Warbus

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Marcin_558 »

Ciekawe co Jastrzębie -Zdrój dostanie za tabor od Warbus? Kolejne Iveco lub Isuzu?

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Słyszałem, że do końca roku ma jeździć to co jeździ. Jakby od 1 maja miały pojawić się jakieś nowości pewnie już bym o tym wiedział. Później w sumie nie wiadomo. [ironia]Poza tym Warbus obiecał Solarisy i Scanie, taka porządna i uczciwa firma nie mogłaby przecież zawieść miasta i pasażerów.[/ironia] :D

Piotr

Re: Warbus

Post autor: Piotr »

Warbus przysłał do Elbląga dwa pojazdy Iveco Crossway 10.8LE zakupione w 2014 roku jeżdżące dotychczas w Nowej Soli.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Marcin_558 »

Warbus zostaje w Jastrzębiu-Zdroju. PKM zostaje w MZK Jastrzębie-Zdrój czyli co Warbus będzie mógł spokojnie zamówić nowe autobusy?
Warbus przysłał do Elbląga dwa pojazdy Iveco Crossway 10.8LE zakupione w 2014 roku jeżdżące dotychczas w Nowej Soli.
W zamian za nie w Nowej Soli pojawiły się Irisbus Citelis Line: http://phototrans.pl/14,775901,0,Irisbu ... 21767.html

Piotr

Re: Warbus

Post autor: Piotr »

Marcin_558 pisze:Warbus zostaje w Jastrzębiu-Zdroju. PKM zostaje w MZK Jastrzębie-Zdrój czyli co Warbus będzie mógł spokojnie zamówić nowe autobusy?
Warbus przysłał do Elbląga dwa pojazdy Iveco Crossway 10.8LE zakupione w 2014 roku jeżdżące dotychczas w Nowej Soli.
W zamian za nie w Nowej Soli pojawiły się Irisbus Citelis Line: http://phototrans.pl/14,775901,0,Irisbu ... 21767.html
Nowa numeracja wozów:
http://infobus.pl/warbus-odmladza-tabor ... 77844.html

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Warbus będzie jeździł po Jastrzębiu Scaniami, była nawet prezentacja modelu, który ma jeździć po Jastrzębiu TWB. Podpisano umowę na 33 Scanie z możliwością dokupienia 17 pojazdów. Mam nadzieję, że PKM zainwestuje w inną markę.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Infobus informuje, że do Jastrzębia przyjedzie też 14 nowych SU12, ponoć dla Warbusa. link
Ale tu coś nie pasuje. MZK wymagało: 2 autobusów typu A, 55 B i 4 C. 33 Scanie + 14 SU to za dużo jak na 50% wozokilometrów, które ma obsługiwać Warbus. Biorąc pod uwagę ilość błędów na Warbusie śmiem twierdzić, że ktoś tu coś kręci albo zmieniły się warunki umowy PKM/Mikrus - Warbus. Bardziej prawdopodobna jest jednak opcja nr 1.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: J-31 »

Trzeba po prostu czekać na dalszy fizyczny rozwój sytuacji w Jastrzębiu, czyli dostawy pojazdów ;)

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: KB »

@oolek15: Nie ponoć, tylko zostały zamówione Nowe Solarisy Urbino 12. Info potwierdzone.

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

W takim razie chyba będzie jakieś dłuższe wypożyczenie do PKM. Zmiany warunków raczej nie było, bo MZK ostatnio pisało o 50% zadań dla PKM.

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: KB »

Rzekłbym nawet, że będzie to dłuższa forma dzierżawy ;-)

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

No i niestety, jastrzębskie SU będą miały silnik Cumminsa i skrzynię Voitha. Szkoda, bo DAF PR228 miał kopa, szczególnie w PKMowych #301 - #315 (nie wiem jaka tam skrzynia jest). Pewnie następca PR też by się u nas sprawdził.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Auper »

Ja bym tam się cieszył, bo 'kop" to coś niepożądanego w autobusach, one mają się ospale toczyć z ulicy na ulicę, a z tego co wiem to jednak Cumminsy są nieco cichsze aniżeli paccar w solarisie, który jest głośniejszy od zajezdni pełnej mazów...;)

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Z dobrym kierowcą "kop" nie powoduje przewrócenia babć w autobusie, trzeba wiedzieć kiedy można sobie na to pozwolić - a w PKM większość kierowców jeździ bardzo dobrze. Poza tym Jastrzębie jest pagórkowate (np. ulice Arki Bożka, Graniczna, Cieszyńska: TWB, Broniewskiego/AK: TWB), E-3/131 przebiega przez górki w Niewiadomiu (TWB, załadowane MANy SL223 ledwo się tam wdrapują), więc mocy i momentu nigdy za dużo. Są też trasy wyjeżdżające poza zwartą zabudowę. Dźwięk PR mi się podoba, paccara nie słyszałem. Głośne to, ale za to brzmi o niebo lepiej niż 5,6 litra w Cumminsie ;) Starsze SU (SU12LE i SU12 #247 - #251) też mają PR228, ale może i inne przełożenia skrzyni albo nawet inną skrzynię?

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Auper »

Paccar i DAF to jedno ;) Jastrzębie jako tako znam, autobusy tam jeżdżą nie od dziś więc wiele mocy nie potrzeba, a każdy koń mechaniczny więcej to czyste marnotrawstwo, to nie wyścigówki...;) A i tak jestem zdania że w Solarisie najlepiej brzmi silnik MANa

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Auper pisze:Paccar i DAF to jedno
To jest jasne, pisałem o PR228 E5 i Paccarach E6.
Auper pisze:każdy koń mechaniczny więcej to czyste marnotrawstwo, to nie wyścigówki..
W takim razie tłuczmy przegubowce o mocy <200 KM - jak Ikarusy. A solówki jeszcze słabsze. Jastrzębie to nie jakieś płaskie miasto. Kierowcy lubią ostatnie Solarisy, pasażerowie też. Niestety, prawda jest taka, że #3xx da się urwać kilka minut na E-3/131/101/105 (o ile są warunki) a SLe wleką się niemiłosiernie i dokładają kolejne minuty do opóźnień spowodowanych kijowym rozkładem MZK. SLe pojeżdżą jeszcze tylko kilka miesięcy, złap kiedyś jakiegoś na E-3/131 (najlepiej przepełnionego), później #3xx a zobaczysz, że dodatkowe KM bywają przydatne.
Auper pisze:A i tak jestem zdania że w Solarisie najlepiej brzmi silnik MANa
To już sprawa gustu ;-)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Auper »

No ale kwestia powstających opóźnień to raczej sprawa niedopasowania rozkładu jazdy co nie? Jakie Jastrzębie jest to ja wiem, bywam tam czasami, i jakichś szczególnych górek tam nie ma, porównywalne do okolic łaziska. I nie mówię zauważ, że należy puszczać autobusy sprzed 100 lat, a jedynie stwierdzam że moc dajmy ok. 250koni dla solówki jest w zupełności wystarczająca, tym bardziej że przyspieszenie i elastyczność nie zależy od kuni mechanicznych, o czym można się przekonać jadąc dość słabym Crosswayem który spokojnie bierze wszystkie inne solarisy czy many...;)

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: oolek15 »

Auper pisze:No ale kwestia powstających opóźnień to raczej sprawa niedopasowania rozkładu jazdy co nie?
Oczywiście, ale skoro SL pokonuje górkę wolniej niż #3xx to dokłada "swoje 5 groszy". Może to niewiele, ale zawsze coś
Auper pisze:I nie mówię zauważ, że należy puszczać autobusy sprzed 100 lat, a jedynie stwierdzam że moc dajmy ok. 250koni dla solówki jest w zupełności wystarczająca, tym bardziej że przyspieszenie i elastyczność nie zależy od kuni mechanicznych, o czym można się przekonać jadąc dość słabym Crosswayem który spokojnie bierze wszystkie inne solarisy czy many...;)
Od czegoś są skrzynie biegów, silniki mają też różne charakterystyki ;) Dlatego napisałem, że #3xx radzą sobie lepiej niż np. #247-#251 pomimo praktycznie tego samego silnika (PR228). Ja jednak nadal jestem zdania, że 314 KM w solówce to nie przesada, dobra elastyczność to też dla mnie +. Oczywiście nie zamierzam się jakoś bardzo czepiać, raczej cieszę się z nowych Solarisów (ze Scanii mniej), ale wolałbym stadko SU z DAFami pod banderą PKM. Nie można mieć wszystkiego ;-)
Z dwoma przegubowcami będzie ciekawie, pewnie jakieś używki się pojawią. 4 kursy przegubowe w mieście (i regionie) tej wielkości to kpina, ale jak MZK będzie dalej tak "zachęcać" do korzystania ze swoich osób to za niedługo nikt nie będzie autobusami jeździł.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Warbus

Post autor: Auper »

Cieszcie się choćby z tylu przegubowców, są miasta jak Tarnów, gdzie rozkład jest tak ułożony że w godzinach szczytu do autobusu fizycznie nie da się wejść...;)

A dlaczego brak zadowolenia ze Scanii?

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: Warbus

Post autor: pmaster »

Nie wiedzieliście o tym, że wszystkie Solarisy są do za przeproszeniem odbytnicy? Już od kilku lat, odkąd Jelcza nie ma.
A Ikarus mógł być słabszy, bo był lżejszy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”