MPK Olsztyn

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

MPK Olsztyn

Post autor: Marcin_558 »

Nowe za drogie. Używane autobusy dla Olsztyna


Pasażerowie od początku 2010 roku będą mieli do dyspozycji 10 kolejnych używanych autobusów.
Spółka stawia jednak warunek: pojazdy nie mogą być starsze niż 10-letnie. - Kupujemy autobusy używane, bo nie stać nas na nowe. Ale na pewno spełniają wszystkie obostrzenia związane z ochroną środowiska - mówi Przemysław Kaperzyński, rzecznik MPK.

Nowy pojazd to wydatek około miliona złotych, używany można kupić za jedną piątą tej sumy. W taborze MPK jeździ teraz ok. 170 autobusów. Największą grupę stanowią jelcze.


Wśród używanych marek sprowadzanych z zagranicy znajdują się m.in. man-y. Obecnie jest ich 22. To niskopodłogowe pojazdy, zabierające 151 pasażerów. Po raz pierwszy pojawiły się w Olsztynie pięć lat temu. Spółka sprowadziła je m.in. z Kopenhagi, Berlina i Dortmundu.

Nowe autobusy - 10 solarisów - MPK kupiło ostatnio na początku 2008 roku.

¬ródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... ztyna.html
Ostatnio zmieniony 2012-01-10, 16:23 przez Marcin_558, łącznie zmieniany 1 raz.

JELCZU85

Post autor: JELCZU85 »

Zależy jak trafią i w co zainwestują :) U nas też kupują używane autobusy i wcale tak zle nie jest :D A jeżeli to mają być MANY to już bym polecał je niż inne marki z powodu małej awaryjności. A z drugiej strony Niemcy mają określony czas eksploatacji wozów, mija dany okres i według nich takie pojazdy są zastępowane nowymi bo te mimo że mogą jezdzić nadają się na złom :) Koniec kropka. A Polak wszystko łyknie że tak to określę :confused:

dawidek96

Post autor: dawidek96 »

Zależy jeszcze jakie te Many jak jakieś zjechane to raczej będą się psuć.

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

Racja, to zależy od tego, czy autobus jest zajechany, czy nie. Część olsztyńskich MANów takich jest (wyróżniają się m.in. Berlińczyki oraz w szczególności #1053 - ten miał się okazję kilkakrotnie porządnie przykopcić :diabeł: ), a część jest nieźle utrzymana. Ale wszystkie mają wspólny problem - częste awarie drzwi.

Co do przetargu: wszystko jedno kto wygra. Ważne, żeby można byłoby tym jeździć w miarę bezproblemowo.

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 23:16 przez Marcin_558, łącznie zmieniany 1 raz.

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

To są konkretniej MANy NL263. 5 sztuk powinno już być przemalowane na obecny "krzywy" schemat malowania (którego nie cierpię!), a kolejne 5 chyba jest przemalowywanych. Mówi się, że w lutym wyjadą na linie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Muszyx, jeśli te MAN-y pojawiły by się już w nowych barwach na mieście - to czy mógłbym Cię prosić o jakieś ładne fotki (najlepiej z dużym kątem) ? ;)

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

^^ Na razie ciężko będzie. Ale jak się już pojawią, to fotografowie z Olsztyna postarają się o zdjęcia z każdej strony. ;)

Na razie widziałem na terenie bazy MPK przemalowane dwa Many: otrzymały numery 941 i 945. Możliwe, że na bazie już stoi 5 MANów. Autobusy te posiadają mozaikowe wyświetlacze PIXEL i ciepły guzik na tylnych drzwiach (będą to pierwsze autobusy w Olsztynie mniejsze niż 18m, gdzie ciepły guzik będzie używany).
A w Wójtowie u Wagnera stoją trzy MANy, które czekają, aż zostaną przemalowane. Zdjęcie potem dodam.

Autobusy te chyba otrzymają numery z zakresu 941-950. Numer 940 otrzyma niedawno sprowadzona biała Scania CL94UB.

Awatar użytkownika
KB
Kierowca
Kierowca
Posty: 881
Rejestracja: 2008-09-13, 16:14
Lokalizacja: BB/Katowice/Rybnik
Kontakt:

Post autor: KB »

Pierwszy z tych MANów już wyjechał :)

http://phototrans.eu/14,386284,0,MAN_NL263_945.html

mars84
Ekspert
Ekspert
Posty: 178
Rejestracja: 2008-07-12, 22:27
Lokalizacja: Łozina/Wrocław

Post autor: mars84 »

Olsztyn zakupił Many z 2000 roku, gdyby poszukiwał ich więcej... można zakupić w DLA Wrocław w ilości 4 sztuk.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

No tak, ale NL-ki w DLA to są autobusy, które już obecnie mają drugiego właściciela. I nie wiadomo w jakim są stanie technicznym. Ja co prawda miałem możliwość zobaczenia jednego z tych autobusów (DLA) we Wrocławiu... ale to było naprawdę zbyt mało, by ocenić autobus. ;)

Czy ex Berlińskie MAN-y będą lepsze ? Nie wiem. Z tego co pamiętam w Szczecinie były z nimi problemy.

Pytanie jak będzie w Olsztynie. I czy był to udany zakup ;)

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

^^ Na razie mogę powiedzieć, że rewelacji nie ma. Z zewnątrz wygląda jak nowy, w środku już tak fajnie nie jest. Komfort podróży jest średni. I chyba pierwszy raz tak poważnie męczyłem się jadąc autobusem (o nr tab 941). ;)

[ Dodano: 03 Lut 2010 17:52 ]
Edit: Jeszcze zdjęcie #941:
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki za fotkę Muszyx ;)
muszyx pisze:I chyba pierwszy raz tak poważnie męczyłem się jadąc autobusem
A co konkretnie Cię tak męczyło ? Twarde siedzenia, głośna praca silnika, twarde zawieszenie, czy może coś innego ? ;)

ŁK-MZK

Post autor: ŁK-MZK »

Wczoraj na trasę wyjechała Scania na linie nr 7 ;)
...po południu na trasę wyruszył jeden z najnowszych nabytków olsztyńskiego MPK –autobus marki Scania OMNI LINK CL 9 o numerze taborowym 950. Pojazd został odkupiony od Scania Polska S.A., gdzie służył do jazd testowych. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo mały przebieg –nieco ponad 17.000 km. Wyposażony jest też w klimatyzację. Obecnie znajduje się jeszcze w okresie gwarancyjnym...
I również Many:
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie zakupiło w drodze przetargu 10 używanych autobusów marki MAN 263 A 21. Po niezbędnym przeglądzie i przemalowaniu na barwy MPK pierwsza piątka (o numerach taborowych: 940, 941, 942, 945, 946) pojawiła się już na ulicach miasta. Pozostałe będą sukcesywnie włączane do ruchu.
Dotychczas pojazdy służyły do obsługi komunikacyjnej mieszkańców Berlina. Wszystkie są niskopodłogowe –łatwo dostępne dla pasażerów, także niepełnosprawnych. Wyposażone są w system klimatyzacji. Także ich wnętrze powinno poprawić komfort podróżowania.
¬ródło: www.infobus.pl

Awatar użytkownika
Domiz09
Posty: 459
Rejestracja: 2009-10-30, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Domiz09 »

Ładne te Maniki Olsztyn kupił :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

One ładnie wyglądają na zdjęciach, ale nadal nie dowiedziałem się co w nich jest takiego nie wygodnego ;)

Muszyx napisał powyżej, że się nieźle zmęczył jadąc jednym z tych autobusów. ;)

Awatar użytkownika
Domiz09
Posty: 459
Rejestracja: 2009-10-30, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Domiz09 »

Też mnie to ciekawi :)

muszyx
Posty: 255
Rejestracja: 2005-05-07, 15:28
Lokalizacja: Myśliwiecka 3/5/7

Post autor: muszyx »

Przepraszam, że nie odpisywałem, ale te "zmęczenie" po części się wzięło ze stanu przedchorobowego, który zaowocował ''lekkim" przeziębieniem. Myślę, że po części się wytłumaczyłem (jako tako ;) ).

Ale co mnie męczyło pomijając ten fakt powyżej: przede wszystkim niewygodnie się siedziało i trochę jakby ogrzewanie za bardzo nie chciało ogrzewać (to może być głównie kwestia ustawienia przez kierowcę bądź kwestia "chorobowa" - nie wnikam w to, bo teraz jest w MANach dużo cieplej). No i silnik z tyłu głośno pracuje, ale to w każdym autobusie teraz tak jest (i było). Choć wydaje mi się, że jednak odrobinę za głośno pracował. ;)
Takie moje super profesjonalne odczucia. Mimo wszystko spodobały mi się te autobusy i podobają się coraz bardziej (mimo brzydkiego, choć dobrej jakości malowania). A to jednak jest w moim przypadku dziwne, bo bardzo nie lubię dotychczasowych przegubowym MANów (ale to jednak starsza generacja).
W ramach ciekawostek: #948 otrzymał diodowe (pomarańczowe) wyświetlacze. Mimo iż reszta MANów krótkich ma mozaikowe (zielone). Pewnie przekładka z jakiegoś Daba.

Co do Scanii: widziałem ją, wyróżnia się również wyświetlaczami (też ma diodowe) i tym, że jest jedną z najmłodszych Scanii w Olsztynie (rocznik 2006 i 17 tys. km przebiegu). Jechać nią nie jechałem, więc nie wiem, czy czymś poza wyposażeniem wnętrza się różni.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

muszyx pisze:Co do Scanii: widziałem ją, wyróżnia się również wyświetlaczami (też ma diodowe) i tym, że jest jedną z najmłodszych Scanii w Olsztynie (rocznik 2006 i 17 tys. km przebiegu). Jechać nią nie jechałem, więc nie wiem, czy czymś poza wyposażeniem wnętrza się różni.
Czy tą Scanię przemalowano - czy nadal jest biała ? ;)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

MPK Olsztyn kupił uzywanych 5 12m i 1 18m MANa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”