[Metro Warszawskie] Linia M1

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 282
Rejestracja: 2019-10-22, 21:12

Re: Metro w Warszawie

Post autor: vernalisadonis »

Jest umowa na projekt stacji Plac Konstytucji i Muranów na I linii metra.
https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 63173.html

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Metro Warszawskie] Linia M1

Post autor: Przemek »

Jakieś dwa tygodnie temu byłem na krótkiej wycieczce w Warszawie (co widać po ostatnio dodanych zdjęciach w Fotogalerii Podróże (klik!,) więcej zdjęć będzie już niebawem ;)) i miałem okazję codziennie jeździć z Dworca Gdańskiego pierwszą linią metra z noclegu jaki miałem dosłownie po drugiej stronie drogi ;)

Obrazek

Zastanawia mnie jedna rzecz - czy były plany połączenia przejścia najmniej kłopotliwego dla pasażerów między stacją Centrum, a Dworcem Śródmieście i Warszawą Centralną, żeby nie trzeba było krążyć niczym "John Travolta w Pulp Fiction nasłuchujący głosu Umy Thurman"? Czy takie przejście będzie w ogóle budowane?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Metro Warszawskie] Linia M1

Post autor: J-31 »

Dobre pytanie. Owszem były i nawet są takie plany... ale tylko takie by połączyć stację metra Centrum z p.o Warszawa-Śródmieście. O bezpośrednim połączeniu stacji metra z Warszawą Centralną to raczej możemy zapomnieć - są zbyt daleko od siebie. Zresztą pomiędzy Warszawą Śródmieście a Warszawą Centralną jest jakieś połączenie i można przejść pod ziemią - ja z niego nigdy nie korzystałem ;)

Natomiast jeśli chodzi o podziemne przejście pomiędzy stacją metra Centrum a Warszawą Śródmieście - od początku jak już budowano stację metra, mówiło się o konieczności budowy takie przejścia, bo to co jest teraz - jest po prostu bez sensu ;)

No i skończyło się na ... mówieniu. A dodam, że stację metra Centrum, otwarto do użytku w dniu 26 maja 1998 roku. Mamy teraz rok 2021 - to trochę czasu się zeszło na gadaniu.

Zatem jaka jest szansa, a w zasadzie perspektywa ? Otóż za jakiś czas czeka nas całkowity remont linii średnicowej, a w związku z tym PKP PLK chce rozkopać nam praktycznie całe Śródmieście i Centrum - wzdłuż linii. PKP PLK chce odkopać linię średnicową, tam gdzie byłoby to możliwe. No i automatycznie pojawiła się szansa na budowę łącznika pieszego. Myśli o tym zarówno PKP PLK jak i władze Warszawy. Doszło nawet do spotkań:

1. Pierwsze spotkanie pomiędzy PKP PLK i miejskimi urzędnikami, w tej sprawie, miało miejsce już w marcu 2018 i zakończyło się niczym.

2. W 2019 roku PKP PLK przedstawiło koncepcję .... potem długo cisza

3. I sprawa ożyła w mediach w zeszłym roku. PKP PLK oczekiwały decyzji "miasta", ale urzędnicy miejscy twierdzą, że to bardzo mglista koncepcja

No i ostatnie wiadomości są takie, że PKP PLK już nie uzależnia swoich decyzji o opinii urzędników miasta i planuje wybudowanie łącznika - swojego łącznika - z p.o. Warszawa Śródmieście do .... tzw. patelni ("Patelnia", to jest półokrągły placyk przed wejście na stację metra)

Obawiam się, że chyba na tym się skończy, niby do remontu "średnicy" jeszcze daleko, ale jednak czas nagli i należałoby już rozmawiać. A wychodzi na to, że urzędnicy miejscy nie mają na to ochoty. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”