Autobusy produkowane na licencji Jelcza PR110D/T120

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Paparazzi

Autobusy produkowane na licencji Jelcza PR110D/T120

Post autor: Paparazzi »

Przeglądając internet natrafiłem na takie oto zdjęcie autobusu z Wysp Kanaryjskich:
http://duane2788.fotopic.net/p26039511.html
Autobus ten wyglada całkowicie jak Jelcz PR110D Lux lub jak T120. Przygladając się uważnie zdjęciu zauważyłem że logo marki na masce różni sie znacząco od loga jelcza (1. http://www.republika.pl/plockibus/plock ... CZ_120.gif 2. http://www.polskieautobusy.com.pl/image ... go_jel.gif 3. http://www.republika.pl/plockibus/plock ... CZ_mex.gif ) Mam więc pytanie:Czy te Jelcze były produkowane w innych państwach niż Polska a jeśli tak to pod jaką marką?

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Może to jakieś Renault? W końcu wszystkich obecnych Jelczy nie byłoby bez Berlieta (który został przez Renault przejęty).

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Logiem bym się nie sugerował - mały to element, zmienić można zawsze. Co do tego zdjęcia, to widać, że zarejestrowany w Hiszpanii a to dość ciekawe ;) . Wprawdze swego czasu nawet się udawało jelczańskie produkty gdzieniegdzie opchnąć ale czy akurat tam, trudno powiedzieć.
ep40 pisze:Może to jakieś Renault?
Wątpliwe. To, że 120M był wzorowany na PR100.2 nie znaczy, że inne modele również - w tym wypadku nie ten styl. Poza tym widać ewidentnie rodzime elementy np. wszelkie lampy.

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 700
Rejestracja: 2005-09-03, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrek_2274 »

Gdzieś czytałem że do Hiszpanii sprzedano kilka sztuk turystycznych Jelczy oznaczonych bodaj jako PR110DC? Miały też automatycznie drzwi z tyłu. A że Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii być może jeden z nich trafił właśnie tam ;)
Ostatnio zmieniony 2007-01-03, 10:53 przez Piotrek_2274, łącznie zmieniany 1 raz.

james206

Post autor: james206 »

u2w pisze:Logiem bym się nie sugerował - mały to element, zmienić można zawsze.
¯ebyście wiedzieli. W PKM Tychy swego czasu JELCZ M121M jeździł uwaga z logiem... fiata i napisem cinquecento :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W sumie to jest dosyć ciekawe - Jelcz na Wyspach Kanaryjskich. Ja nawet nie jestem zdziwiony. Kilka Jelczy T120 pojechało nawet do Chin. Pisaliśmy już o tym. :P

PS. Ten autobus na Wyspach Kanaryjskich, wygląda na ładnie utrzymanego ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Piotrek_2274 pisze:Gdzieś czytałem że do Hiszpanii sprzedano kilka sztuk turystycznych Jelczy oznaczonych bodaj jako PR110DC?
Autobusy te trafiły także na Kubę. Oprócz tego 2 lub 3 tego typu autobusy jeżdża w Polsce (PKS Lubin i PKS Gdańsk)
Co do produkcji: całkiem możliwe, że wyprodukowano te Jelcze za granicą, lecz musiałoby się to odbyć na licencji Jelcza.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrian_ pisze:Co do produkcji: całkiem możliwe, że wyprodukowano te Jelcze za granicą, lecz musiałoby się to odbyć na licencji Jelcza.
Hmmmm..... Jakoś nie wydaje mi się, aby ktokolwiek za granicą chciał produkować Jelcze :roll:

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

u2w pisze:Logiem bym się nie sugerował - mały to element, zmienić można zawsze. Co do tego zdjęcia, to widać, że zarejestrowany w Hiszpanii a to dość ciekawe ;) . Wprawdze swego czasu nawet się udawało jelczańskie produkty gdzieniegdzie opchnąć ale czy akurat tam, trudno powiedzieć.
ep40 pisze:Może to jakieś Renault?
Wątpliwe. To, że 120M był wzorowany na PR100.2 nie znaczy, że inne modele również - w tym wypadku nie ten styl. Poza tym widać ewidentnie rodzime elementy np. wszelkie lampy.
Właściwie to macie racje chociaż zdziwiło mnie to że na masce zostały zamaskowane wytłoczena tak samo jak na zderzaku-jakby ktoś usilnie chciał ten autobus upodobnic do zachodniej konstrukcji.

[ Dodano: 2007-01-05, 09:03 ]
J-31 pisze:W sumie to jest dosyć ciekawe - Jelcz na Wyspach Kanaryjskich. Ja nawet nie jestem zdziwiony. Kilka Jelczy T120 pojechało nawet do Chin. Pisaliśmy już o tym. :P

PS. Ten autobus na Wyspach Kanaryjskich, wygląda na ładnie utrzymanego ;)
Rzeczywiście autobus jest w bardzo dobrym stanie chociaż zdjęcie zostało zrobione w 2002 roku.Wygląda na to że firma przewozowa bardzo dba o swoje autobusy(lub autobus) i całkiem jakby ten "Jelcz" trafił bezpośrednio od producenta do urzytkownika bo wątpie żeby komuś z Wysp Kanaryjskich chciało sie kupować autobus w polsce i ciągnąć go przez całą europe.

[ Dodano: 2007-01-05, 09:22 ]
Adrian_ pisze:
Piotrek_2274 pisze:Gdzieś czytałem że do Hiszpanii sprzedano kilka sztuk turystycznych Jelczy oznaczonych bodaj jako PR110DC?
Autobusy te trafiły także na Kubę. Oprócz tego 2 lub 3 tego typu autobusy jeżdża w Polsce (PKS Lubin i PKS Gdańsk)
Co do produkcji: całkiem możliwe, że wyprodukowano te Jelcze za granicą, lecz musiałoby się to odbyć na licencji Jelcza.
Co do Kuby to trafiły tam też Jelcze 120M: http://transport.kuban.info/otdel-kadrov/010211.jpg
A właśnie przed chwilą znalazłem w końcu artykuł o Jelczach z Hiszpani.
Oto ten artykuł: http://infobus.com.pl/text.php?id=5236 a wspomniane wcześ niej logo to to: http://www.bluebirdpgh.com/Images/cummins_logo.jpg tylko że z poziomym napisem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Paparazzi pisze:Co do Kuby to trafiły tam też Jelcze 120M
Czy to zdjęcie to na pewno jest autobus dla Kuby ?

Nie chciałbym czegokolwiek podważać, ale po pierwsze on "za dobrze" wygląda jak na Kubę, a po drugie podpis jest po rosyjsku :roll:

Dziwny

Post autor: Dziwny »

W podpisie widnieje Sankt Petersburg, a on ZTCW nie znajduje się na Kubie. ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dziwny pisze:W podpisie widnieje Sankt Petersburg, a on ZTCW nie znajduje się na Kubie
To chyba ten drugi tekst poniżej. Ja właśnie miałem problemy z jego odczytaniem :/

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Jeszcze apropo Jelcza należy wspomnieć, że Węgierski przewoźnik zakupił 3 szt. Jelcza M120/4 CNG. Jak widać produkty Jelcza za granicą w ogóle się nie sprzedają, ale to chyba nawet dobrze znając jakość ich produktów :D Głównymi póki co klientami Jelcza są Polscy przewoźnicy, czas pokaże czy Jelcz stanie się taki sławny jak Solaris i zacznie produkować też autobusy dla za granicznych przewoźników ;)
james206 pisze:¯ebyście wiedzieli. W PKM Tychy swego czasu JELCZ M121M jeździł uwaga z logiem... fiata i napisem cinquecento :D
A jaki numer taborowy ? w sumie nie wiedziałem, że w owym czasie Jelcz współpracował z fiatem :rotfl:
Ostatnio zmieniony 2007-01-06, 01:49 przez Shadow238, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

MKM Shadow pisze:Głównymi póki co klientami Jelcza są Polscy przewoźnicy, czas pokaże czy Jelcz stanie się taki sławny jak Solaris i zacznie produkować też autobusy dla za granicznych przewoźników
Jelcz produkuje już autobusy dla zagranicznych przewoźników. Wśród turystyków warto też nadmienić, iż Jelcze T120 trafiły także do Chin (niestety są jednak w stanie agonalnym), zaś PR110D trafiły również na Ukrainę. Jeździ tam również jeden z egzemplarzy produkowanego w latach 1983-1984 Jelcza PR110IL :!: . Autobus ten jeździ w firmie Autotransport z Iwano-Frankowska, lecz niestety jest już po nieco głębszej modernizacji.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Adrian_ pisze:Jelcz produkuje już autobusy dla zagranicznych przewoźników.
To chyba turystyki, bo autobusów KM sprzedaje bardzo mało :)

james206

Post autor: james206 »

MKM Shadow pisze:A jaki numer taborowy ? w sumie nie wiedziałem, że w owym czasie Jelcz współpracował z fiatem :rotfl:
#136. No jasne, PKM ma parę km do ich fabryki to se przerobili busa... Proponuję oznaczenie FIAT M121M :rotfl:

A tak na serio - słyszeliście Panowie o planach nowych podbojów zachodu przez PA. Już ponoć Autosan z Jelczem pracują nad wspólnym modelem. Poza tym jakiś czas temu w swojej prezentacji komputerowej Jelcz zaproponował Libero i Vecto z "lewymi" drzwiami :retard:

Proponuję zrobić piętrusy dla Królowej na podstawie projektu kolegi NEO_DABa :smile2:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

james206 pisze:Poza tym jakiś czas temu w swojej prezentacji komputerowej Jelcz zaproponował Libero i Vecto z "lewymi" drzwiami :retard:
Ja słyszałem o lewostronnym gniocie z silnikiem Cumminsa, miało to mieć oznaczenie M121C RHD.
IMHO to ten cały podbój imperium brytyjskiego im nie wyjdzie.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

james206 pisze:A tak na serio - słyszeliście Panowie o planach nowych podbojów zachodu przez PA. Już ponoć Autosan z Jelczem pracują nad wspólnym modelem.
Jeśli Jelcz razem z Autosanem wyprodukują wspólny model autobusu i jeśli owy autobus będzie dobrze wykonany to PA mają szansę na sukces :devil:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

MKM Shadow pisze:Jeśli Jelcz razem z Autosanem wyprodukują wspólny model autobusu i jeśli owy autobus będzie dobrze wykonany to PA mają szansę na sukces
Były już kiedyś próby opracowania takiego autobusu, ale nic z tego nie wyszło. Jeśli chodzi o autobusy turystyczne dobrym posunięciem byłoby przekazanie projektów Jelcza T120 Autosanowi. Jak wiadomo Jelcze T120 były swego czasu popularne, ale gdyby wykorzystać do ich budowy komponenty obydwu producentów miałoby to szansę na odniesienie sukcesu, bo jak na razie jedynie Jelcz odbiera projekty Autosanowi, który i tak nie poddaje się i nadal tworzy pseudo-miejskie autobusy.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

james206 pisze:A tak na serio - słyszeliście Panowie o planach nowych podbojów zachodu przez PA
Tak, ale to głównie produkty Autosana zaczynają zdobywać zagranicznych klientów. Szczególnie w Wielkiej Brytanii. No, ale to już off-topic :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”