VDL Bus&Coach

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
marekJG

Post autor: marekJG »

Tak odświeżając temat na Transexpo nie wystawiono Citei. To już chyba koniec planów tego koncernu w segmencie autobusów miejskich w Polsce. Poddali się bez walki.

maly_miki

Post autor: maly_miki »

To już chyba koniec planów tego koncernu w segmencie autobusów miejskich w Polsce.
No to chyba zbyt pochopne stwierdzenie. MAN-a też nie było - też się poddali?

faja_k
Posty: 6027
Rejestracja: 2007-01-08, 21:57
Lokalizacja: Nie jest kolorowo.

Post autor: faja_k »

Ale MAN-a wszyscy znają, a o tym, że VDL produkuje autobusy miejskie prawdopodobnie wiedzą w niewielu przedsiębiorstwach.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

O testach VDL w Warszawie też zrobiło się jakoś dziwnie cicho ;)

marekJG

Post autor: marekJG »

Tak dzisiaj czytając Infobusa dowiedziałem się, że na stoisku VDL podczas Transexpo na stolikach leżały foldery Citei oraz Ambasadora, więc jednak promocja po holendersku się odbywa. Nie wiem tylko czy jest to podejście typu- sprzedajemy autokary w Polsce a przy okazji rzucimy jakiś prospekt, może ktoś miejskiego tutaj kupi czy raczej VDL szykuje jakąś poważniejszą kampanię tego pojazdu w naszym kraju. Wiadomo już może co z testami Citei w stolicy ?

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

marekJG pisze:Wiadomo już może co z testami Citei w stolicy ?
Nic. Myślę, że to wyglądało tak, że po prostu było jakieś pytanie ze strony VDL czy MZA zechciałoby przetestować Citeę i na tym się skończyło. Podchwycił to rzecznik prasowy MZA, który w ramach jednej z częstych ostatnio konferencji wysypał się przed mediami. Wydaje mi się, że to VDL powinien się starać o te testy i tournée po największych polskich przedsiębiorstwach.

marekJG

Post autor: marekJG »

Wiem, że robię się już upierdliwy, ale VDL zaprezentował na Busworld 15M wersję Citei. Ciekawe czy ktoś zaopatrzy się w tego rodzaju pojazdy, tym bardziej, że zachwyt nad tego typu konstrukcjami minął
http://touringcarteam-marcel.fotopic.net/p61591012.html
http://touringcarteam-marcel.fotopic.net/p61591011.html nawet w segmencie międzymiastowym.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

marekJG pisze:Wiem, że robię się już upierdliwy, ale VDL zaprezentował na Busworld 15M wersję Citei. Ciekawe czy ktoś zaopatrzy się w tego rodzaju pojazdy, tym bardziej, że zachwyt nad tego typu konstrukcjami minął
Czy ja wiem, czy minął. Po prostu pojazd 15-metrowy, dla przewoźników na zachodzie jest tylko dodatkową możliwością zamówienia sobie dopasowanego taboru, do konkrentych potrzeb. I ci, którzy mają taką potrzebę kupują takie autobusy.

Natomiast w Polsce był taki zachwyt, ale polegał on na tym, że przewoźnicy chcieli takimi autobusami zastąpić pojazdy dwu członowe (czytaj Ikarusy 280). I okazało się, że to zły pomysł. Toteż zachwyt - przynajmniej u nas - minął ;)

W wracając do tematu. Miło sobie popatrzeć na tą Citeę. Bardzo ładny autobus... niestety nie zobaczymy jej w Polsce :)

nolem

Post autor: nolem »

marekJG pisze:Wiem, że robię się już upierdliwy, ale VDL zaprezentował na Busworld 15M wersję Citei. Ciekawe czy ktoś zaopatrzy się w tego rodzaju pojazdy, tym bardziej, że zachwyt nad tego typu konstrukcjami minął
http://touringcarteam-marcel.fotopic.net/p61591012.html
http://touringcarteam-marcel.fotopic.net/p61591011.html nawet w segmencie międzymiastowym.
Osobiście nie widzę niczego upierdliwego w "wyławianiu" oraz prezentowaniu nowości z Busworld. Wręcz przeciwnie, dobrze jest gdy można zapoznać się z nowościami w odpowiednich działach. Jednak byłoby miło gdybyś nie wprowadzał w błąd osób czytających Twoje posty. Citea CLE 137 to autobus o długości 13,7. metra, a nie 15. metrów. VDL oferuje model CLE w czterech wariantach długości 12, 12,9 oraz 13,7 i 14,5. Pierwsze dwa warianty są dwuosiowe, zaś kolejne już trzyosiowe.
Jako uzupełnienie dodam, że klient ma do wyboru silniki DAF o mocy 255, 310 lub 360 KM (dwa pierwsze warianty długości, zaś modele 137 i 145 są oferowane bez słabszego 255-konnego silnika). Producent jako standard proponuje czterobiegową automatyczną skrzynię Voith, jednak w opcji są sześciobiegowe skrzynie ZF. Niezależnie od długości w ofercie są trzy układy drzwi: 1-2-0, 2-2-0 oraz 2-2-1.

9507
Posty: 2906
Rejestracja: 2008-10-03, 18:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 9507 »

Popyt na pojazdy 15m jest choćby na północy Europy.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

Natomiast w Polsce był taki zachwyt, ale polegał on na tym, że przewoźnicy chcieli takimi autobusami zastąpić pojazdy dwu członowe (czytaj Ikarusy 280). I okazało się, że to zły pomysł. Toteż zachwyt - przynajmniej u nas - minął
A o Sosnowieckich unijnych i kolejnych 6ciu sztywniakach zapomniałeś ? ;)

Poza tym w GOPie takie konstrukcje są popularne niestety brane przez KZK GOP jako tabor C.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Shadow238 pisze:A o Sosnowieckich unijnych i kolejnych 6ciu sztywniakach zapomniałeś ? ;)
Nie zapomniałem, ale 6 sztuk to nie jest jakaś wielka ilość :mruga:

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

J-31 pisze:
Shadow238 pisze:A o Sosnowieckich unijnych i kolejnych 6ciu sztywniakach zapomniałeś ? ;)
Nie zapomniałem, ale 6 sztuk to nie jest jakaś wielka ilość :mruga:
No ok, a te 30 za które zapłaciła unia ?

Poza tym na razie nic nie wskazuję (nawet hybryda), że w przyszłości zakupią jakieś przeguby...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Shadow238 pisze:No ok, a te 30 za które zapłaciła unia ?
Ok. 36 sztuk - MZA Warszawa w 2001 roku kupiła 165 sztuk i od tego czasu już ani jednego :mruga:

A swoją drogą, to taka 13 metrowa Citea, to mógłby być całkiem fajny autobus, w naszych warunkach :)

marekJG

Post autor: marekJG »

No w końcu przedstawiciel VDLa wypowiedział się odnośnie oferowania miejskich pojazdów w Polsce. W skrócie mają takie plany ale jest kilka przeszkód:
- niekorzystny kurs euro nie pozwalający na ostrą konkurencję cenową na naszym rynku
- ogólnie niekorzystna sytuacja na krajowym rynku nie popychająca VDL do aktywniejszej działalności
- brak rozbudowanej sieci sprzedaży na naszym rynku, która do tego jest nastawiona na sprzedaż autokarów.

Szkoda, bo ten autobus jakoś bardzo się mi podoba. Więcej o planach VDLa
http://www.infobus.pl/text.php?from=main&id=27909

Lopez

Post autor: Lopez »

Powody są racjonalne. Zobaczymy, czy coś się zmini, kiedy minie kryzys w Polsce i wejdziemy do mechanizmu ERM2.

Awatar użytkownika
Skoda 16T
Posty: 1136
Rejestracja: 2008-05-06, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Skoda 16T »

Na otomoto pojawił się fabrycznie nowy (mimo to rozbity) VDL Citea:
:strzałka: http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1798949

Jak sądzicie, czy jest to szansa na pierwszą w Polsce liniową Citeę? :)

Mrozard
Moderator
Moderator
Posty: 1563
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Post autor: Mrozard »

otomoto.pl pisze:nieznaczne odkształcenie kratownicy
Ciekaw jestem, co oznacza słowo "nieznaczne" w tym przypadku. Po zdjęciach widzę, że zniszczenia wielkie nie są, więc kto wie, może ktoś skusi się na nówkę sztukę Citeę :)

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

A fakt, że autobus pojawił się na otoMoto jakoś przybliża go do Polski :?: Kawon zamieszcza masę ogłoszeń, różnych prawie nowych autobusów, a wszystkie łączy to, że stoją gdzieś daleko na zachodzie Europy.
A nie jest to ani jedyna Polska strona z której korzystają polskie firmy przewozowe, a autobusów szuka się również po zachodnich stronach internetowych.

Gdyby to co wystawia KAWON na otoMoto trafiało na nasze drogi, to byśmy mieli raj na ziemi...

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Chyba nikt się nie spodziewał, że VDL Citea CLF 120 dostanie nagrodę "Bus of the Year 2011" :)
http://www.busportal.cz/modules.php?nam ... e&sid=7940

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”