MPK Częstochowa

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
TranslatorPS
Posty: 282
Rejestracja: 2007-10-02, 21:05
Lokalizacja: PL-WR,KR,KSU/IE-G

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: TranslatorPS »

Malowanie by było fajne, gdyby nie te zaokrąglenia przed samym zadkiem. Chooociaż jak tak na niego patrzę, może mają one sens... Przynajmniej idea porządna.

Awatar użytkownika
Biały
Posty: 276
Rejestracja: 2011-10-26, 01:22
Lokalizacja: Piła

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: Biały »

Malowanie faktycznie bardzo ładne, jedno z lepszych (zaraz po pilskich barwach :cool: ). Jednak ważniejsze jest aby mechanicznie nie sprawiały problemów.
Jaki jest system numeracji autobusów w Czewie, bo co autobus to numer z innej setki :?:

radzio2

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: radzio2 »

Numery tych Solarisów nadał... Solaris. Nie wiem tylko czemu zaczynają się od 00 i 0. Być może chodzi o symetrię. Numery nie komponują się do pozostałych lecz na to akurat nie mamy wpływu.
Ciekawostka: Byłem na zajezdni w środę i #003 nie ma naklejonego z tyłu napisu "Urbino 12".

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: J-31 »

To, że producent nie nakleił z tyłu napisu nic nie oznacza. Przewoźnik tak sobie mógł zażyczyć - prawdopodobnie MPK będzie obklejało tył nowych Solarisów reklamami, a napis mógłby przeszkadzać ;)

radzio2

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: radzio2 »

Nie, nie, nie. Wszystkie Solarisy napisy mają i mieć mają. #003 był po prostu spóźniony i Solaris przez pośpiech nie nakleił.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 5931
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: Przemek »

radzio2 pisze:Numery tych Solarisów nadał... Solaris..
Co za bzdury. Numery pojazdów nadaje przewoźnik, który je eksploatuje a nie producent pojazdów. Producent może je nakleić na wyraźne życzenie Zamawiającego (np. w postaci odpowiedniego załącznika do SIWZ) w ramach umowy na dostarczenie nowych pojazdów.

To, że z fabryki wyjedzie autobus z naklejonym nr 001, lub przykładowo - 283, nie znaczy że producent nadał mu ten numer.

radzio2

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: radzio2 »

Cóż. Ja mam informacje że te numery nadał solaris. Być może mam błędne informacje. Postaram się dowiedzieć i dam znać.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: J-31 »

Pewnie radzio2 opiera się na informacjach od kierowców, a oni różne rzeczy mogą opowiadać. W rzeczywistości to przewoźnik ustala numery taborowe i krój czcionki. Jeśli robi to producent - to na pewno w porozumieniu z przewoźnikiem.

Producent nie może od tak sobie czegoś nadawać. A co by było gdyby MPK miało już autobusy o takich numerach taborowych ;)

radzio2

Re: MPK Częstochowa Sp. z o.o

Post autor: radzio2 »

Tak, tak. Macie rację. Mój błąd. Numery są nadawane przez MPK i naklejał je Solaris. Niewyjaśnione jest jeszcze czemu naklejone są dwa lub jedno zero na początku: #001, #010.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: Marcin_558 »

Prototyp autobusu hybrydowego na ukończeniu. Pod koniec czerwca ma być w Częstochowie

Warszawska firma Lider Trading kończy budowę egzemplarza testowego autobusu z napędem hybrydowym. 2 czerwca przedstawiciele MPK w Częstochowie odwiedzili Solec Kujawski, gdzie powstaje prototyp.

W grudniu ubiegłego roku miejski przewoźnik podpisał umowę z firmą Lider Trading na zakup i wyprodukowanie 25 krótkich autobusów hybrydowych i 15 tego typu pojazdów przegubowych. MPK otrzymało na ten cel prawie 66 mln zł z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warszawska firma, która jest producentem autobusów Solbus, wyprodukuje hybrydy za 65 mln 850 tys. zł. Oferent zaproponował 37, 5 mln zł za krótkie autobusy i 28 mln 350 tys. zł za przegubowe. Pojazdy mają być gotowe do końca listopada 2015 roku.

- Pierwszy egzemplarz testowy krótkiego autobusu hybrydowego jest już pomalowany w nasze barwy. W środku ma już m.in. w sprzęgła i silnik - informuje Robert Madej, zastępca prezesa MPK w Częstochowie. - W trakcie produkcji jest także prototyp autobusu przegubowego.

Przewoźnik czyni starania, aby gotowy do testów autobus hybrydowy zaprezentować 26 i 27 czerwca na placu Biegańskiego podczas Dni Częstochowy. Prawdopodobnie prototyp nie będzie jednak testowany w naszym mieście.

- Po pierwsze, nie mamy jeszcze stacji do tankowania tego typu pojazdów, po drugie prototyp nie będzie woził pasażerów ze względu na brak homologacji. W Częstochowie nie będzie też możliwości naprawy wersji testowej autobusu hybrydowego, gdyby uległa awarii - tłumaczy Madej.

Jak dodaje Madej, we wrześniu w Solcu Kujawskim pracownicy MPK przejdą szkolenia dotyczące obsługi nowych autobusów.

Hybrydy na razie nie będą wyposażone w klimatyzację, bo najpierw muszą osiągnąć odpowiedni efekt ekologiczny, czyli mniejsze zużycie dwutlenku węgla, co wynika z umowy zawartej z Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po stronie miejskiego przewoźnika pozostaje modernizacja zaplecza i przystosowania go o możliwości serwisowania tych autobusów. Zakres prac obejmuje m.in. wymianę i powiększenie bram, wymianę posadzki wraz z kanałami serwisowymi, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, wodno – kanalizacyjnej, sprężonego powietrza, hydrantowej, C.O. i elektrycznej, remont elewacji i wymianę pokrycia dachowego. Na przebudowę zaplecza autobusowego MPK otrzymało z budżetu miasta ponad 3,5 mln zł.

http://www.wczestochowie.pl/artykul/213 ... estochowie

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: J-31 »

Czy ja dobrze zrozumiałem ? 25 Solbusów SM12 Hyburid + 15 SM18 w wersji hybrydowej. Ładny zakup ;)

alojz
Posty: 368
Rejestracja: 2010-09-25, 22:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPK Częstochowa

Post autor: alojz »

J-31 pisze:Czy ja dobrze zrozumiałem ? 25 Solbusów SM12 Hyburid + 15 SM18 w wersji hybrydowej. Ładny zakup ;)
A ilu autobusów się spodziewałeś z przetargu na 25*12m + 15*18m?
http://www.km-forum.com.pl/viewtopic.ph ... 05#p262605

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: J-31 »

Po prostu jestem pod wrażeniem takiej sporej liczbie hybrydowców w jednorazowym zakupie ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: Marcin_558 »

Prezentacja hybrydowo-gazowego Solbusa SM12 dla MPK Częstochowa:

http://komunikacja.czest.cz/?p=3742

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: J-31 »

Ło matko i córko - oni całkowicie mu zabudowali całą przestrzeń dachową od butli do tyłu. A już myślałem, że prócz obudowy butli, będą jeszcze jakieś detale w stylu np. klima i wsio... a tu cała zabudowa :mruga:

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Re: MPK Częstochowa

Post autor: pmaster »

A w Gazeli nie chodziło o to, że autobusy mają być hiszpańskie?

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: Auper »

Taki był zamysł Hiszpańców ale jak widać nie wyszło...;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: Marcin_558 »

Pierwszy Solbus już w Częstochowie:

http://katowice.tvp.pl/22658816/superno ... estochowie

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: Auper »

Tytuł artykułu nieco na wyrost...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MPK Częstochowa

Post autor: J-31 »

Rzeczywiście tytuł śmieszny. Patrzę na tego Solbusa i czytając tytuł "super nowoczesny" chce mi się śmiać. Czasami zdarza mi się jeździć tymi super nowoczesnymi pojazdami po Warszawie. W sumie nie są złe, nie narzekam na nie ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”