Linie kolejowe 49/36 Łomża - Śniadowo - Łapy

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Linie kolejowe 49/36 Łomża - Śniadowo - Łapy

Post autor: Przemek »

Jest możliwe, że do Łomży powrócą pociągi pasażerskie. Projekt rewitalizacji linii Łapy - Śniadowo i Śniadowo - Łomża, oraz ich elektryfikacji zgłoszone do programu Kolej Plus.

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/re ... 98158.html
Województwo podlaskie poinformowało, że zgłosiło do programu Kolej Plus rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo i linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy. Długo odkładana realizacja tej inwestycji pozwoliłaby przywrócić kolej do Łomży i uruchomić połączenia do Białegostoku.

W maju spółka PKP PLK otworzyła nabór wniosków do Programu Kolej Plus, na który rząd do 2028 roku ma przeznaczyć 6,5 mld zł. Projekty można zgłaszać jeszcze do 26 sierpnia. Jak poinformował samorząd, w ramach programu województwo podlaskie zgłosiło projekt pn. Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża–Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikacja i odbudowa infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy.
Wicemarszałek Marek Olbryś przyznał, że dostępność transportu kolejowego w regionie ze względu na niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturę jest dość słaba. Dlatego tak ważna jest rozbudowa linii kolejowych. - Rewitalizacja i elektryfikacja linii 36 i 49 pozwoli mieszkańcom subregionu łomżyńskiego na podróż do stolicy województwa z prędkością nawet 120 km/h. Podróż z Łomży do Białegostoku zajęłaby tylko około 80 minut. Rozbudowa infrastruktury kolejowej pobudzi ekonomicznie tę cześć naszego regionu i wzmocni potencjał transportowy oraz gospodarczy całego województwa podlaskiego – podkreślił wicemarszałek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”