzie tego pilnował ? :cool:

Za mało transparentności, za dużo obietnic, czyli ....

... chodź Przemek, kupimy sobie Autosana H9 z demobilu i będziemy nim wozić nim ludzi po wsiach - za 80 gr/wozokilometr + to co uda się wyciągnąć z biletów :evil:

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-21, 01:38
autor: Przemek
Wybór z wolnej ręki, śmierdzi to przekazaniem obsługi firmie znajomego znajomego wójta, burmistrza, lub PKS-owi.

@J-31: To jest myśl! Już wyciągam z kiesy kilkanaście tysięcy i kupuję trzaskacza 😉 Za hajs z państwowego baluj.

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-31, 03:11
autor: Przemek
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski opiniuje projekt dopłat do gminnych kursów autobusów:
http://infobus.pl/gminy-o-autobusowych- ... 13516.html

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-03-31, 17:08
autor: J-31
Infobus.pl pisze:Kryterium przyznawania środków, w okresie przejściowym, według kolejności zgłoszeń powoduje, że dofinansowanie będą mogły otrzymać tylko nieliczne samorządy
To teraz już rozumiem. Panowie politycy będą decydować który samorząd dostanie takie dofinansowanie, a który - nie. Zapewne na takie dofinansowanie mogą liczyć samorządy, w których wyborcy poparli PiS. A reszta może zapomnieć ;)

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-05-07, 18:40
autor: J-31
Oto mamy kolejny krok w sprawie przywracania lokalnej komunikacji autobusowej - niegdysiejszego PKS-u. Rząd Jego Najjaśniejszego Mościa przyjął ustawę, którą dziennikarze nazwali "pekaesową". ;)

Szczegóły tutaj
:strzałka: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 61574.html

Nie ma sensu opisywać całości. Aliści jedna rzecz mnie zastanawia...
Transport-Publiczny.pl pisze:Zgodnie z projektem ustawy podział środków Funduszu w danym roku budżetowym na poszczególne województwa będzie dokonywany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad podziału środków Funduszu.
... czy ja mam krzywe oko, czy PRL nam się kłania ? Ja to widzę tak: to jest centralnie sterowana gospodarka, czyli wszelkie decyzje zapadają w ciszy gabinetu pewnego Pana Ministra w Warszawie ? Czy ja dobrze to rozumuję ? ;)

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-05-09, 11:06
autor: Przemek
http://infobus.pl/kujawsko-pomorskie-o- ... 14497.html
Stanowisko KPTS w/s powyższej ustawy.

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-05-25, 22:12
autor: Przemek
http://infobus.pl/senatorowie-bez-uwag- ... 14954.html
Senat przyjął w piątek - 24 maja - bez poprawek ustawę o przywracaniu połączeń autobusowych.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinasowanie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2019 r. wyniesie 300 mln zł, a w latach kolejnych – 800 mln zł (począwszy od 2020 r. do 2028 r.).
Dopłata w wysokości nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra ma obowiązywać do końca 2021 r. - zakłada projekt. Po tej dacie dopłata będzie ustalana w kwocie nie wyższej niż 0,80 zł do 1 wozokilometra.
Za chwilę ustawa "pekaesowa" trafi na biurko prezydenta.

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-05-26, 17:44
autor: J-31
Ciekawy jestem, czy znajdą jakichś przewoźników chętnych do realizacji usług. Poszczekamy, zobaczymy ;)

Re: Rządowy projekt przywracania kursów autobusów

: 2019-08-30, 01:08
autor: Przemek
https://wroclaw.tvp.pl/44116074/na-doln ... iale-plamy
Osiemdziesiąt dwie nowe linie autobusowe w ośmiu gminach i sześciu powiatach województwa dolnośląskiego powstaną dzięki umowom podpisanym w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2019 r. Łączna kwota dopłaty wyniesie ponad 850 tys. zł.
Najwięcej, bo 25 nowych linii autobusowych otworzy powiat bolesławiecki, który otrzyma na ten cel dofinansowanie w kwocie ponad 295 tys. zł.
Niewiele mniej, bo 24 nowe linie uruchomi powiat kłodzki, który otrzyma ponad 207 tys. na połączenia autobusowe. Umowy podpisały też powiaty: oławski, polkowicki, górowski i lwówecki oraz osiem gmin: Wiązów, Wińsko, Kostomłoty, Złotoryja, Dobroszyce, Wądroże Wielkie, Kąty Wrocławskie i Środa Śląska.
Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński podpisał umowę na cztery nowe linie autobusowe. Samorząd otrzyma ponad 37 tys. Od dwóch lat działa tam komunikacja miejska i gminna, której pojazdy rocznie pokonują ponad 400 tys. km.

Re: Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych

: 2019-11-15, 13:11
autor: Przemek
Można już składać wnioski o dofinansowania połączeń że środków FRPA na 2020 rok:
➡️ http://infobus.pl/autobusowe-frpa-2020- ... 19088.html
"13 listopada ruszył nabór wniosków o dofinansowanie przywracanie linii w 2020 r. Na przyszły rok do dyspozycji samorządów będzie 800 mln zł" - powiedział wiceminister na konferencji w środę. Nabór będzie trwał między 13 a 29 listopada, a rozpatrywanie między 2 a 13 tego miesiąca. Ogłoszenie wyników odbędzie się w dniach 16 - 20 grudnia 2019 r.