120M z PKS Grodzisk Mazowiecki

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Wiśnia

120M z PKS Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wiśnia »

Jak się jeździ tym nowym 120M z Grodziska? Ja nim nie jechałem, ale z zewnątrz jest niebrzydki, jedynie linia okien psuje estetykę nadwozia. Wnętrze - no comments.

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Duży brat Salusa :D Choć juz nie koniecznie tak ładny jak stylistyka salusa gdzie to wszytsko gra , a tu nie zabrdzo. A co do jazdy nie wypowiadam się nie jechałem.

Hannibal

Post autor: Hannibal »

Niestety nic nie slyszalem o nim . Jakby ktos mogl zamiescic zdjecie :) Bede wdzieczny :P

Wiśnia

Post autor: Wiśnia »

Podam ze swojej stronki :P
http://volvob10ma.tripod.com/Jelcz/120M.htm (na górze po lewej)

Maciek

Post autor: Maciek »

Coz... takim jednym cudem kiedyś jechałem. Jedzie się tak, jak zwykłym 120MM/1 z Sosnowca.

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

No bo to jest zwykły Jelcz 120M tylko przednią i tylną ściane ma z Salusa.

Maciek

Post autor: Maciek »

Wiem, ale ktoś się zapytał jak sie nim jedzie, i odpowiedziałem ;)

Piotr Gołębiowski

Post autor: Piotr Gołębiowski »

Jelcz Supero nie jest super, ale na poziomie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 120M z PKS Grodzisk Mazowiecki

Post autor: J-31 »

Wiśnia pisze:Jak się jeździ tym nowym 120M z Grodziska? Ja nim nie jechałem, ale z zewnątrz jest niebrzydki, jedynie linia okien psuje estetykę nadwozia. Wnętrze - no comments.
Witam serdecznie wszystkich użytkowników. W pierwszym moim poście na tym forum chciałbym podzielić się moimi wrażeniami z jazdy najnowszymi Jelczami 120M "Supero" PPKS Godzisk Mazowiecki.

Jak zapewne wielu z Was wie, ten (znany już warszawiakom od ok. 10 lat) przewoźnik wprowadził w sumie 33 szt. takich autobusów w kwietniu br. Poprzednio użytkowali nieco starszą wersję M120 "Supero" z 2000 roku

Wrażenia.
W zasadzie niewiele się zmieniło w tych autobusach.
Oczywiście to co widać gołym okiem (zdjęcia już widzieliście) - to nowa ściana przednia i tylna (a'la Salus) - po za tym diodowe wyświetlacze - ale tylko z przodu i z tyłu, natomiast z boku rama metalowa do tablicy tekturowej.
W środku zmieniły się jedynie fotele oraz obudowa kiosku kierowcy - jest teraz jednolita, w jednolitym kolorze, dodano w niej pionową poręcz - i to uważam za dobry pomysł.

Fotele - ustawienie po staremu, natomiast same fotele są całkowicie obite z, chyba, gąbką - generalnie są dużo przyjemniejsze i wygodniejsze od poprzednich plastikowych a znanych przede wszystkim m.in. z Jelczy M121/181...
Koloryt obić foteli jest "średni", tzn. w podobnym tonie jak kolor obudowy kiosku kierowcy. Wygląda to trochę smutno, ale jak napisałem wyżej przynajmniej jest miękko.

Silniki - po staremu andrychowskie, z manualną skrzynią biegów. Dobre ustawienie skrzyni biegów + świetne umiejętności wielu kierowców powodują niesamowite wrażenia z jazdy. Ten autobus, mam wrażenie, ma duszę - jeżdża bardzo "dostojnie" - chociaż nie wiem, czy jest to właściwe określenie. Jeśli kierowca wyczuje "Go", to nie ma szaprnieć przy ruszaniu - i to jest to co mi się bardzo podoba...

Jeden z autobusów - dokładnie A-533 - jest wyposażony w silnik Iveco. Jest on nieco cichszy, ale i silniejszy.

A tak poza tym dalej w nich pachnie spalinami. Natomiast jeszcze nie trzeszczą - są zbyt świeże.
Tutaj muszę dodać, że ich poprzedniki, obecnie sprzedane m.in. do Wałbrzycha, przejeździły bardzo wiele kilometrów - pracowały w W-wie w latach 2000-2004 i mimo to wciąż wyglądały świetnie, prawie jak nowe.

PS. MPK Kraków zamówił właśnie 10 szt. Jelczy M181 MB, będą one miały już nową ścianę przednią i tylną... ;)

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie - J-31 :)

Wiśnia

Re: 120M z PKS Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Wiśnia »

J-31 pisze:Silniki - po staremu andrychowskie...
120M/3 ma silnik Mielec.
On ma deskę VDO, czy normalną?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W każdym bądź razie jest to polski silnik podobny do tego jakie miały poprzednie autobusy...

Deskę ma normalną, w zasadzie się też nie zmieniła

Piotr Gołębiowski

Re: 120M z PKS Grodzisk Mazowiecki

Post autor: Piotr Gołębiowski »

J-31 1 pisze:Witam serdecznie wszystkich użytkowników. W pierwszym moim poście na tym forum chciałbym podzielić się moimi wrażeniami z jazdy najnowszymi Jelczami 120M "Supero" PPKS Godzisk Mazowiecki.
Od 2000 roku to już sie nazywa PKS Grodzisk Mazowiecki Sp. z o.o.


J-31 2 pisze:Fotele - ustawienie po staremu, natomiast same fotele są całkowicie obite z, chyba, gąbką - generalnie są dużo przyjemniejsze i wygodniejsze od poprzednich plastikowych a znanych przede wszystkim m.in. z Jelczy M121/181...
Koloryt obić foteli jest "średni", tzn. w podobnym tonie jak kolor obudowy kiosku kierowcy. Wygląda to trochę smutno, ale jak napisałem wyżej przynajmniej jest miękko.
Proszę tu z Gniotami nie porównywać !!!!

J-31 3 pisze:A tak poza tym dalej w nich pachnie spalinami. Natomiast jeszcze nie trzeszczą - są zbyt świeże.
Tutaj muszę dodać, że ich poprzedniki, obecnie sprzedane m.in. do Wałbrzycha, przejeździły bardzo wiele kilometrów - pracowały w W-wie w latach 2000-2004 i mimo to wciąż wyglądały świetnie, prawie jak nowe.
Ja nie wyczuwam.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Od 2000 roku to już sie nazywa PKS Grodzisk Mazowiecki Sp. z o.o.
Ok. Dzięki za info, dla mnie zawsze to będzie PPKS - ale, zgoda, oczywiście trzymajmy się szczegółów - PKS Grodzisk Mazowiecki Sp. z o.o.
Proszę tu z Gniotami nie porównywać !!!!
Przepraszam, ale dlaczego "nie". Przecież M121M to tak naprawdę niskopodłogowa wersja pochodna od PR110 - a 120M jest unowocześnioną wersją PR 110.
Oba autobusy (M121M i 120M), miały podobne ściany przednie. Co więcej ZS Jelcz nadal chce produkować "gnioty" z nowymi ścianiami przednią i tylną.
A już na pewno fotele w niektórych pojazdach są takie same - tego samego typu, tyle że w poprzednich 120M były koloru czerwonego, a w obecnych M121M (MZA) są koloru szarego + już trochę bardziej zniszczone. :)

Ja nie wyczuwam.
Czego nie wyczuwasz :?:

Piotr Gołębiowski

Post autor: Piotr Gołębiowski »

J-31 pisze:Czego nie wyczuwasz :?:
Spalin w grodziowym.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Póki jest ciepło, jest ok.
Ale poczekaj, jak zaczną grzać w czasie zimy :)

Same autobusy są oczywiście ok i mnie też się podobają, szczególnie ta ściana przednia :)

Piotr Gołębiowski

Post autor: Piotr Gołębiowski »

J-31 pisze:Póki jest ciepło, jest ok.
Ale poczekaj, jak zaczną grzać w czasie zimy :)

Same autobusy są oczywiście ok i mnie też się podobają, szczególnie ta ściana przednia :)
Tylko szkoda, że w połowie wyswiatlacze juz są do d***

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tylko szkoda, że w połowie wyswiatlacze juz są do d***
Sorry nie bardzo rozumiem, ja je widzę na codzień - obsługują linię 310, i obok mnie przejeżdżają co kilkanaście minut - nie zauważyłem niczego złego. Może tylko krój czcionki, ale tak ogólnie wyświetlacze u nich raczej działają :)

Piotr Gołębiowski

Post autor: Piotr Gołębiowski »

J-31 pisze:
Tylko szkoda, że w połowie wyswiatlacze juz są do d***
Sorry nie bardzo rozumiem, ja je widzę na codzień - obsługują linię 310, i obok mnie przejeżdżają co kilkanaście minut - nie zauważyłem niczego złego. Może tylko krój czcionki, ale tak ogólnie wyświetlacze u nich raczej działają :)
W niektórych już pozapalane są całe rzędy diod. A poza tym nie stosuja sie do wyznaczonych objazdów.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W niektórych już pozapalnae są całe rzędy diod.
Aż z ciekawości musze przyjrzeć. Ja tego nie widziałem. A pamiętasz, który to autobus ?
A poza tym nie stosuja sie do wyznaczonych objazdów.
Tak, zdarza im się, ale to nie jest wina wyświetlacza, tylko kierowcy, który prawdopodobnie nie chce, bądź nie potrafi odpowiednio zaprogramować komputera :lol:

Piotr Gołębiowski

Post autor: Piotr Gołębiowski »

J-31 pisze:
w niektórych już pozapalnae są całe rzędy diod.
Aż z ciekawości musze przyjrzeć. Ja tego nie widziałem. A pamiętasz, który to autobus ?
A poza tym nie stosuja sie do wyznaczonych objazdów.
Tak, zdarza im się, ale to nie jest wina wyświetlacza, tylko kierowcy, który prawdopodobnie nie chce, bądź nie potrafi odpowiednio zaprogramować komputera :lol:
Niestety nie pamietam, który to bus. 31.10 701 miał jeździc na Chomiczówke, a jeździł dalej na Powązki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”