POLREGIO (Przewozy Regionalne)

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

POLREGIO (Przewozy Regionalne)

Post autor: TLG » 2008-07-12, 15:34

http://www.pr.pkp.pl/przetargi,ogloszen ... ,3415.html
Przyznam, że jestem zaskoczony jak rzadko kiedy. Czegoś takiego - w przeddzień restrukturyzacji i usamorządowienia PR - się nie spodziewałem.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5414
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek » 2008-07-12, 17:42

dostawa (...) używanych autobusów szynowych
To już na fabrycznie nowe nabytki PKP nie stać?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 9999
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster » 2008-07-12, 18:13

Używany szynobus też dobra rzecz, i przy tym o wiele tańsza. Po co kupować drożej, skoro można taniej?

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG » 2008-07-12, 19:55

Kędzior pisze:To już na fabrycznie nowe nabytki PKP nie stać?
Przypuszczam, że do przejęcia jest jakaś seria takich jednostek (stąd rozpisanie zamówienia na części). Na razie analizuję sytuację na rynku wtórnym, ale moim zdaniem należy typować austriackie jednostki spalinowe VT5047 i 5147, które przypuszczalnie typowały do zakupu także Koleje Mazowieckie. Ale upierać się przy tym nie będę, bo na prawdę trudno powiedzieć co to ma być.
plocmaster pisze:Używany szynobus też dobra rzecz
Ponadto nieraz dużo wygodniejsze niż te, które oferuje np. PESA. Ale nie to mnie dziwi, że polskie koleje skupują takie pojazdy, a to, że kupują je właśnie Przewozy Regionalne, które niebawem zostaną rozdzielone na samorządy wojewódzkie wraz z regionalnym taborem. Co się później stanie z tymi jednostkami? Dlaczego właśnie teraz PRy zdecydowały się na taki zakup? To są ciekawe sprawy.

Lopez

Post autor: Lopez » 2008-07-13, 00:49

Decyzje ekonomiczne w PKP PR z reguły mają niewiele wspólnego z racjonalnością. ¯e wspomnę tylko o ostatniej przeróbce wnętrza 11 zakupionych ED-74, które za chwilę przejmie PKP IC... Nic więc tu nie powinno dziwić :]

marekJG

Post autor: marekJG » 2008-07-14, 22:44

Tu się nie ma co dziwić. Ten zakup już z dala pachnie decyzją polityczną. W ostatnim czasie część samorządow niechętnych przyjęciu prezentu jakim są PR zarzucała rządowi, że próbuje zrzucić na ich garby ciężar utrzymywania molocha z przestarzałym taborem etc. I teraz właśnie robi się kiełbasę, którą potem sprzeda się bardziej pokornym. Parę szynobusów może okazać się ważną kartą przetargową w niejasnych licytacjach rząd <<>> samorządy

Awatar użytkownika
stachu
Posty: 860
Rejestracja: 2007-07-18, 19:42
Lokalizacja: Gliwice ( całe woj. śląskie)

Post autor: stachu » 2008-07-15, 21:01

marekJG pisze:Tu się nie ma co dziwić. Ten zakup już z dala pachnie decyzją polityczną. W ostatnim czasie część samorządow niechętnych przyjęciu prezentu jakim są PR zarzucała rządowi, że próbuje zrzucić na ich garby ciężar utrzymywania molocha z przestarzałym taborem etc. I teraz właśnie robi się kiełbasę, którą potem sprzeda się bardziej pokornym. Parę szynobusów może okazać się ważną kartą przetargową w niejasnych licytacjach rząd <<>> samorządy
Coś w tym jest, aczkolwiek myslę, że zakup uzywek jest czysto... powiedzmy ekonomiczny.
Przynajmniej ja tak uważam.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG » 2008-07-17, 17:55

marekJG pisze:Ten zakup już z dala pachnie decyzją polityczną.
To jest niemal oczywiste i wyraźne, że aż kole w oczy. Ale mam wrażenie, że nie do końca jest tak, jak piszesz. Raczej wygląda mi to na argument, który pomoże ratować stołki panów z PR, którzy polecą w momencie usamorządowienia spółki.
Jeżeli się rozpisuje taki przetarg to znaczy, że ma się wiedzę o tym, że gdzieś jest wycofywany jakiś tabor z przznaczeniem na sprzedaż. Koledzy - miłośnicy z grypy pl.misc.kolej uważają, że chodzi o holenderskie jednostki. Niemal idealnie pasują do opisu i są wycofywane.
http://wadloper.diesel-trein.nl/teksten/fotomenu.php Niestety, język jest pogański, ale mniej więcej wiadomo o co chodzi.
EDIT:
PKP PR przerwało milczenie:
Rynek kolejowy pisze: Obrazek
Zakupy taborowe PKP PR
W związku z informacją odnośnie przetargu rozpisanego przez PKP PR na pozyskanie 21 szynobusów, zadaliśmy dodatkowe pytania rzecznikowi PKP PR : Na jakie trasy przewidziane są te pojazdy? Dlaczego rozpisano taki dość spory przetarg u progu usamorządowienia? Jakie funudusze spółka jest skłonna wyasygnować na pozyskanie tych szynobusów?

Głównym powodem ogłoszenia przetargu na dostawę 21 używanych autobusów szynowych jest dążenie PKP PR do zastąpienia kosztownych w eksploatacji lokomotyw spalinowych bardziej ekonomicznymi pojazdami. Planujemy zakup 7 spalinowych pojazdów jednoczłonowych i 14 dwuczłonowych pod kątem obsługi niezelektryfikowanych linii lokalnych.

Ogłoszenia przetargu nie należy wiązać w żaden sposób z planami usamorządowienia PKP Przewozy Regionalne, ani z koncepcją przekazania pociągów pospiesznych do PKP Intercity. Pociągi uruchamiamy 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Dlatego ogłoszenie przetargu właśnie teraz jest niczym innym, jak tylko wynikiem standardowych działań menadżerskich w przedsiębiorstwie polegających na dążeniu do racjonalizacji kosztów funkcjonowania firmy.

Szynobusy zostaną kupione z puli środków własnych PKP PR i będą własnością firmy, niezależnie od przekształceń planowanych w najbliższym czasie. Są to pojazdy przeznaczone do obsługi typowo regionalnego ruchu i nie ma planów, by przekazać je do obsługi ruchu międzywojewódzkiego.

Autobusy szynowe trafią tam, gdzie ich wykorzystanie będzie najbardziej uzasadanione. Do momentu ogłoszenia wyników przetargu nie możemy wypowiadać się publicznie w sprawie kwoty, jaką jesteśmy w stanie wyasygnować za zakup tych maszyn. Stanowiłoby to naruszenie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.

Zdecydowaliśmy się na pojazdy używane ze względu na niższą cenę, którą będziemy musieli wyasygnować w porównaniu z kosztem zakupu nowych szynobusów. W ten sposób możemy kupić więcej maszyn i przeprowadzić racjonalizację kosztów w większej skali, niż gdybyśmy to mieli uczynić kupując nowe jednostki. Jest to powszechna tendencja w przedsiębiorstwach transportowych, a pozyskane w ten sposób pojazdy przez wiele lat z powodzeniem służą pasażerom. Zresztą zebraliśmy w tym względzie pozytywne doświadczenia po zakupie kilka lat temu używanych szynobusów, które kursują obecnie w województwie zachodniopomorskim. Dlatego nie podzielamy żadnych obaw co do procedury przetargu i jego rozstrzygnięcia. Z naszego rozeznania na rynku europejskim wynika, że są zarządy kolei, które chcą sprzedać tego typu pojazdy i są w Polsce kontrahenci, którzy podjęliby się ich zakupu, dostosowania do polskich norm kolejowych oraz dostawy dla nas.(źródło: w imieniu Pawła Neya - rzecznika prasowego PKP PR, Michał Lipiński)
Pierdu pierdu

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 9999
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster » 2008-07-17, 18:39

TLG pisze:Pierdu pierdu
Mógłbyś rozwinąć temat, jeśli jest co rozwijać?

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG » 2008-07-18, 16:08

plocmaster pisze:jeśli jest co rozwijać?
Nie, nie ma.

marekJG

Post autor: marekJG » 2008-07-22, 16:01

TLG pisze:Raczej wygląda mi to na argument, który pomoże ratować stołki panów z PR, którzy polecą w momencie usamorządowienia spółki.
A wierzysz, że jakieś stołki polecą. Strategia dla PKP do 2013 pisana kilka lat temu została stworzona tylko po to, aby pod płaszczykiem restrukturyzacji grupy PKP zachować status quo. Takim samym zabiegiem jest usamorządowienie PRów, które nie jest niczym innym jak stworzeniem regionalnych monopoli kolejowych, które tym razem firmowane przez urzedy marszałkowskie bedą dławiły wszelką konkurencję. Oczywiście z zakupu szynobusów należy się cieszyć. A gdzie one pojeżdżą to pozostaje wielką zagadką.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG » 2008-07-23, 16:53

marekJG pisze:Strategia dla PKP do 2013 pisana kilka lat temu została stworzona tylko po to, aby pod płaszczykiem restrukturyzacji grupy PKP zachować status quo. Takim samym zabiegiem jest usamorządowienie PRów
Tutaj bym nie był taki pewien, bo - paradoksalnie - upolitycznienie tego może mieć pozytywny wpływ. Na miejsce twardogłowych przyjdą funkcjonariusze z nadania sejmików. Samorządy nie będą tolerować, by twardogłowi sobie siedzieli i nie robili kompletnie nic tak, jak przyzwyczaili się funkcjonować w PK PR, bo ich po prostu nie stać na ładowanie gigantycznego szmalu w straty, generowane przez PRy.

faja_k
Posty: 6026
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k » 2008-07-24, 10:00

TLG pisze:bo ich po prostu nie stać na ładowanie gigantycznego szmalu w straty, generowane przez PRy.
PR-y wyszły na prostą, zeszły rok zamknęły na plusie :P

Lopez

Post autor: Lopez » 2008-07-24, 11:34

KKS pisze:PR-y wyszły na prostą, zeszły rok zamknęły na plusie
Jaką tam prostą? Ich bilans się domyka tylko dzięki milionowym dotacjom samorządów i likwidowaniem najmniej rentownych połączeń. Na takiej zasadzie to nawet kolej na Saharze może być "rentowna" ale do pozywtynego bilenasu ekonomicznego jeszcze im daleko.

Filip7370

Post autor: Filip7370 » 2008-07-24, 14:36

No właśnie tu się nie zgodzę, bo faktycznie PKP PR były w roku 2007 rentowne.

Lopez

Post autor: Lopez » 2008-07-24, 15:19

Myślę, że nie ma sensu ciągnąć OT, ale dla mnie to tylko fikcja rentowności jeśli polega na tym, że kolej doi samorządy w całym kraju, niejednokrotnie posuwając się do granic szantażu. Słowem: bilans księgowy się zgadza, ale nic więcej. Tak więc tezę jakoby
KKS pisze:PR-y wyszły na prostą, zeszły rok zamknęły na plusie
trudno nazwać prawdziwą.

Filip7370

Post autor: Filip7370 » 2008-07-24, 17:00

Ja skończę OT, powiem tylko tyle że dziś żadna koleje regionalna nie jest rentowna bo to niemożliwe. Moim zdaniem i tak dobrze jak przy całym dofinansowaniu samorządowym PR wychodzi na swoje, bo wszędzie dofinansowuje koleje.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG » 2008-07-25, 07:49

Filip7370 pisze:dziś żadna koleje regionalna nie jest rentowna bo to niemożliwe
Oczywiście. Wszędzie na Świecie przewozy regionalne są dotowane. Jednak można planować przewozy i ograniczyć koszty działalności spółek. PKP Przewozy Regionalne tkwi jeszcze w minionym systemie.

Filip7370

Post autor: Filip7370 » 2008-07-25, 11:59

TLG pisze:PKP Przewozy Regionalne tkwi jeszcze w minionym systemie.
I tu przyznam rację, system jest zły. Koledzy także słusznie zauważyli że jakaś poprawa jest.

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Inter Regio - czyli połączenia międzywojewódzkie

Post autor: TLG » 2009-07-23, 15:22

¯eby nie budować OT w temacie o PKP IC postanowiłem ząłożyć nowy temat, gdyż jest ku temu okazja. Mianowicie ruszyła się sprawa zakupu 70 nowoczesnych pociągów przez PKP Przewozy Regionalne. Więcej w tym artykule.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”