PA Gryf / PKS Gdańsk

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
User_Radom

PA Gryf / PKS Gdańsk

Post autor: User_Radom »

PKS w Gdańsku: Zaniedbany dworzec ma nowych właścicieli

Od wczoraj gdański dworzec autobusowy razem z oddziałem PKS Orbis Gdańsk jest w rękach dwóch biznesmenów - Mariana Koteckiego, właściciela firmy Przewozy Autobusowe Gryf z ¯ukowa, i Bogdana Górskiego, właściciela Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski z Kartuz.

Podpisana została notarialna umowa sprzedaży, ale o kwotach w niej występujących nabywcy nie chcą oficjalnie mówić. Przedmiotem umowy była nieruchomość dworca PKS w Gdańsku, baza autobusowa przy ul. Sztutowskiej, cały majątek ruchomy z autobusami. Nowy właściciel przejął też zatrudniony personel.

- Była to trudna transakcja - przyznaje Marian Kotecki. - Teraz ja zajmę się tym, co umiem, czyli przewozami autobusowymi, a wspólnik - przebudową obiektu dworca. Najbliższe dwa tygodnie poświecę na zapoznanie się z sytuacją kadrową w firmie - bo zwykle tak bywa, że co innego jest w papierach, a co innego w rzeczywistości. Już od początku kwietnia część autobusów będzie jeździć pod szyldem Gryfa.

Na zmianę wizerunku gdańskiego dworca autobusowego trzeba będzie poczekać - aby inwestor mógł tam dokonać jakichkolwiek zmian, potrzebne są wpierw zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, projekty i uzgodnienia.

- Są plany, aby nad dworcem autobusowym znalazła się część usługowa albo hotelowa - wyjaśnia Marian Kotecki.
Jego tabor transportowy zwiększy się o 63 autobusy kursujące w komunikacji lokalnej i 18 pojazdów obecnie obsługujących komunikację miejską. Razem w firmie P.A.Gryf jeździć będzie 248 autobusów. Liczba obsługiwanych pasażerów wzrośnie z 4 do 6 mln rocznie.

¬ródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Wygląda na to, że Orbis Transport (Accor) postanowił zakończyć swoje podboje w polskich PKS. Najpierw sprzedali Tarnobrzeg, teraz przyszła kolej na Gdańsk. Miejmy nadzieję, że będzie to z korzyścią dla siatki połączeń (Gryf już wcześniej kupił od PKS Gdańsk bazę w Kartuzach), a zapuszczony dworzec zostanie odnowiony. Cieszmy się, że sprzedali zorganizowaną i funkcjonującą całość, np. Veolia w Gorlicach nie była tak łaskawa.

Gadzie
Posty: 1046
Rejestracja: 2007-04-16, 20:48
Lokalizacja: Dobroszyce
Kontakt:

Post autor: Gadzie »

User_Radom pisze:Miejmy nadzieję, że będzie to z korzyścią dla siatki połączeń (Gryf już wcześniej kupił od PKS Gdańsk bazę w Kartuzach), a zapuszczony dworzec zostanie odnowiony.
Myślę, że nie musimy się o to martwić. Przykład dworca z Kartuz, którym zarządza również Gryf został odnowiony. Plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwolił na większe inwestycje, ale mimo to poprawili estetykę dworca. W sumie wydali na ten cel 400 tys. zł. ;) W przypadku Gdańska jest jeszcze wspólnik z "budowlanki", więc z pewnością stworzą tam funkcjonalny i przyjazny komunikacji obiekt.

Aktualizacja 19.05.2012r.:

Gryf uruchamia nową linię we współpracy z liniami lotniczymi OLT Express:

:strzałka: http://gryfkartuzy.pl/?s=1&nr=153

W artykule możemy zobaczyć zdjęcie deskorolki Mercedesa w barwach linii.

Obrazek

Awatar użytkownika
Lionsek!
Posty: 53
Rejestracja: 2011-08-07, 21:44
Lokalizacja: Gdañsk

Post autor: Lionsek! »

Ma ktoś może informacje na temat Lion'sów obsługujących linie do Pruszcza ? czy zostają One w PKS'ie ? czy przejmuje je Gryf ?

Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-03, 15:46
Lokalizacja: TCZEW - Pomorskie

Gryf Kartuzy / PKS Gdańsk

Post autor: Dominik »

Już autobusy Gryfa są w Tczewie https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,w ... pi-Meteora Co do mojego komentarza, to bardzo super wygląda ten MAN.Idze ku lepszemu.Już dość tego Meteora.

Post przeniesiony. Po raz kolejny apeluję o porządek w tematach dyskusji! O taborze przewoźników nie dyskutujemy w tematach dotyczących organizatorów transportu! //P

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5903
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: PA Gryf / PKS Gdańsk

Post autor: Przemek »

Fp: ZKM Gdynia
Są krótsze od standardowych autobusów, łatwiej przemieszczają się po krętych trasach i dobrze radzą sobie ze wzniesieniami. Osiem nowych midibusów od dziś pojawiło się na ulicach Gdyni. Zastąpią starsze pojazdy na liniach midibusowych: 102, 145, 153, 203, 204 i 252 i będą jeździć w takich dzielnicach jak Działki Leśne, Grabówek, Leszczynki, Chylonia czy też Mały Kack i Wielki Kack oraz Kamienna Góra.
Pojazdy zostały zakupione przez prywatnego operatora Przewozy Autobusowe GRYF świadczącego już od 24 lat usługi dla gdyńskiej komunikacji miejskiej.

fot. ZKM Gdynia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29560
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PA Gryf / PKS Gdańsk

Post autor: J-31 »

Gryf pięknie inwestuje w tabor (za sprawą ZKM-u), bo mają też dwa najnowsze Lion'sy, ale przy okazji warto zwrócić uwagę, że ZKM Gdynia najwyraźniej lekko zaczyna zmieniać schemat malowania. Zaczęło się od najnowszych super-trajtków (Gepard), a teraz widzę, że ten element pojawił się na SU10.5IV "Gryfa"... otóż tylna osłona górna nie jest niebieska, ale szara. Ot taki mały szczególik, może w przyszłości będzie więcej zmian. Natomiast SU 8,9LE - po staremu ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5903
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: PA Gryf / PKS Gdańsk

Post autor: Przemek »

J-31 pisze:ZKM Gdynia najwyraźniej lekko zaczyna zmieniać schemat malowania. Zaczęło się od najnowszych super-trajtków (Gepard), a teraz widzę, że ten element pojawił się na SU10.5IV "Gryfa"... otóż tylna osłona górna nie jest niebieska, ale szara. Ot taki mały szczególik, może w przyszłości będzie więcej zmian. Natomiast SU 8,9LE - po staremu ;)
Myślę, że to tylko w celu unifikacji barw z trajtkami Solarisa.

Lada moment pożegnamy króciutkie Neoplany i MANy z Gdyni:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29560
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PA Gryf / PKS Gdańsk

Post autor: J-31 »

Niestety, ich czas już mija ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”