Tedom 123G, testowy gazowiec z Czech

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
Adrian_

Tedom 123G, czyli testy kolejnego gazowca w sieci ZKM Gdynia

Post autor: Adrian_ »

Dziś na ulicach Trójmiasta (konkretnie Gdyni) pojawił się kolejny pojazd testowy. Tym razem nie był to trolejbus, a autobus o nazwie Tedom Kronos 123G należący do CSAD Liberec. Autobus ten przyjechał do Gdyni najprawdopodobniej na testy związane zapewne z przetargiem dotyczącym zakupu 5-ciu autobusów CNG dla sieci ZKM Gdynia. Autobus ten otrzymał nr. taborowy 2000 i już dziś obsługiwał pierwszą linię. Była nią linia 133. Tutaj jest jego zdjęcie z pierwszego dnia testów w Gdyni: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-122372.html
Jest to autobus produkowany fabrykę w Czechach (konkretnie w Jabłońcu), lecz na włoskiej licencji. Posiada silnik o nazwie Tedom spełniający normy spalania Euro4. A tak ten autobus wygląda od środka: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-117288.html :).

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Są równiez inne zdjęcia autobusu Tedom Kronos 123G:
:strzałka: Fotka 1
:strzałka: Fotka 2
:strzałka: Fotka 3
:strzałka: Fotka 4
oraz opis (*.pdf).

Bartek

Post autor: Bartek »

Tedom, Euro 4, tak jak nasza 120stka. Jeśli ma automata ZF to piękne dźwięki wydaje :)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

pr110 pisze:Tedom, Euro 4, tak jak nasza 120stka. Jeśli ma automata ZF to piękne dźwięki wydaje
Z tą różnicą, że ten autobus jest fabrycznie nowy, a nie przerabiany w Solcu Kujawskim i powstał za granicą :). A tak BTW mógłbyś w końcu dodać na km-forum relację dźwiękową silnika Tedom w Waszej 120-stce, bo z pewnością nie jeden forumowicz jest ciekawy odgłosu tego silnika :).

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Niezły autobus. Ciekawy jestem jaka jest jakość wykonania tego busa. Wygląda świetnie :roll:

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

Sądząc po zdjęciu z Gdyni ten autobus podobny, jest do neoplana chodzi mi o bok autobusu.

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

J-31 pisze:Niezły autobus. Ciekawy jestem jaka jest jakość wykonania tego busa.
Podobno nie ma nawet osłony kabiny kierowcy :P. Tak samo chyba zapomnieli o barierce między częścią pasażerską a przednią szybą.
Siedzenia ma wygodne, ale wykończenie słabe :/...

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

Autobus fajny, czeską trwałością też może się pochwalić. Ogólnie może zdobyć popularność. Jak nie jako gazowiec to może jako zwykły autobus na ropę. ;)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

muszyx pisze:czeską trwałością
Czeska trwałość? Coś jak francuska waleczność, albo rosyjskie zamiłowanie do trzeźwości :D
muszyx pisze:Ogólnie może zdobyć popularność.
Polemizowałbym…

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

plocmaster pisze:muszyx napisał/a:
czeską trwałością
Czeska trwałość?
Czy pojazdy Skody są złe? Nawet jak nie bardzo to jednak taka sobie 14Tr jest lepszy od elektrycznego jelczozłoma.
Ale nadal jeżdżące lokomotywy EP05 są tego dowodem że Skody są dobre.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

ep40 pisze:Czy pojazdy Skody są złe?
Bardzo dobre, zwłaszcza tylnonapędowe 105/120/130tki z lat 80., że nie wspomnę o Favoritce :D
ep40 pisze:Nawet jak nie bardzo to jednak taka sobie 14Tr jest lepszy od elektrycznego jelczozłoma.
A tu musiałby się wypowiedzieć ktoś lepszy od nas…

mil

Post autor: mil »

jak na mnie ten pojazd jest super. Ostatnio widziałem go na 187 i takie oczy: :wow: . Nie jechałem nim ale od razu mnie się spodobał. Fajnie by było gdyby jeździły takie w Gdyni na stałe, albo lepiej w Sopocie :D . Ale czy PKM Nie chciał kupic przegubowców na gaz???

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

plocmaster pisze:Nawet jak nie bardzo to jednak taka sobie 14Tr jest lepszy od elektrycznego jelczozłoma.
Oj, nie zgodzę sie z Twoją opinią. Widać to np. na Ukrainie, gdzie większość 14Tr jeździ pordzewiała i nie wydaje mi się, aby tamtejsze Skody różniły się czymś specjalnym od Jelczy ;).
mil pisze: Ale czy PKM Nie chciał kupic przegubowców na gaz???
Dokładnie rzecz biorąc ZKM Gdynia rozpisał przetarg na 5 gazowców, ale prawdę powiedziawszy Tedom Kronos ma w nim marne szanse (choć nigdy nic nie wiadomo) :).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Adrian_ pisze:Widać to np. na Ukrainie, gdzie większość 14Tr jeździ pordzewiała
Uwierz mi, 120-tki byłyby jeszcze bardziej pordzewiałe. ;-)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

:mruga:
plocmaster pisze:Bardzo dobre, zwłaszcza tylnonapędowe 105/120/130tki z lat 80., że nie wspomnę o Favoritce :D
ep40 pisze:Czy pojazdy Skody są złe? Nawet jak nie bardzo to jednak taka sobie 14Tr jest lepszy od elektrycznego jelczozłoma.
Ale nadal jeżdżące lokomotywy EP05 są tego dowodem że Skody są dobre.
plocmaster pisze:Uwierz mi, 120-tki byłyby jeszcze bardziej pordzewiałe ;)
:spam:

Wracamy do tematu - Tedom 123G :D

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

8 grudnia Tedom zakończył jazdy testowe w PKM Gdynia.
Niestety nie miałem okazji nim jechać (rower jest bliżej, niż przystanek :P), ale jak słuchałem relacji kolegów to nie jest, aż tak źle.
Uważam, że PKM mógł by się pokusić o kupno paru takich pojazdów :chytry:.

Awatar użytkownika
ep40
Posty: 1549
Rejestracja: 2006-05-14, 01:02
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ep40 »

Jechałem nim w ostatnim dniu i bez obaw można go porównać do Solarisa choć przy zakupie mimo podobnej jakości, wybrałbym jednak sprawdzonego Solarisa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Nie tworzę nowego tematu skorzystam z tego.... A to z powodu tej informacji :mruga:
Przegubowiec pisze: 12-04-2007 • Do Mobilisa przyjechały na dwutygodniowe testy dwa autobusy czeskiej marki Tedom Kronos 123G (gazowy) i 123D (diesel). Pierwszy z nich będzie jeździł na linii do Janek. Drugi będzie obsługiwał Express Piaseczno. Gazowiec jest egzemplarzem demonstracyjnym firmy Tedom, natomiast diesel na codzień jeździ w CSAD Liberec.
Zaczyna się robić ciekawie. Jeśli byłaby taka okazja to postam się zapolować na któryś z tych pojazdów :razz:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Oj to już dawno wiedziałem, bo są ich zdjęcia na TWB ;)

BTW- trochę mnie zdziwiło, że chcą naraz 2 Tedomy testować z różnymi zespołami napędu ?

PS. To Mobilis eksploatuje jakieś autobusy zasilane CNG, że sobie wzięli tego Tedoma CNG na testy ???

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 777
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Post autor: Dominik »

Mobilis nie eksplatuje wozów, zaslilanych CNG.Widocznie ta firma, rozważa w przyszłości eksplatować wozy zasilane CNG.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”